Press ESC to close

Defi Nedir, DeFi Coinler Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Detaylı Anlatım)

DeFi coin hakkında bilgi vermeden önce defi sistemini tam olarak anlamamız gerekiyor. DeFi Nedir ? Merkezi olmayan finans birimleri içerisinde otoriter hiçbir kuruma bağlı olmayan yapısıyla, açık blok zincirlerinden oluşan finans sistemidir. İçeriğinde blockchain protokolleri, dijital varlık çeşitleri ve dApp ismi verilen akıllı sözleşmeler bulunmaktadır.

Defi Nedir ?

Merkezi olmayan sistemleri bir çok platformda görmüştük. Fakat DeFi merkezi olmayan ağ türlerinde hızlı gelişme gösteren ve daima büyüyen bir ekol olarak bilinmektedir. Dünya’da DeFi sistemine olan ilgi her geçen yıl önemli bir artış göstermektedir. İnsanlar bu sistemle birlikte iyi kazançlar yakalayabildiği gibi gayet çeşitliliği bulunan bir ortamda hizmet almaktadır.

Sistemin özellikle merkezinin olmaması kullanıcıların finansal sistemi geliştirmesinde önemli bir payının olduğu bilinmektedir. Özellikle bunu kullanıcılar zaten Ethereum ve Bitcoin gibi sistemlerle öğrendiler. Özellikle bu akımda en önemli parçanın Ethereum sistemine ait olduğu bilinmektedir. Vitalik buterin tarafından geliştirilen Ethereum ağı üzerine inşa edilmiştir.

DeFi Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

DeFi coin kripto para borsalarından listelenen en bilinen coin türleri ChainLink, Avax, Basic Attention Token yani Bat gibi piyasada önemli yere sahip defi coinleridir.

Chainlink ( LINK )

Blockchain tabanlı olan akıllı sözleşmelerde kullanılmaktadır. Özellikle merkezi olmayan oracle sistemi ile çalışan bir coin cinsidir. DeFi coin içinde 2020 yılında büyük bir gelişim gösteren ChainLink aynı zamanda çeşitli para birimleriyle ortaklıklar kurdu.

Biliyoruz ki özellikle pandemi döneminde piyasada büyük coinler ciddi değer kaybettiler. Bitcoin ve diğer popüler kripto varlıkları değer kaybederken ChainLink ciddi bir yükselme kaydetti. 2020 yılı başlarına bakıldığında 1.8 dolar bir fiyatı bulunan coinin istikrarlı yükselişi sonrasında tam olarak yüzde 676 oranında büyüdü. 2020 yılının sonlarına doğru coin tam olarak 14 dolar civarına geldi. 2021 yılının eylül ayına bakıldığında ise 27.5 dolar seviyesinde işlem görmektedir.

Basic Attention Token ( BAT )

DeFi coin türleri içerisinde yer alan BAT Mozilla Firefox tarayıcısının kurucusu olan Brendan Eich tarafından kuruldu. Özellikle yine Ethereum üzerine inşa edilen coin türleri içerisinde bulunmaktadır. 2021 yılı itibariyle 0.80 dolar civarında işlem gördüğü bilinmektedir. Diğer DeFi coin türlerine göre istikrarlı bir gelişme sürdüremediği biliniyor.

Avalanche ( AVAX )

Avalanche coinin enteresan gelecek belki ama bir sahibi bulunmuyor. Fakat Stephen Buttolph, Amani Moin, Emin Gün Sürer ve Kevin Sekniqi gibi mimarları bulunmaktadır. Buna rağmen bir kişinin kontrolünde olmayan DeFi coinleri arasında bulunmaktadır. Herkesin eşit derecede söz sahibi olduğu ve bir topluluğu ifade eden coin çeşididir. Merkeziyetçi olmayan coin türleri içerisinde Avalanche önemli bir konumda bulunmaktadır.

2021 yılı itibariyle AVAX 41,96 dolar civarında şuanda işlem görmektedir. DeFi coin türleri içerisinde AVAX en çok rağbet gösterilen 2. Coin olarak bilinmektedir.

Piyasa Değerine Göre En Büyük DeFi Coin Türleri

DeFi coin türlerine oldukça çeşitli benzer yapılarda coinler eklendi. Özellikle piyasa değerlerine bakıldığında bazı coinlerin ciddi yatırımlar aldığı görülmektedir. Piyasa değerine göre en büyük DeFi coinler listesini sizler için araştırdık. Eğer DeFi coinlerine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, aşağıda yer alan coin türleri sizin için uygun olabilir.

  • Chainlink
  • Terra
  • Avalanche
  • Wrapped Bitcoin
  • Tezos
  • Dai
  • Aave
  • Maker
  • Fantom

Bunların yanında onlarca DeFi coinleri yine coinmarketcap ve investing üzerinden listelenmektedir. Kullanım sıklığına bakıldığında yukarıda yer alan coinler özellikle tercih edilmektedir. Fakat seçim yapmadan önce merkeziyetsiz bu coin türlerinden istikrarlı büyüme gösterilenler tercih edilmelidir. DeFi coinleri ile para kazanan onlarca kripto para yatırımcısı bulunmaktadır. Kullanışlı olan bu coinler ile iyi kar elde etmeniz mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir