Press ESC to close

Kredi Kartının Avantajları ve Dezavantajları, Kredi Kartlarının Faydaları

Kredi kartı avantajları olduğu gibi olumsuz tarafları da var. Kredi kartları sayesinde harcamalarımızı nakit sıkıntısı çekmeden yapabiliyoruz. Dilediğimiz eşyayı, kart limitini gözeterek ister online ortamdan ister yakın çevremizdeki bir alış veriş merkezinden temin edebiliyoruz. Bu yazımızda kredi kartının avantajları ve dezavantajları hakkında detaylara değindik.

Kredi Kartının Avantajları ve Dezavantajları

Kredi kartları avantajları arasında mesela nakit sıkıntısı çekmeden daha fazla alış veriş yapma imkanımız vardır. Ancak tüketici toplumların daha fazla tüketme çılgınlığına ön ayak olan kredi kartları, ayağını yorganına göre uzatmayanlar için sorunlar teşkil edebilir. Faturalarımızın düzenli olarak ödenmesini sağlamada iyi bir araç olan kredi kartları, gereksiz harcamaları da tetiklediği için, geliri dar olan kesimleri olumsuz etkiler.

Olası acil durumlarda, nakit bulmakta sıkıntı çektiğimiz durumlarda kredi kartları yardımımıza yetişen en iyi araçlar olmakla beraber, geri ödeme zamanı geldiğinde sıkıntılara yol açabilirler. Bir kredi kartının ödemesi geldiğinde, nakit bulamayanlar, başka bir bankanın kredi kartını kullanarak ödemeyi yaparlar, o kredi kartının ödemesi geldiğinde ise diğer kartları kullanarak zaman kazanırlar. Ancak bu yolla sadece borçlar birikir. Özetle kredi kartlarının avantajlarının yanı sıra dezavantajları da vardır.

Kredi Kartı Avantajları

 • Gerektiğinde nakit sıkıntısını giderirler
 • Faturalarımızı zamanında yatırmamıza yardımcı olurlar
 • Düzenli geri ödemelerle limit arttırma avantajları vardır.
 • İndirimdeki ürün fırsatlarını değerlendirmemizi sağlarlar
 • Online alış verişlerde daha geniş bir ürün seçimi imkanı sağlarlar.
 • Harcamalarını dikkatli yapanlar için büyük faydalar sağlarlar.

Kredi Kart Dezavantajları

 • Dar gelirli insanlar için harcama kısıtlılığını ortadan kaldırırlar ve bu da biriken borçlara yol açar.
 • Gerekli olmadığı halde dürtüsel harcamaların önünü açarlar
 • Tüketici olmayı teşvik ederler
 • Yıllık aidatları vardır
 • Düzenli geri ödeme yapılmazsa kredi notunu düşürürler
 • Ödeme yapılmazsa hacze kadar varacak kötü durumlara yol açabilirler
 • Geri ödemelerde sorun yaşanırsa faiz yükü ile borçları arttırırlar.

Hangi Kredi Kartı Daha Avantajlı

Türkiye’de her banka kredi kartını kullanıcılara sunmakta. Bir banka birden fazla kart çıkarıp müşterilerinin kullanımına da sunabilmekte. Bu durumda kullanıcılar kendileri için en iyi kredi kartını seçme yarışı içerisine giriyorlar.

En iyi kredi kartı kavramı kiiden kişiye göre değişebilir. Örneğin bazı kredi kartlarında akaryakıt indirimi alabilirken, bazılarında daha çok market indirimi bulunabilmektedir. Bu durumda araba kullanmayan, akaryakıt ile işi olmayan birisinin akaryakıtta indirim sağlayan kredi akrtını alması mantıklı değildir. Ancak arabası olan bir kişi için en iyi kredi kartı o olabilir. Dolayısı ile detaylara dikkat ederek, sizin için en iyi kredi kartını seçmelisiniz.

Kredi kartları puan kullanımı da son dönemde oldukça artmıştır. Artık vatandaşlar bilinçlenmiştir. Bu tür bonus veya puan kampanyalarını değerlendirenlerin sayısı giderek artmaktadır.  İnternet sitelerinde kullanılabilen para puanlar ve bonus puanlar kullanıcılar tarafından değerlendirilmek istenmekte ancak her bankanın puanları her sitede geçmemektedir. Örneğin Yapı Kredi Bankası için World Kart Geçerli Siteler şeklinde bir arama yapabilirsiniz. Ya da Garanti Bankası için Bonus puan geçerli siteler gibi aramalar ile bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir