Brüt Takas Nedir? Neden Uygulanır? Ne Kadar Sürer?

0

SPK tarafından belirlenen ve İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) tarafından uygulanan bir sistem olarak bilinen brüt takas tüketicileri koruma amaçlı hazırlanmıştır. Borsa İstanbul’da işlem hisse senetleri SPK tarafında gerekli görüldüğü takdirde brüt takas işlemine tabi tutulur. Bu işlemin süresi yatırımcılar tarafından bilinemeyip SPK tarafından başlangıç ve bitiş tarihi olarak duyurulmaktadır.

Brüt takas nedir ve niçin uygulanır konusunu merak edenler bu konuda araştırmalar yapmaktadır. Yatırımcıları koruma amacıyla brüt takas işlemi sadece SPK tarafından yapılabilmektedir.  Bu işlem ekonomide netleştirme işleminin kaldırılması olarak da adlandırılmaktadır. İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.(Takasbank) tarafından uygulanan bu işlemde farklılıklar görülebilir. Bu işlem kapsamında olmayan hisse senetlerinde ise brüt takas kısıtlaması yerine takas ve alım/satım konusunda kısıtlama yoluna gidilebilir.

Brüt Takas Uygulamasının Uygulanış Biçimi?

Bist üzerinden işlem yapanları ve hisse senedi bulunan kurumları ilgilendiren brüt takas nedir sorusu aynı zamanda bu uygulamanın yapılış biçiminin de merak edilmesini sağlamaktadır. Brüt takas işlemine alınması konusunda SPK tarafında alınan karar sonrasında bu hisselerin alım satımına internet üzerinden erişim mümkün olmayacaktır. Bu hisseler üzerinden aynı gün alım satım işlemi yapılması mümkün olmayacaktır. Bu konuda işlem yapmak isteyenlerin şahsen başvurması veya telefon ile işlem yaptırması ile girişler yapılabilmektedir.

Brüt Takas Nedir? Neden Uygulanır? Ne Kadar Sürer?

Brüt takas kapsamına alınmış olan hisse senetlerin üzerinden işlem yapmak isteyenlerin bu konuda toplam bedelin ödenmesi yolu ile işlem yapılır. Kredili satın alma işlemi bu hisseler üzerinden yapılamaz. Bir hisse senedini satın almak ve yatırım yapmak isteyen birinim bu işlemi yaptırmadan önce hisselerin brüt takas kapsamında olup olmadığına bakması uygun olacaktır. bu durum yatırımı etkileyecek olumsuz bir durum olmasa da işlem yapabilmek için bu bilgiye ulaşmak uygun olacaktır.

Hisse Senedinin Brüt Takasa Nasıl Alınır ve İşlem Nasıl Yapılır?

Hisse senetlerinde Takasbank tarafından yapılan brüt takas işlemi için öncelikle netleştirme işleminin yapılması gereklidir. Bu işleme tabi tutulan hisse senetleri brüt takas işlemine hazır hale gelmiştir. Takasbank tarafından takas alacakları aracı kuruma ve yatırımcıya takas sürecinde dağıtılır.

Brüt takas işlemi uygulanmış olan hisse senedini almak isteyen yatırımcı yatırım konusunda sıkıntı yaşamayıp sadece ödeme konusunda belli yolları kullanarak bu yatırımı yapması gerekecektir.

Bunun dışında yatırımcının olumsuz etkileyeceği bir durum söz konusu olmamakla birlikte bu uygulama yatırımcıyı korumaktadır. Bu uygulamanın süresi alınan kararda belirlenmektedir. Hisse senedi yatırımı konusunda brüt takas nedir konusunda bilgi alıp işlemleri bu bilgiler ışığında gerçekleştirmesi uygun olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.