Press ESC to close

Altın Alınır mı? Altın Ne Zaman Alınır? Altını Etkileyen Faktörler 2021

Uzun vadeli yatırım araçlarından biri olan altın birçok yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Hem büyük fiyat kayıplarına uğramaması hem de global anlamda değerli bir maden sayılması altına olan talebi arttırmıştır. Geçtiğimiz yılbaşından bu yana düşüş trendinde olan altın, son zamanlarda yaşadığı artışla rekor kırmaya başlamıştır. Altın fiyatlarını etkileyen başlıca faktörler arasında; dünya enflasyonu, ABD enflasyondan arındırılmış faiz oranları ve dolar/Euro paritesi yer almaktadır. Faiz oranları, enflasyon ve döviz kuru birbirleriyle yakından bağlantılıdır. Bu üç faktör arasından birinde meydana gelecek değişme, diğerlerini de etkileyebilir. Doğal olarak enflasyon, döviz kuru ve faiz oranı üçlüsü altın fiyatlarının değişiminde de rol almaktadır. Bu yazımızda 2021 yılında daha fazla altın yükselir mi?, altın ne zaman alınır ve altının yükselmesini etkileyen faktörler nelerdir? Sorularına yanıt sağladık.

ALTIN YÜKSELİR Mİ?

Yılın başında 454 TL’den giriş yapan gram altın, şubat ayında 394 liraya kadar sert bir düşüş yaşamıştı. Gram altın fiyatı mevcut olarak 526 lirayla 2021 yılının zirvesine ulaştı. Altın fiyatlarında meydana gelen bu geniş çaplı değişmelerin üzerinde birçok faktörün etkisi bulunuyor. Örneğin şubat ayında yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler, iç piyasadaki gram altın fiyatlarını önemli ölçüde etkilemişti. Altının yükselmesini etkileyen faktörler nelerdir? Başlığı altında son zamanlarda meydana gelecek gelişmelere göre altın fiyatları hakkında yorumlamalarda bulunduk.

ALTININ YÜKSELMESİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Altının fiyat artışı yaşamasında doların etkili rolü bulunmaktadır. Önümüzdeki günlerde dolar kurunda yaşanacak düşüş altın fiyatlarının yükselmesine neden olabilir. Altının ons birim değeri dolar üzerinden fiyatlandırıldığı için dolar kurunda yaşanacak bir düşüş sonucu yatırımcılar kar oranlarını korumak adına daha çok altın almaktadır. Bunun sonucunda artan talep altın değerini yükselişe çıkaracak ve fiyatların artmasına neden olacaktır.

14 Haziranda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında yaşanabilecek olumlu gelişmeler dolar fiyatlarının düşmesine neden olabilir. Bunun sonucunda altın fiyatları mevcut değeri olan 526 TL’den daha fazla yükselebilir.

Altını etkileyen bir diğer faktör ise enflasyon oranları. Önümüzdeki günlerde açıklanacak enflasyon verileri yüksek olursa, döviz kurlarına bağlı olarak gram altın fiyatları artış gösterebilir. Aynı zamanda Merkez Bankasının temmuz ayında gerçekleştirmesi beklenen faiz indirimleri dolar kurunun ciddi artışına neden olabilir. Bunun sonucunda altınla ters orantılı ilerleyen dolar kuru, altın fiyatlarında düşüş yaşanmasına sebebiyet verebilir. İstihdam ve yüksek enflasyon altını yükseltirken; faizlerin düşürülmesi altın fiyatlarının aşağı yönlü ilerlemesine neden olmaktadır.

ALTIN NE ZAMAN ALINIR?

Altın yatırımı yapmak isteyen kişiler altın fiyatlarının hangi yönde gideceği konusunda tereddüt yaşıyorlar. Yukarıda verdiğimiz ihtimaller göz önüne alındığında öncelikli olarak Türkiye ve ABD başkanlarının görüşeceği NATO Zirvesi toplantılarını beklemekte fayda var. 14 Haziranda yapılacak bu görüşmelerin olumlu ve olumsuz ilerleyişi dolar kurunun fiyatlarını belirlenmesine neden olabilir.

Joe Biden ile Recep Tayyip Erdoğan arasında olumlu yönde bir ilerleme sağlanırsa dolar kurlarında düşüşe neden olacak, dolayısı ile altın fiyatlarında da düşüş söz konusu olacaktır. Ayrıca Türkiye’nin gündeminde olan Merkez Bankası faiz indirimi, doların ciddi bir yükseliş yaşamasına neden olabilir. Bu durumda altın fiyatlarını da yukarıya taşıyabilir.  Altın yatırımı yapmak isteyenler, önümüzdeki günlerdeki bu değişimlere bakarak yatırım kararlarını verebilirler.

Altın yatırımı yapmadan önce, bankaların ve yatırım kurumlarının güncel altın analizlerine altın fiyatı ne olur sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir