Press ESC to close

FİTCH Türkiye’nin Kredi Notunu Artırdı, Görünümünü Yükseltti

Gece yarısında Fitch beklenen raporunu yayınladı. Türkiye ile ilgili not düzenlemesine giden Fitch sürpriz bir şekilde Türkiye’nin kredi notunu artırdı. Piyasa beklentisi sadece kredi notu görünümünün yükseltilmesi yönündeydi. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu FİTCH’in not artırım kararı ile ilgili detaylar ve yansımaları yazımızda.

Fitch 12 Yıl Sonra Türkiye’nin Kredi Notunu Artırdı

Tam 12 yıl aranın ardından 9 Mart 2024 tarihi itibariyle Fitch Türkiye’nin kredi notunu 1 kademe artırdı. Türkiye’nin “B” olan kredi notu “B+”ya çıkarılırken, görünüm de “durağan”dan “pozitif”e yükseltildi. Yani hem görünüm hem de not yükselmiş oldu. Bir sonraki değerlendirmenin Eylül ayında olacağı ifade edildi. Türkiye sıkı ekonomi politikasını sürdürür, enflasyon oranlarını aşağı çekmeyi başarabilirse Fitch’in yine not artırımı gündeme gelebilir. Öncesinde ise Mayıs ayında S&P’nin değerlendirmesi takip edilecek. 

Fitch’in Kredi Notu Artışına Piyasaları Tepkisi

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in kredi notunu artırması sonrası piyasaların ilk tepkisi merak ediliyor. Yıllar sonra gelen not artırımı piyasa oyuncuları tarafından sevinçle karşılandı. Piyasaların tepkisi ise henüz görülmedi. Çünkü gece saat 01.00’de haber geldi ve tüm piyasalar bu saatte işleme kapalıydı. Fitch’in kredi notumuzu 1 kademe artırması borsa tarafında pazartesi günü etkisini gösterecektir. Açılışla beraber hızlı alıcılı bir seans bekliyoruz. Muhtemelen pazartesi gün içinde borsadaki yükseliş %3’e yaklaşacaktır diye tahmin ediyoruz.

Fitch’in not artırım kararının döviz kurları üzerinde etkisinin olmasını beklemiyoruz. Haftayı 32 lira sınırında kapayan dolar/TL paritesinde yatay yukarı yönlü seyrin devam etmesini bekliyoruz. Piyasada artan döviz talebi nedeniyle yaz aylarına kadar döviz tarafında yükselişlerin devam etme ihtimali yüksek gibi duruyor.

Mehmet Şimşek’in Kredi Notu Artırımına Dair Değerlendirmesi

Gece yarısı artan kredi notu sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek değerlendirmelerde bulundu. Mehmet Şimşek sosyal medya platformu X üzerinden yatığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı;

Uyguladığımız programın somut sonuçları ülke kredi notumuza da yansıdı.

◾️Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bu başarıya kayıtsız kalmayarak kredi notumuzu bir kademe yükseltirken, görünümümüzü pozitife çevirdi.

◾️Pozitif görünüm önümüzdeki dönemde not artışının süreceğine işaret ediyor.

◾️12 yıl sonra gelen bu not artışında, Türkiye’nin uluslararası normlara uyan, kural bazlı ve öngörülebilir politikaları etkili oldu.

◾️Makro-finansal istikrarın daha da güçlenmesiyle böyle olumlu gelişmeler artarak devam edecek.

◾️Yılın ikinci yarısında dezenflasyon, daralan cari açık ve bütçe disiplini sayesinde makro finansal istikrar daha da pekişecek ve kredi notumuz yükselecektir.

Muhtemelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da hafta sonu konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunacaktır. Önceki yıllarda Fitch ve diğer kredi derecelendirme kuruluşlarını sert eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelen not artırımı ile ilgili değerlendirmesi merakla bekleniyor olacak.

Finans Piyasalarından İlk Yorumlar

Kredi derecelendirme kuruluşu FİTCH sürpriz bir şekilde Türkiye’nin notunu ve görünümünü artırınca finans çevresinden de açıklamalar gelmeye başladı. Bu doğrultuda değerlendirmede bulunan Timothy Ash, Türkiye’de seçim sonrası hayata geçirilen yeni politikaların sonucu olarak bu not artırımının hak edildiğini ifade etti. Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti görevine bulunan analist Timothy Ash, sadece seçim öncesi gelen bu not artırımının zamanlamasının ilgin. olduğunu vurguladı.

Yabancı basında birçok analistte Türkiye’nin kredi notunun arttırılmasının hak edildiğini ifade etti. Bazı analistler buna karşın halen yatırım yapılabilir seviyenin oldukça altında olan kredi notunun da gerçeği yansıtmadığını ifade etmeye devam ediyor. Özellikle hükümet düşmanı olarak bilinen bazı çevrelerde ise bu not artırımı Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmek şeklinde tanımlandı. Yani Fitch’in seçim öncesi piyasalara can suyu olabilecek bu hamleyi yapmasının ardında siyasi nedenler olabileceğini vurgulayan bir kesim olduğunu da belirtmemizde fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir