Press ESC to close

Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Kriptoya yatırım yapmak finansal olarak oldukça kazançlı olabilir, ancak yatırım yapmadan önce yapmanız gereken 5 şey var.

Kripto para sadece normal bir yatırım seçeneği değildir. Birçok yönden, geleneksel hisse senetleri ve tahvillere kıyasla tamamen farklı bir dünyayı temsil ediyor.

Tecrübeli bir geleneksel yatırımcı olsanız bile, temel bilgileri öğrenmek zaman alır. Bilinmeyen kısaltmaları (HODL, FUD, FOMO gibi) öğrenmeniz, gelişen teknolojileri anlamanız ve tweet’lere (Elon Musk’tan) ayak uydurmanız gerekir.

Kripto para piyasası temel olarak spekülasyonlarla hareket ediyor. Madeni para fiyatları, madeni parada herhangi bir temel değişiklik olmaksızın %50 bile dalgalanabilir. Bu kadar değişken bir piyasaya hazırlıksız girmek tavsiye edilmez.

Aşağıda, kripto para piyasasına yatırım yapmadan önce izlemeniz gereken bazı önerilen adımlar vardır.

 1. Farklı kripto paraları araştırın:

Son tahminlere göre, borsalarda listelenen toplam kripto para birimi sayısı on beş binden fazla ve her gün yenileri ekleniyor. Bu, NYSE’de listelenen toplam hisse sayısının 5 katı.

Yatırım yapılacak doğru kriptoyu ve zamanlamayı anlamak ancak kapsamlı araştırma yaparak sağlanabilir.

Doge ve Shiba-Inu gibi kripto para birimleri son günlerde inanılmaz kazançlar elde etmiş olsa da, fiyatları tamamen spekülasyondan kaynaklanıyor. Heyecan sona erdiğinde kripto paralarının sıfıra derin bir dalış yapabilmesi için iyi bir olasılık var.

Başarısız olan ve şu anda ölü olan yaklaşık 2000 kripto para var. Çoğunluğu, ekosistemleri için herhangi bir talepleri olmadığı veya gerçek dünyada herhangi bir faydası olmadığı için kayboldu.

Madeni paralara yatırım yaparken en iyi bahis, kripto para biriminin ve arkasındaki blok zincirinin faydası hakkında kapsamlı araştırma yapmaktır. Destekleyenlerin kim olduğunu ve neyi başarmaya çalıştıklarını anlayın.

En yüksek düzeyde kullanıcı benimsemesi ve işlevselliğine sahip kripto para birimlerinin bir piyasa çöküşünden kurtulması ve uzun süre dayanması muhtemeldir.

 1. Yatırım risklerini anlayın:

Kripto para birimleri takas edilebilir varlıklardır ancak hiçbir şey tarafından desteklenmezler. Bu, genellikle altın veya diğer maddi varlıklarla desteklenen devlet para birimlerinden çok farklıdır.

Bir kripto paranın sahip olduğu değer, onu ticaret yapan insanların sahip olduğu algılardır. İnsanlar bu kripto para birimine yatırım yapar ve bu durum inanılmaz derecede riskli bir yatırımdır.

Bu nedenle, neye bulaştığınızı tam olarak anlamak gerçekten önemlidir. Sadece ne kadar kazanabileceğinizi değil, aynı zamanda ne kadar kaybedebileceğinizi de düşünmelisiniz.

 1. Genel bir yatırım stratejisi oluşturun

Kripto para birimlerinin genel yatırım stratejinize nasıl uyduğunu düşünmeli ve toplam tasarruflarınızın ne kadarının kripto piyasasına yatırılması gerektiğine karar vermelisiniz.

Kripto para birimleri çok riskli varlıklar olduğundan, çeşitlendirme bir yoldur. Riskleri seviyelendirebilmeniz ve kayıpları dengeleyebilmeniz için yatırımlarınızı hisse senetleri, yatırım fonları, tahviller vb. gibi birden çok yatırım seçeneğine dağıtmak her zaman daha iyidir.

Uzmanlar, kripto para birimlerine %5–10’dan fazlasını koymamanızı tavsiye ediyor.

Kripto para biriminin değişken doğası nedeniyle bir satın alma zamanlaması da çok kolay değildir. Bu nedenle, kripto para birimine uzun süre yatırım yapmayı planlıyorsanız, Dolar maliyeti ortalaması gibi yöntemleri deneyin.

Asla kaybetme korkusuna dayalı yatırım yapmayın. Buna göre hareket ettiğinizde büyük olasılıkla para kaybedersiniz ve en yüksek noktada satın alırsınız.

 1. Acil durumlar için hazır olduğunuzdan emin olun

Kripto para birimi fiyatları, herhangi bir uyarı olmaksızın günden güne büyük ölçüde dalgalanmaktadır. Hisse senetlerinden daha hareketlidir bu nedenle, bazı acil nakit/fonların ayrı tutulması kullanışlı hale gelir. Aksi takdirde, nakit toplamak için kriptoyu düşük bir fiyata satarak zarara uğrayabilirsiniz.

Kripto para dünyasında, kâr elde etmek için kısa vadeli bir kayıp olsa bile kripto parayı elinde tutmak çok önemlidir.

 1. Doğru kripto borsasını seçin:

Kripto borsaları, kripto para dünyasına açılan kapıdır. Burası kripto para birimleri satın alabileceğiniz veya satabileceğiniz yerdir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce kripto para borsası, her birinin kendi avantajları ve hatta anlaşma/tavsiye bonusları vardır. Borsaların saldırıya uğradığı, çöktüğü veya tamamen ortadan kaybolduğu birçok durum vardı. Bu yüzden doğru olanı seçmek çok önemlidir.

Birini seçmeden önce aşağıdaki ayrıntıları toplayın:

 1. Borsanın fiziksel bir adresi olup olmadığını kontrol edin
 2. Exchange kullanıcılarının geçmişte bununla ilgili herhangi bir sorunu olup olmadığını ve bunu nasıl ele aldıklarını kontrol edin
 3. Borsanın güvenliği ve gerekirse kripto paralarınızı çevrimdışı depolamaya aktarıp aktaramayacağınızı öğrenin.
 4. Ücretleri ve yatırım tarzınızı nasıl etkilediğini kontrol edin.

Yukarıdaki tüm faktörleri kontrol ettikten sonra, sizin için güvenli, saygın ve uygun maliyetli bir alışveriş için seçiminizi yapın.

Daha sonra kendi cüzdanlarınızı kurduğunuzda, özel anahtarınızı koruduğunuzdan emin olun. Anahtarınız yoksa, kripto para birimine erişemezsiniz.

Kripto para birimi, genel kabul görüyor ve daha fazla banka ve şirket, kripto para birimini bir yatırım veya ödeme seçeneği olarak kabul ediyor, ayrıca risk toleransınıza göre çeşitli kripto para birimlerine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Yatırım yapmadan önce yapmanız gereken 5 şey aşağıdadır:

 1.  1-Farklı madeni paraları araştırın
 1. Yatırım risklerini anlayın
 2. Genel bir yatırım stratejisi oluşturun
 3. Acil durumlar için hazır olduğunuzdan emin olun
 4. Doğru kripto borsasını seçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir