Press ESC to close

Arbitraj Nedir? Arbitraj Ne Demek?

Finansal hayatta iddialı bir terim olarak karşımıza çıkan arbitraj, risk almadan kar etme hedefine dayanır. Bu noktada arbitraj nedir? Sorusuna yanıt verecek olursak; bir yatırım varlığının farklı piyasadaki fiyatlarını araştırarak, en düşük fiyattan o varlığı satın alıp, en yüksek fiyata satma eylemidir. Genel olarak risksiz bir yatırım kavramı olarak karşımıza çıksa da esasında bu işlemi yapabilmek hiç de tanımında olduğu kadar basit değildir. İşte tüm ayrıntılar!

Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır?

Elbette ki risksiz bir şekilde para kazanma fikri tüm yatırımcılar açısında son derece cazip gelmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki para kazanma eylemi hiç de kolay bir iş değildir. Bundan dolayı Arbitraj kavramına dair tüm detaylara hakim olmak; risksiz kar yapabilmenin ilk şartı olarak karşımıza çıkacaktır. Bununla birlikte yatırım dünyasını iyi analiz edebilmek de arbitraj yapmam için gerekli olan bir ön koşul olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle yeni nesil yatırım dünyasında yatırım fırsatlarını hızlı bir şekilde değerlendirmek beraberinde önemli kazanımları, yatırımcıların karşısına çıkarmaktadır. Bu noktada arbitraj fırsatının ortaya çıkmasını da iyi değerlendirmek gerekmektedir. Peki, arbitraj fırsatı nasıl ortaya çıkıyor? İşte bu konuya dair bilinmesi gerekenler!

Arbitraj Nedir? Arbitraj Ne Demek?

Arbitraj Fırsatı Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Elbette ki günümüz koşullarında arbitraj yapabilmek için öncelikli olarak arbitraj yapabilecek bir ortamın ortaya çıkması şarttır. Günümüzde iletişim koşullarının oldukça geliştiğini hepimiz biliyoruz. Bundan dolayı yatırımcılar açısından yatırım araçlarına dair sürekli bir veri akışının varlığından da rahatlıkla söz edebiliriz. Bundan dolayı özellikle piyasadaki fiyat farklılıklarının yakından takip edilmesi; arbitraj fırsatının ortaya çıkmasını da etkileyecektir.

Açıkça diyebiliriz ki arbitraj fırsatının ortaya çıkmasını yatırımcının dikkatli araştırması ortaya çıkaracaktır. Yatırımcı farklı piyasalardaki fiyat farkını gördüğünde hızlı bir şekilde analiz yaparak; söz konusu ürünü satın alarak, yüksek fiyat üzerinden satma fırsatını kaçırmamalıdır. Esasında bu durum arbitraj nedir? Sorusuna verilecek yanıt kadar basit değildir.  Bundan dolayı arbitraj fırsatının ortaya çıkmasını fırsata çevirebilmek için bilgi, tecrübe ve yetenek gereklidir.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Genel olarak arbitraj nedir? Sorusu üzerine odaklanan yatırımcılar, bir süre sonra arbitraj nasıl yapılır? Sorusuna da odaklanmaya başlarlar. Öncelikli olarak arbitraj işlemini yapabilme kapasitesine sahip olan portföy yönetimi, zenginlik yönetimi ve koruma fonları gibi kurum ve kuruluşlar, arbitraj fırsatını sıkını sıkıya takip ederler. Üstelik bu gibi kurumsal yapılar sırf arbitraj fırsatları için özel yazılımla dahi geliştirmiştir. Arbitraj işlemine örnek verecek olursak; diyelim ki İstanbul kentinde ABD Doları 7 TL olsun, Ardahan’da ise 6.90 TL olsun. Ardahan kentinden doları 6.90 TL’ye alarak İstanbul kentinde 7 TL olarak satma işlemi arbitraj olarak tanımlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir