Press ESC to close

ICO Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? ICO Hakkında Merak Edilenler

Kripto para dünyası içerisinde son dönemlerde en çok merak edilen konular arasında ICO kavramı yer alıyor. İlginç bir terim olarak karşımıza çıkan bu kavram, aslında İngilizce olmak ile birlikte açılımı Initial Coin Offering olarak bilinirken, Türkçe karşılığı da İlk Coin Arzı şeklinde kullanılıyor. Bu yapı ile birlikte birçok kripto para borsası içerisinde görülen bu kavram, özellikle bu konuda yatırım yapan kişiler için bir merak konusu oluşturmaya da başladı.

ICO Nedir?

Normal borsa piyasalarında karşılaşıldığı gibi kripto para borsasında da aslında hisse senedi tarzında yatırımlar gerçekleştirmek mümkündür. Bazen yeni bir girişim oluşturulmak istendiğinde de yatırımcılara bu girişimcilere sıcak para sunma vasıtasıyla online imkanlar da sunmuş olurlar. Yani kripto para piyasasında da yeni bir kripto para projesi başlatılacak ise girişimci, sermayedarlardan yatırım talep etmek için bir atılım sağlayabilir.

ICO, kripto para açısından yatırımcılardan destek toplayabilmek için gerçekleştirilen işlem olarak bilinmektedir. Bu işlem sayesinde kripto para projesi geliştirmek isteyen kişiler, aradıkları taze ve sıcak parayı bulmak açısından hızlı bir süreç ile projeyi başlatarak, elde ettikleri kripto parayı piyasaya sürmeyi tercih ediyor. Aslında genellikle yatırımcılar benzer şekilde bir coin sahibi olduklarında aynı yöntemi tercih ediyor.

ICO için gerçekleştirilen yatırımlar çoğu zaman Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar üzerinden gerçekleştirilir. Farklı yatırım çeşitleri ve fırsatları da bulunsa da Temmuz 2014 senesinde başlatılan ICO sistemi ile günümüze kadar bu şekilde Bitcoin ve Ethereum üzerinden yatırımlar yapıldığı görülüyor. Günümüzde de ICO uygulamaları sayesinde popülerlik elde etmiş birçok kripto para çeşidi bulunmaktadır.

ICO Nasıl Yapılır?

Dijital para dünyası içerisinde bir kripto para projesi geliştirmek istiyorsanız, siz de bir ICO gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu açıdan ICO için kullanılacak platformları tercih ederek, bu platformlar sayesinde sermayedarlara tanıtımı yapabilirsiniz. Tanıtımlarda yatırım alabilmeniz için mutlaka kuvvetli ve insanları ikna eden bir proje sunmamız gerekir. Günümüzde binlerce hatta milyonlarca girişimci ICO platformları üzerinde sıcak para elde etmek için size rakip olacaktır.

Büyük bir rekabet piyasası ortaya çıktığı için bugün girişimciler karşısında yatırımcılar çok seçici davranmaktadır. Bu nedenle sunduğunuz yeni projenin öne çıkabilmesi için ikna edici olması önemlidir. Proje sunumu yaparken başlangıç aşamasından planlamaya, ilerleyen süreçte neler olacağından arz miktarına ve diğer detaylara kadar her ayrıntıyı iyi bir şekilde hesaplayarak insanları ikna edebilmelisiniz. Yaptığınız bu hesaplama ve planlamayı ICO platformlarında sunduğunuzda da yatırımcılar daha iyi bir bilgilendirme elde ettiğinde, sizi ciddi ve ikna edici görerek yatırım yapmayı seçebilir.

ICO Nereden Alınır?

Kripto para yatırımcısı olarak ICO alımı gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle bazı hususları göz önüne almanız gerekir. Çünkü çok geniş bir rekabet piyasası oluşturulduğundan dolayı ICO projelerinde dolandırıcılık ile karşılaşma olasılığı çok yüksektir. Karşınıza çıkan ve beğendiğiniz bir proje ile ilgili ikna olmanız için öncelikle tüm detayları göz önüne alarak ne kadar gerçekçi olduğunu incelemeniz doğru olacaktır. Bazen bir girişimci belirttiği bir bütçeyle imkansız bir projeye yatırım almaya çalışmaktadır. İşte bu noktada kendi analiz ve öngörülerinizi hesaba katarak alım yapmalısınız.

İyi bir şekilde incelediğinizde, gerçekten ikna olduğunuz bir projede ICO alımı yapmak istiyorsanız, bir çok farklı kripto para platformu üzerinden işlem yapılabilir. Platformlar üzerinde ulaştığınız her ICO projesi için bir web sayfası açılmıştır ve bu web sayfasına üye olduktan sonra Bitcoin veya Ethereum satın alarak bu kripto paralar ile ICO token alım işlemleri yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir