Press ESC to close

Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır? Kripto Para ile Ödeme Yapmak

Her geçen gün gelişen teknoloji ve yüksek kazanç vaatleri ile birlikte kripto para piyasası yatırımcı çekmeye devam ediyor. Bitcoin dışında yüzerce altcoin çıkmış durumda ve yenileri de çıkmaya devam ediyor. Bu kripto paralar nasıl transfer ediliyor? Bitcoin ile ödeme gönderip alma işlemi nasıl yapılır? Kripto para transferi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir makale hazırladık.

Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır?

Bitcoin diğer kripto paralar, geçmişte fazla tercih edilen bir ödeme yöntemi ve yatırım türü değildi. İlk başta ön yargı ile yaklaşılan kripto paralara şu anda talep oldukça fazladır. Günden güne daha da büyüyen kripto sektörü; kullanıcılara ödeme yapma, para transferi, yatırım gerçekleştirme vb. birçok konuda yenilik sağlamaktadır. Kullanıcılar bu sayede hiçbir bekleme işlemi yapmadan sanal olarak paralarını harcayabiliyorlar. Kriptoda para transferi de yaygın gerçekleşen bir durumdur.

Bitcoin veya kripto para transferi yapabilmek için ilk önce kripto para hesabı gereklidir. Kripto para hesabı açmak için bir kripto para borsasından hesap açmanız gerekir. Kripto para borsasının güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde sadece bitcoin transferi yaparken değil farklı şekilde sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle en iyi kripto para borsaları ile çalışmak mantıklı olacaktır. Binance, Gate io, Paribu vb. bir kripto para borsasından hesap açılışı yaptıktan sonra yapılması gerekenler ise şu şekildedir;

 • Kripto uygulaması üzerinden üyelik gerçekleşmiş ise ilk yapılması gereken, hesaba giriş yaparak sağ üst köşede bulunan gönder seçeneğine tıklamaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta, kripto para hesabında mevcut bakiyenin geçerli olmasıdır.
 • Bu aşamadan sonra ana ekrana sahip olunan kripto para birimleri görünecektir. Gönderilmek istenen kripto para birimi ve cüzdan seçilmelidir.
 • Gönderilmek istenen tutar ve kripto para cüzdanı seçildikten sonra yapılması gereken kripto para gönderilecek olan kişinin, kişisel bilgileridir.
 • Seçilen meblağ ve kripto paranın tekrardan onaylanması için çıkan ekrandan miktar seçilmelidir. Böylece gönderilmek istenen para miktarı seçilerek komut verilir.
 • Son olarak ise işlemin güvenliğini sağlamak için kişiye komutun uygulanması üzere mail gelir. Eğer işlemi yapan hesap sahibi ise mail adresine girerek onay verir. Bu sayede kripto para transferi gerçekleşmiş olur. Şayet işlemi yabancı biri izinsiz yapmak isterse ilk önce uygulama giriş şifresini bilmesi ve ardından da para transferi gerçekleşirken mail adresine erişim sağlaması gerekir. Hal böyle iken kripto para hesabı çalınması ve para akışı sağlanması çok zordur. Böyle bir durumda ise uygulamalar hesaba başka bir cihazdan erişim sağlandığında hesap sahibine bilgilendirici mesaj göndermektedir.

Kripto Para Transferi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitcoin veya herhangi bir kripto para transferi sırasında sık yapılan veya yapılırken dikkat edilmeyen birden çok hata vardır. Bu gibi hatalara dikkat edilmediğinde ortaya baş ağrıtıcı durumlar çıkabilmektedir. Pekâlâ kripto transferi sırasında nelere dikkat edilmeli, en sağlıklı kripto transferi gerçekleştirmek ne şekilde mümkündür? Bu sorulara yanıt arayalım:

Kripto transferi esnasında en sık yapılan hata yanlış kripto para birimi seçilmesidir. Bu yüzden en çok dikkat edilmesi gereken nokta, hesaba giriş yapıldıktan sonra para transferi aşamasında gönderilmek istenen kripto para biriminin kontrol edilerek ağ seçiminin doğru yapılmasıdır.

Kripto transferinde sık gerçekleşen hatalardan birisi de kripto gönderilmek istenen adresin yanlış girilmesidir. Böyle bir durumda geri dönüş yoktur. Eğer kriptonun istenmeyen kişiye gönderilmesi istenmiyorsa bu aşamada transferin gerçekleştiği adresin kontrolü yapılmalıdır.

Ayrıca göndermek istenen para miktarını aşmamak için de transfer aşamasında gönderilen miktar doğrulandıktan sonra onaylanmalıdır. Para aktarım sırasında en son aşamada mail ve sms ile kişi bilgilendirilmektedir. Bu esnada kişi son kontrolleri sağlayarak aktarım sağlamalıdır. Bu sayede transfer sorunsuz şekilde tamamlanır.

Kripto para transferi denildiğinde akla bitcoin transferi gelse de genellikle USDT transferleri yapılmaktadır. Hem ucuz hem de hızlı bir yol olan USDT transferi kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Kripto Para Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kripto para ödemesi yapabilmek için müşterilerin öncelikle kripto para hesabına ihtiyacı vardır. Bu hesabın açılabilmesi için internet üzerinden güvenilir firmalar tercih edilmelidir. Daha sonra seçilen firmanın web sitesi üzerinden ya da uygulaması üzerinden giriş yapılır. Üyelik işlemi için de kişisel bilgilere ihtiyaç duyulur. Kişisel bilgilerini girerek üyeliğinin tamamlayan müşteriler kripto para hesabı açmış olur.

Kripto para birimi, uzmanlar tarafından da gelecekte kullanılacak para birimi olarak öngörülmektedir. Kaldı ki gün geçtikçe kripto paralara olan ilgi her geçen gün daha da büyüyerek devam etmektedir. Bu kapsamda ödemelerini kripto para ile yapan insan sayısı da artmaktadır. Dev şirketler de bu duruma destek olarak kripto para birimlerine olan talebin artmasına neden olmaktadır. Kripto para ödemesini kabul eden şirketler ise bunlardır:

 • MasterCard
 • Coca-Cola
 • Starbucks
 • Tesla
 • Visa

Bu gibi büyük şirketler kripto ile ödeme imkânı tanımasının birçok amacı vardır. Örneğin MasterCard ve Visa banka sektöründe dünyada söz sahibi olan iki dev şirkettir. Bu markalar, ülkemizde de kartla ödeme yapılmasını sağlayan kartlar üretmektedir. Zira günümüzde para işlemlerinin çoğu sanal olarak gerçekleştiği için bu iki dev şirket kripto paranın da gelecekteki önemini anlayarak kripto para ile ödeme imkânı tanımaktadır.

Kripto para ödemesinin asıl amacı ise, kişinin parasının kripto ile değerlendirip parasını sanal hale çevirerek paraya ihtiyaç duyduğu durumda bitcoin transferi yapmak istediğinde işlemini kripto ile yapmasıdır. Şayet kripto para hesabı varsa ve ödeme gerçekleştirilmek isteniyorsa yapılması gerekenler sırasıyla şunlardır:

 1. İlk önce kripto hesabına kişisel bilgiler ile giriş yapılır.
 2. PayPal, İyzico gibi markalarla anlaşma sağlanır. Bunun amacı ise ödeme işleminin gerçekleşebilmesi için aracı sağlanmasıdır.
 3. Bu markalardan birisi ile anlaşma varsa giriş yapıldıktan sonra yapılması gereken, kripto para ile ödeme seçeneğine tıklamaktır.
 4. PayPal ve İyzico gibi ödeme sağlayıcıları ise ödeme yapılmak istenen ürünün para karşılığı kadar kriptoyu hesaptan bozdurarak anında ödeme imkânı sağlar. Böylece hızlı bir şekilde kripto para ile ödeme işlemi gerçekleşmiş olur. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bitcoin veya kripto para transferi sırasında güvenilir markaları tercih etmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir