Press ESC to close

İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler, İş Kurmayı Düşünenlere Öneriler

Günümüz dünyasında bir üniversite mezunu olsanız dahi hem kamu kurumlarında hem de özel kurumlarda iş bulmak gayet zor olabilir. Bu nedenle elinizde bir miktar sermaye yer alıyorsa, bir iş kurma düşüncesi ile yola çıkmak isteyebilirsiniz. Fakat işte bu noktada birçok kişinin en fazla zorlandığı ayrıntılardan birisi yapılacak işin ne olduğu ve nasıl bir fikir elde edileceği gelir. İşte by doğrultuda kullanıcılarımıza iş kurmak istiyorum ama ne iş yapabilirim diyenler olabilir düşüncesiyle bazı öneri ve tavsiyelerde bulunmak istedik.

İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Sermayeye sahip olan ve iş kurmak isteyenlerin hepsi net bir fikre sahip olmamakla birlikte genellikle başkalarından gördükleri işleri yaparak, bu işlerde başarılı olmayı hedefleyebilir. Ancak bazen çok başarılı örnekler önünüzde bulunsa dahi o kişiler kadar başarılı olmama imkanınız da bulunmaktadır. Bu nedenle bir iş kurma fikrine ısınmaya başladığınızda, yapabileceğiniz işi de çok iyi düşünmeniz gerekir.

İş kurmak isteyenlerin öncelikle yapabileceği işi tasarlaması için bazı noktalara dikkat etmesi gerekecektir. Aslında sadece bir işi kurmak değil bu işi büyütmek ve geçerli bir hale getirmek için de bu noktalara dikkat etmek her zaman önemlidir.

Her Zaman Tecrübelerden Yararlanın

Hayatın her alanında olduğu gibi bir iş kururken de sizden önce bu yoldan geçmiş kişilerin tecrübelerinden yararlanmak doğru olacaktır. Çünkü aynı yolu daha önce kat etmiş kişilerin karşılaştığı sonuçlar bir tecrübe oluşturacaktır ve bu tecrübeler size büyük bir fayda sağlayacaktır. Yani aynı hataları veya doğruları yaptığınızda elde ettiğiniz sonuçlar genellikle benzer olacaktır.

iş kurmak isteyenlere tavsiyeler 2021
iş kurmak isteyenlere tavsiyeler 2021

İyi Bir Etüt Ve Doğru Pazar Araştırması Yapın

Günümüzde birçok büyük firma dahi iyi bir etüt yapmadan ve pazarı araştırmadan yatırımlarını gerçekleştirmez. Çoğu zaman iş kurma süreçlerinde talebe dönük yatırımlar daha büyük başarılar elde etmeyi sağlar. İlk etapta bölgesel bir planınız bulunuyorsa, doğru konumda doğru potansiyel müşterileri seçmek önemlidir.

Müşterilerinizi Tanımaya Çalışın

Elinizde bir sermaye bulunduğunda elbette ki iş kurmak çok basit olacaktır. Fakat kurulan bu işin sürekli bir hale getirilip başarılı olması için de sıkıntılı bir süreçten geçilmeli ve müşterileri iyi tanıyarak onlara hitap etmeyi öğrenmelisiniz. Bilhassa ürün satışları gerçekleştirirken ve nitelikli hizmetler sunmaya çalışırken, müşteri odaklı yaklaşmak önemlidir. Çünkü bu sayede müşteri devamlılığı elde edilir ve her zaman müşteri isteklerine göre doğru cevaplar verilebilir.

Peki, Ya Paranız Yoksa?

Paranız yok ama ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız aslında yapabileceğiniz işler sınırlıdır. İş kurmak için çok iyi bir fikre, iyi bir araştırmaya ve iyi bir plana sahip olsanız da eğer sermayeye sahip değilseniz, tabii ki her şeyden önce kaynak bulmayı da tercih edebilirsiniz. Ancak başarılı girişimlerde genellikle iyi bir plan yapıldıktan sonra yatırımcı veya öz kaynak olarak kullanılabilecek bir girişim bulmak daha mümkün olmaktadır. Hatta birçok büyük girişimci iyi bir fikir için sahip olduğu gayrimenkulü satmayı bile göz önüne alabilmektedir.

Kredilerden Olabildiğince Uzak Durun

Günümüzde bir iş kurmak isteyen birçok kişinin sermaye arayışı içerisinde en fazla başvurduğu noktalardan birisi banka kredileri olmaktadır. Bu seçenek size en son olarak önerebileceğimiz bir seçenek olsa da yine de banka kredisinden yararlandığınızda da maliyeti düşük ve faiz oranları düşük maliyetli kredileri seçmeniz doğru olacaktır.

Kredi ile bir iş kurma aşamasında bulunduğunuzda henüz risk alarak bir iş kurduğunuz için üstüne mali riskleri de aldığınız için her şey daha riskli olacaktır. Bu nedenle reel fayda sağlayabilecek bir iş kurma planına sahip olduğunuzda, iyi bir girişim planıyla bankalara başvurarak, alternatif ve faydalı krediler temin edebilirsiniz.

Param var Ne İş Yapabilirim?

Paranız var ancak bir iş kurmak istemiyorsunuz. Bir kafe açmak veya bir ofis açmak size göre değil mi? Öyleyse kripto para piyasaları size göre olabilir veya borsa ya da forex. Bu 3 piyasada paradan para kazanmanın mümkün olduğu finansal piyasalardır. Ancak son derece dikkat etmek gereklidir. Çünkü yatırım yapanların büyük bir kısmı para kaybetmektedir. Dolayısı ile finansal piyasalarda dikkatli hareket gerekir. Özellikle kaldıraçlı işlem düşünüyorsanız, ekstra eğitimler ve demo hesaplarda kendinizi geliştirebilecek stratejiler denemenizde fayda olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir