Press ESC to close

FATF Açıkladı, Şimşek Yorumladı: Türkiye Gri Listeden Çıkıyor

Ekonomi yönetiminin attığı olumlu adımlar karşılık bulmaya başlıyor. Özellikle kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile ilgili yapılan denetimler son dönemde artırıldı. Bu kapsamda da piyasalar ve analistler FATF’den gelecek olumlu değerlendirmeye odaklanmıştı. Merakla beklenen FATF’nin Türkiye ile ilgili gri liste açıklaması geldi. İşte son dakika haberiyle ilgili tüm detaylar..

FATF Açıklaması: Türkiye Gri Listeden Çıkış İçin Şartları Büyük Ölçüde Tamamladı

FATF, Türkiye’nin kurumun kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardığını bildirdi. Karar sonrası gözler yetkililerden gelen açıklamalara ve piyasalara çevrildi. İlk açıklama ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi. Bakan Şimşek yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

FATF ülkemizin, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele sisteminin daha da güçlendirilmesi için oluşturulan Eylem Planı’nın tüm maddelerini tamamladığı kararına varmıştır. Böylece ülkemizin gri listeden çıkışı sürecinde son aşamaya gelinmiştir. Prosedür uyarınca FATF ekibi tarafından Türkiye’ye yapılacak ziyaret akabinde hazırlanacak değerlendirme raporu haziran ayındaki Genel Kurul toplantısında ele alınacak ve bu toplantıda ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor. Bu başarılı sonucun elde edilmesinde emeği geçen başta MASAK olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine teşekkür ediyorum.

Bakan Şimşek’in açıklaması doğrultusunda artık teknik olarak gri listeden çıkmak içi bir engel kalmadığı anlaşılıyor. Haziran ayındaki toplantıda Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Önümüzdeki seçim süreci sorunsuz bir şekilde tamamlanır ve ekstra sıkıntılı bir durum yaşanmaz ise muhtemelen Haziran ayı sonrasında Türkiye artık gri listeden çıkmış olacak gibi duruyor.

Türkiye Gri Listeden Çıkarsa Ne Olur?

Gri listeden çıkmak Türkiye için çok önemli bir gelişme olacak. Sadece piyasalar açısından değil, taşıdığımız kimlik açısından bile önemli. Şu an yurt dışına çıktığımızda gri listede yer alan ülke olduğumuz için potansiyel şüpheli gözüyle bakan ülkeler var. Diğer ülke vatandaşlarının rahatlıkla girip çıktığı ülkelerde bazen Türk pasaportlulara sorun çıkarabiliyorlar. FATF’nin Türkiye’yi gri listede yer alan ülkeler listesinden çıkarmasıyla birlikte yurt dışında Türkiye’ye ve Türklere bakışta değişiklik olacaktır.

Piyasaların da bu durumdan olumlu etkileneceği aşikar. Yabancı yatırımcının artık daha rahat piyasaya dahil olacağı bir ortam oluşmaya başlıyor. Türkiye’nin gri listeden çıkmış olması kredi derecelendirme kuruluşlarının yapacak olduğu değerlendirmeler için de önemli bir veri olacak. Bu anlamda yakın vadede gelecek kredi notu ve görünümü değerlendirmelerinde Türkiye’nin lehine hamleler gelebilir.

Borsa İstanbul’a olan ilginin nümüzdeki dönemde artarak devam etmesi bekleniyor. Artan yabancı ilgisiyle beraber önümüzdeki hafta borsada yeni rekor seviyelerin test edilmesini bekliyoruz. Döviz tarafında ise önemli bir hareketlenme yaşanması beklenmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir