Press ESC to close

HODL Nedir? Kripto Para Piyasalarında HOLD Kavramı 2021

Kripto para birimleri son bir kaç yılda iyideden iyiye hayatımıza giriş yapmaya başlamış durumda. Merak edilen bazı kavramlarda cevap arayan sorular arasında yer alıyor.

HOLD NEDİR?

Kripto paralar, tamamen dijital platformlarda üretilmiş para birimleridir. 2009 yılında geliştirilen bitcoin, ilk kripto para olma özelliğini taşımaktadır. Günümüzde ise en bilinen ve en çok yatırım yapılan kripto paralardan biri haline gelmiştir. Verilerin belli bir sisteme göre şifrelenmesiyle oluşan bu para birimleri özellikle son zamanlarda tüm dünyanın ilgi odağı haline gelmiştir. Kripto para dünyası, yatırımcılardan devlet adamlarına kadar herkesin yatırım yaptığı bir piyasadır.

Her geçen gün büyüyen kripto para piyasasında 2013 yılında “HODL” yani HOLD kavramı gelişmiştir. “Tutmak” anlamına gelen hold kavramı kripto parayı uzun vadeli olarak satmama sürecini ifade eder. HODL kavramı bir forum üzerinden yatırımcılardan birinin ‘’ I AM HODLİNG!” paylaşımı üzerine ortaya çıkmıştır.

KRİPTO PARA PİYASALARINDA HODL KAVRAMI

Bitcoin’in değer kaybetmeye başladığı zamanlarda bütün yatırımcılar ellerindeki bitcoinleri satmak için çabalarken form sitesinde bulunan GameKyuubi lakaplı bu kişi bitcoinlerini elinde tuttuğunu ve bir gün değerleneceğine inandığını anlatmaya çalışmıştır. Ancak “hold” yazmak yerine yanlışlıkla “hodl” yazarak aslında piyasada bir devrimi başlattığının farkında değildir. Bu yanlış terim o zamandan beri kripto para dünyasının bir sembolü haline gelmiştir. Yatırımını uzun vadede satmayı düşünmeyen yatırımcılar hodl yaptıklarını, yani satış işlemi yapmayacaklarını belirtmeye başladılar.

Hold sürecini yapmaya karar veren yatırımcılara Bagholder denmektedir. Bagholder; kripto para büyük düşüşlerde dahi olsa, satması gerektiği süreçte yatırımı elinde tutmaya karar verir. Kripto para piyasasında Hold kavramına göre; kişi aldığı kripto parayı tüm piyasa dalgalanmalarına rağmen uzun vadede satış işlemi yapmaz. Bir gün değerleneceğini düşünerek yapılan bu süreç aylar, hatta yıllar bile sürebilmektedir. Bu süreçte bagholder:

  • Piyasada ki dalgalanmaları umursamaz,
  • Elindeki yatırıma dair satış işlemi yapmaz,
  • Kripto paranın değeri taban yapsa bile bir gün değerleneceğine inanır.

Bu nedenlerden dolayı yatırımlarını uzun süre elinde tutmaya karar veren yatırımcılar ne olursa olsun kripto parayı satmayı düşünmezler. Fomo, yani kaybedilmiş kar hissini kafalarından atarak yaptıkları yatırımı unuturlar.

Çok uzun bir süreyi ifade eden hold süreci aslında risk almak isteyen yatırımcıların yaptığı bir eylemdir. Uzun vadede ellerindeki paradan çok daha fazla kar elde edeceklerine emin olurlar ve piyasa da ne olursa olsun satış işlemi yapmazlar. 2013 yılında bitcoin için aynı şeyi düşünüp ‘hodling’ yapmaya karar veren yatırımcının şu anki kar oranı düşünüldüğünde, uzun vadeli tutma işlemleri yatırımcılara daha cazip gelmektedir.

Hem sabır hem de inanç isteyen hold süreci, aslında çoğu kişinin uyguladığı bir yatırım stratejisidir. Diğer yatırımcılar kripto para değer kaybederken satıp, yükselme sürecinde alırken, Hold yatırımcıları; para değer kaybederken alıp, değer kazanırken satarlar. Bu sayede yıllar bile sürse daha çok kar edeceklerine inanırlar. Ellerinde var olan yatırımın ATH (All Time High) seviyesine, yani en yüksek fiyata ulaşacağını düşünürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir