Press ESC to close

Kripto Piyasasında Yeni Ralli Başlıyor mu? Bitcoin’de Ralli Ne Zaman?

Kripto para piyasalarında heyecanlı bekleyiş sürüyor. Rusya’nın petrol ve gaz ödemelerini kripto ile alabileceğine dair söylemler, Rus oligarkların bitcoin ve kripto para birimlerini ödeme aracı olarak kullanmaya başlayabileceğine dair açıklamalar kripto piyasasını ateşledi. Bitcoin hafta sonu 45.000 dolar seviyesini sonunda aştı. Şu sıralarda 47.000$ seviyesi civarında fiyatlanan bitcoin ile birlikte altcoin piyasasında da toparlanma yaşanıyor. Peki bu haber akışları bitcoin ve kripto piyasasına yen bir ralliyi getirebilir mi?

Kripto Piyasasında Yeni Ralli Başlıyor mu?

Kripto para ve bitcoin yatırımcılarının en büyük isteği yeni bir rallinin başlangıcında olunması. Ancak bu konuda destekler nitelikte bazı göstergeler olsa da, kripto para piyasasının önünde önemli soru işaretleri de bulunuyor. ABD, Türkiye ve bazı ülkelerde kripto piyasasına getirilecek olan regülasyonlar bunlardan bir tanesi. Aylardır konuşulan bu regülasyonların piyasaları nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. Açıkçası düzenlemelerde ne tür maddelerin yer alacağı da bilinmiyor. Çünkü son dönemde Rusya’ya uygulanan yaptırımların kripto piyasasında delinmesine izin vermeyeceğini belirten Avrupa ve ABD’nin bu kapsamda hangi adımları atacağı henüz bilinmemekte.

Kripto piyasasının önündeki en büyük engel aslında şu an için regülasyonlar. Tabi Rusya’da kripto para birimlerinin kullanımını engellemeye yönelik atılabilecek adımlar da bu kapsamda değerlendirilebilir. Diğer önemli konu ise, elbetteki FED’in faiz artırım süreci. Bu doğrultuda FOC üyelerinin yaptığı açıklamalar FED’in daha agresif olabileceğini gösteriyor. Eğer kısa vadede Ukrayna meselesi çözüme kavuşur ise, ABD Merkez Bankası FED’in 50 baz puanlık bir faiz artışı yapması olası hale gelebilir. Her fırsatta bunu vurgulayan üyeler enflasyona karşı daha agresif adımlar atılması gerektiğini belirtiyorlar.

kripto para piyasasında ralli başlıyor mu
kripto para piyasasında ralli başlıyor mu

Bildiğiniz gibi bitcoin ve diğer altcoinler enflasyona karşı yatırımcıların kendilerini koruma aracı olarak da gösterilen bir yatırım aracıydı. Bu anlamda FED’in faiz artırımlarının amacı ise enflasyonu düşürmeye yönelik. Dolayısı ile FED’in daha fazla faiz artıracak olması ve enflasyonun gerilemesine yönelik atacağı adımlar kripto piyasasında düşüşe neden olabilir. Dolayısı ile kripto piyasasında bir ralli başlıyor mu sorusuna cevap verebilmek şu an için gerçekten oldukça güç.

Kısa vadede kripto para piyasasını etkileyebilecek gelişmeler şu şekilde sıralanabilir.

  • Kripto piyasasına yönelik uygulamaya konulacak regülasyonlar
  • Rusya’nın kripto piyasasından yaptırımları delmeye yönelik adımlarını engellemeye yönelik atılacak adımlar
  • FED’in faiz artırımları ile sıkı para politikasını agresif bir şekilde sürdürmesi
  • FED’in sonraki toplantılarda bilanço daraltmaya başlayacak olması
  • Rusya-Ukrayna krizinin nasıl ve ne şekilde son bulacağı
  • Devam eden XRP davasının ne yönde sonuçlanacağı/ilerleyeceği

Bu gelişmeler kripto piyasasının yakın vadede yön bulmasında önemli rol oynayabilecek faktörler arasında yer alıyorlar.

Analistlerin Bitcoin ve Kripto Piyasasına Dair Beklentileri

ABD Başkanı Biden’ın vermiş olduğu kripto paralara yönelik düzenlemelere odaklanmaları çağrısını, Stratejist David Woo Biden yönetiminin ABD’nin çıkaracak olduğu dijital para için zemin hazırladığı şeklinde algıladığını, Bitcoin için olabildiğince negatif bir adım olduğunu düşündüğünü söyledi.

Bankf of eski araştırma direktörü David Woo, ABD’nin yeni dijital parasını çıkardığına Bitcoin’e ne ihtiyacımız var düşüncesinin oluşabileceğini bu durumunda şu an bitcoinde yükseliş için sunulan tüm argümanların geçerliliğini yitirebileceğini belirtti. Ancak ABD’nin veya başka ülke Merkez Bankalarının kendi dijital paralarını çıkaracak olmalarını olumlu değerlendiren analistler de var.

CoinMarketCap verilerine göre, kripto para piyasalarında son 24 saatte gerçekleşen işlem hacmi, önceki güne göre yüzde 63 artarak 100 milyar doları aşması da Rusya’nın piyasalara dahil olup olmadığını sorgulatıyor. Ancak şu an için bu gelişmeler kripto para piyasasında yukarı yönlü hareketi devam ettiriyor. Tabi özellikle ABD ve Avrupa’dan gelecek açıklamalara odaklanmakta doğru bitcoin fiyat tahmini yapmak için fayda var gibi görünüyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir