Press ESC to close

Finansal Özgürlük Nedir? Nasıl Kazanılır?

Elbette ki ekonomik yönden bağımsız olabilmek beraberinde çok sayıda önemli kazanımı getirmektedir. Zira ekonomik bağımsızlık sayesinde insanların kendi hayatlarındaki tercihlerini birilerine bağlı kalmadan yapabilmeleri de mümkün olmaktadır. Bu noktada karşımıza çıkan finansal özgürlük kavramı, geneli itibariyle insanların özgürlük seviyesini de belirlemektedir. Peki, finansal özgürlük nedir? Nasıl kazanılır? Finansal açıdan nasıl özgür olunur? İşte bu soruların ayrıntılı yanıtları!

Finansal Özgürlük Kavramının Tanımı

Çalışma hayatında yeteri kadar sermayeye sahip olmayı ve hayatını kendi istediği biçimde yönlendirme yeteneğine sahip olmayı başaran bireyler; finansal açıdan da özgür bireylerdir. Belirli bir gelir seviyesinde ulaşıp, artık çalışıp çalışmayacağına dahi sadece bireylerin kendisinin karar verebildiği bir süreç olarak karşımıza finansal özgürlük terimi çıkmaktadır.

Finansal özgürlük, akıllı yatırımlar yapabilmeyi başarmış ve geleceğini kurtarmak noktasında etkili yatırımlar yapabilmiş bireyleri temsil eden bir kavramdır. Kimseye bağlı kalmadan yatırım yapabilen, yatırımlarını yönlendirebilen ve özgür bir şekilde yatırım kanallarını şekillendirebilen bir yatırımcı, finansal açıdan da özgürlüğünü kazanmış demektir.

Genel olarak finansal özgürlük nedir? Sorusuna verilen yanıtlar söz konusu olduğunda tembellik ya da işsizlik gibi kavramlar da karşımıza çıkabilmektedir. Oysa finansal özgürlük, bir yoksunluk durumunu ifade etmemektedir. Ya da yattığınız yerden para kazanma kavramını kapsamamaktadır. Elbette finansal özgürlük kavramı siz bir şey yapmıyor olsanız da yatırımlarınızın sizin adınıza para kazanıyor olması, olarak da tanımlanabilmektedir. Ancak söz konusu yatırımların planlanması da etkili bir çalışma sürecini içine almaktadır.

Nasıl Özgür Olunur

Finansal Açından Nasıl Özgür Olunur?

Temel olarak finansal özgürlük kavramı parasal açıdan bir rahatlama durumunun ortaya çıkması olarak da tanımlanmaktadır. Peki parasal açıdan rahatlamak için nasıl bir yol izlenmelidir? Genel olarak finansal açıdan özgür olmak için temelde 5 farklı hususa dikkat etmek gerekmektedir. Bu hususları ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

  • Var olan borçlarınızdan biran önce kurtulun ve yeni borçlar açmayın
  • Kredi kartı kullanımınızı sıfırlayın
  • Kazancınız kadar harcamayın ve kazancınıza uygun bir şekilde yaşayın
  • Kendinize tasarruf konusunda yeni hedefler koyun
  • İş sunumunuzu geliştirerek, iş hayatınızı daha verimli hale getirin

Finansal açıdan özgür olabilmenin ilk koşulu elbette ki borçsuz olmaktır. Zira borç durumunun varlığı sizin farklı parametrelere bağlı olarak çalışmanızı zorunlu kılacaktır. Özellikle kredi kartı kullanımının borç miktarını ciddi oranda etkilediğini gözden kaçırmamak gerekmektedir. Yine yatırım yaparak, bir birikimler yapabilmek konusunda kendinize hedefler koymanız finansal özgürlüğünüz için en önemli aşamalar arasında yer almaktadır. Çalışma şeklinizi değiştirerek ve geliştirerek, yeni kaynaklar elde edebilmek de finansal özgürlük açısından birtakım kazanımları da beraberinde getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir