Press ESC to close

Devlet Tahvili Nedir? Özellikleri ve Avantajları

Yatırımcıların duruma göre değerlendirerek kullandıkları yatırım aracı olan tahvil, kurumsal işletmeler ya da devlet aracılığıyla karşılanabilir. İşletmenin finansal ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılan tahviller, bir süre için sabit ya da değişken faiz yüzdesi ile verdiğini vade ertesinde faizden kazandığı yatırım şeklidir. Devlet tahvili nedir sorusunda da bu nokta kısa vadedeki finans gereksinimini karşılama adını borçlanma durumu söz konusudur.

Faizin ne kadar getireceği beklentisine göre yatırımcılar tahvil satın almaktadır. Belirlenmiş dönemlerde firma tarafından tahvili olan kişilere belli bir faiz ödeme gerçekleştirilir. Genellikle bu ödemeler altı aylık periyotlar halinde sunulmaktadır. Tahvilin vadesi bittiğinde de şirket yatırımcıdan bu tahvili anaparanın karşılığı olarak geri alır. Devlet tahvili söz konusu olduğunda yatırımcıların en çok yöneldiği yatırım aracı karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada devlet tahviline yatırım yapmak için tecrübeli olmak önem kazanmaktadır.

Devlet tahvili nedir

Tahvillerin Özellikleri

Devlet tahvillerinin riski daha düşük olması dolayısıyla kar oranı da daha düşüktür. Tahvillerin önemli özellikleri ise şunlardır:

  • Borç senedi durumdadır.
  • Kıymetli evrak statüsünde değerlendirilir.
  • Tahvil alan yatırımcı tahvil veren kurumun uzun vadeli alacaklısı olur.
  • Tahvil anonim şirketlerce de çıkarılabilir.
  • Tahvildeki vade bittiğinde kurum ile yatırımcı arasındaki hukuki bağ biter.
  • Tahvil veren kurum için borç, alan kişi için alacak senedi olarak değerlendirilir.

Tahvil almayı yatırım yapmak için tercih eden kişi yahut kuruluşların devlet tahvili nedir konusu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu şekilde tahvil alanların yerine getirmeleri gereken sorumlulukları doğru şekilde yapabilirler.

Devlet Tahvillerinin Avantajları

Devlet tahviline yatarım yapmak kolay ve risksizdir. Sabit getirisi vardır. Vadenin sonunda ne kadar kar elde edileceği bellidir, sürprizlerle karşılaşılmaz. Devlet güvencesi vardır. Bankalarda devlet tahvilleri bir teminat niteliğindedir, emanet hesaplarında para talep etmeden muhafaza ederler. Vadesinden önce de piyasa fiyatı üzerinden nakit paraya hızlı biçimde çevirmek mümkündür. İkinci el piyasaları da bulunmaktadır. Yatırımcıların devlet tahvilleri konusunda son zamanlarda oldukça etkili bir şekilde talepte bulunduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira akıllı yatırımcılar için devlet tahvili almak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Enflasyon riskine karşı koruma amaçlı çeşitli önlemler alınır. Bu bağlamda devlet tahvili nedir denildiğinde akla risksiz ve sabit karlı bir yatırım olduğu söylenebilir. Bu fırsattan yararlanmak isteyen yatırımcılar, banka ve aracı kurumlar yoluyla ihraç edilen devlet tahvili satın almaktadır. Genellikle yatırımcılar aracı kurumlar ya da bankalarda yatırım hesabı açtırmaktadır. Devlet güvencesinde kar etmek aslında bu aşamalardan oluşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir