Press ESC to close

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Firmalar açısından sermaye artırımı pek açıdan ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi gerekli olan bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda bedelli sermaye artırımı ve bedelsiz sermaye artırımı gibi kavramların sıklıkla karşımıza çıkması mümkün olmaktadır. Peki bedelsiz sermaye artırımı nedir? Bedelsiz olarak sermaye arttırmak firmaları nasıl etkiler? Bu işlemin avantajları var mıdır? İşte bu soruların yanıtlarına dair ayrıntılı bilgiler!

Firmaların kendi öz sermayelerini kullanarak ve ortaklarından herhangi bir şekilde ek bir kaynak talep etmeden hisse senetleri dağıtarak, sermaye artırımına gitmesi olarak tanımlanmaktadır. Şirketlerin iç kaynaklarını ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • Emisyon primi
  • Yeniden değerleme değer artışı,
  • İştirak ve duran varlık satış karları
  • Temettü

Özellikle vergi avantajı noktasında bedelsiz sermaye artırımının önemli kazanımları getirdiğini söylemek mümkün olmaktadır. Özellikle enflasyondan etkilenmek istemeyen firmalar, enflasyon karşısında daha güçlü durabilmek için erişim olan sermayelerini güncellemeleri için bedelsiz sermaye artırımı önemli bir araç olarak karşımıza çıkar.

Bedelsiz Sermaye Artırımı

Şirket Hisselerinin Bölünmesi Hangi Şekilde Olur?

Bedelsiz sermaye artırımına gidecek olan firmalar, şirket hisselerini bölmek durumundadır. Bu noktada birkaç farklı nedenden dolayı firmalar şirket hisselerini bölmeyi isterler. İşte şirket hisselerinin bölünmek istenmesindeki ana etkenler:

  • Şirket hisselerinin likidite oranını arttırmak
  • Şirket hisselerinin var olan değerini arttırmak
  • Sermayenin atıl durumda olan bölümü aktif hale getirmek

Görüldüğü üzere firmalar pek çok nedenden dolayı şirket hisselerinin bölünmesi yolunu tercih etmektedir. Esasında bedelsiz sermaye artırımı nedir? Sorusu kapsamında verilen yanıtlar da bu bölünme tercihlerini açıklayıcı bir etkiye sahip olmaktadır. Çünkü şirketler bedelsiz sermaye artırımı işleminin beraberinde çok sayıda avantajı sağladığı için tercih ederler.

Bedelsiz Sermaye Artırımın Hangi Yararları Vardır?

Elbette ki bedelsiz sermaye artırımın beraberinde getirdiği çok önemli kazanımlardan söz etmek mümkün olmaktadır. Bu kapsamda bedelli sermaye artırımı firmalar açısından oldukça karlı bir durum olarak tanımlanmaktadır. Öncelikli olarak bedelsiz olarak sermaye arttırmak firmalara en finansman sağlayan bir unsurdur. Ancak bedelsiz olarak sermaye artırımının sunduğunu en temel avantaj, vergi konusundadır.

Zira bedelsiz olarak sermaye arttırmak sayesinde firmalar, iştirak ve duran varlık satışı karı ve emisyon primi gibi vergilerden avantaj sağlamaktadır. Bedelsiz olarak sermaye arttırıyor olmanın bir değer avantajı ise şirketler bu işlem sayesinde kendi varlıklarını güncelleme olanağına sahip olurlar. Özellikle enflasyon aracılığıyla zayıflayan firmalar, bedelsiz sermaye artırımı yaparak, varlıklarını yeniden güncelleme olanağına kavuşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir