Press ESC to close

Kripto Para Piyasalarında Yaşanan Büyük Çöküşün Nedenleri

Kripto para piyasası hem uzun vadeli hem kısa vadeli yatırımlar için traderların gözdesi haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda popülerliği artan bu sanal paralar sayesinde birçok yatırımcı hedeflediği kar oranını elde etmeyi başarmıştır. Ancak son dönemlerde piyasada meydana gelen volatilite, Bitcoin, Dogecoin, Ethereum gibi birçok kripto parayı etkiledi. Özellikle Bitcoinin kısa süre içinde yaşadığı büyük değer kaybı, yatırımcıların tedirgin olmasına neden oldu.

Elon Musk’ ın Şubat ayında Tesla alımında Bitcoini ödeme olarak kabul edeceği kararından vazgeçmesi, piyasalarda yaşanan çöküşte etkili oldu. Çevresel etkiyi öne sürerek verdiği bu kadar kripto para borsasında yüklü para çıkışlarına ve bitcoin değerlerinin sert düşüşüne neden olmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise Çin, verdiği kararla ödeme sağlayan kuruluşların kripto para ile işlemlerini yasakladığını duyurdu. Kripto para piyasasındaki bu hareketlilik, coin değerlerinde büyük bir düşüş yaşanmasına neden olmuştur. 2021 Mayıs ayı içerisinde yaşanan gelişmelerle kripto para piyasalarında oluşan kayıp 1 trilyon dolara yaklaştı.

ÇİN’ İN İŞLEM YASAĞI KARARI KRİPTO PARALARI DÜŞÜŞÜNE NEDEN OLDU

Kripto para piyasasının gündemi Çin’ in yasak kararı ile sarsıldı. Dijital paraların gerçek para birimi olmadığı için piyasalarda kullanılmaması gerektiğini belirten Çin, ödeme faaliyeti gerçekleştiren kuruluşların kripto para işlemi yapmasını yasakladı. Kararın ardından Ethereum başta olmak üzere Dogecoin ve Bitcoin de sert bir düşüş yaşadı. Son 24 saat içinde Ethereum %28, Dogecoin ise %20 değer kaybetti. Geçen haftalarda Elon Musk’ ın açıklamalarının ardından düşüş trendine geçen Bitcoin, iyice gerileyerek bir günde %14’ den fazla değer kaybetti. Bitcoin 2021 Mayıs ayı itibariyle 45 bin doların altına kadar gerilemiş ve yaklaşık 1 ayda %35 değer kaybetmiştir.

Çin’ in verdiği kararın arkasında insanların dolandırılmasını önlemek ve nakit çıkışlarını kontrol etmek olduğu düşünülüyor. Kendi dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanan Çin, yaptığı açıklamayla 2020’ den beri en büyük günlük düşüşün yaşanmasına neden oldu.

BİTCOİN DEĞERLERİNİN DÜŞÜŞÜNDE ELON MUSK’ IN ROLÜ

Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk’ın Tesla araçlarının satışında Bitcoin alımını durdurması, kripto para piyasasındaki düşüşü büyük oranda etkilemiştir. Ünlü iş insanının çevreye zarar vermemek adına aldığı bu karar, yatırımcılar tarafından “Elon Musk’ ın Piyasa Manipülasyonu” olarak değerlendirilmişti.

Tek bir Tweet’ i ile kripto para değerlerini tepetaklak olmasına neden olan Elon Musk’ın kararı duyurduğu gece, borsadan 365 milyar dolarlık yatırım çekilmişti. 24 saat içinde kripto para piyasasında yaşanan market hacmi düşüşü çok ciddi oranlara yükselmiş ve hatta yatırımcıların yaptığı para çekme işlemleri piyasaların kırmızıya bürünmesine neden olmuştur.

Son günlerde Elon Musk’ ın aldığı 1.5 milyar dolarlık Bitcoin’ lerini satacağı yönündeki söylentiler piyasadaki volatiliteyi arttırdı. Bitcoin piyasa hacmi bu gelişmelerin ardından 721 milyar dolar değer kaybetti. Şubat ayından beri ilk kez 40 bin doların altına düşen Bitcoin mevcut olarak 33 bin dolar düzeyine gerilemiştir.

Dün düşüş yaşandığı esnada Coinbase’e erişimin kapatılması, Binance’ın geçici olarak ether çekişlerini durdurması gibi detaylarda önümüzdeki günlerde kripto para piyasalarında benzer volatilite artışlarının yaşanabilme ihtimalini artıyor gibi görünüyor.

Güncel Bitcoin Analizi – 20 Mayıs 2021

Bitcoin dün 30.000 dolar sviyesinin altına kadar gevşemiş sonrasında ise 40 bin dolar üzerine yükselmişti. Şu sıralarda da 40 bin doların hemen altında fiyatlanan bitcoinde nasıl bir fiyatlama olacağı merak ediliyor.

Bitcoin’de büyük yükseliş ELon Musk’ın olaya dahil olması ile başlamıştı. Dolayısı ile şimdi Elon Musk tam olarak elini eteğini çekmiş olmasa da, BTC’ye karşı biraz uzaklaşmış durumda. Dolayısı ile yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor.

Diğer taraftan Çin’in kripto para birimlerine karşı daha kısıtlayıcı attığı adımlarda karşımızda dururken yeniden tedbirli ve stoplu hareket etmekte fayda olacağını düşünüyoruz. Özelikle 42,500 dolar seviyesi bitcoinde aşılmadıkça teknik olarak aşağı yönlü hareketler hala mümkün görünüyor diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir