Press ESC to close

Metaverse Nedir? Dikkat Çeken Metaverse Coin Projeleri 2022

Metaverse, yeni bir kavram olmamasına rağmen son günlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Başta Facebook ve Zuckerberg ile başlayan ve teknoloji sektörünün önde gelen kuruluşları tarafından devam eden metaverse projeleri ve metaverse coin yatırımları, dikkatleri bu konuya daha çok toplamıştır.

Metaverse Nedir?

Kavram, 2021 yılına özgü ve yeni üretilmiş sözcük olmamakla beraber bugün oldukça farklı ihtimallere işaret etmektedir. Metaverse; “meta” ve “verse” olarak iki farklı kelimeden gelmektedir. Meta, Antik Yunan kökenli bir kelime olup “ötesi” veya “sonrası” anlamındadır. “Verse” ise İngilizce’de evren anlamına gelen “universe” kelimesinden gelmektedir. Bu hali ile iki kelimenin anlam bütünlüğü evren ötesi, evren sonrası anlamındadır. Ancak bu anlam birliğini bir adım ileriye taşıyarak fiziksel ve geleneksel bir evrenin öte durumu olarak yorumlamak mümkündür. Bu hali ile metaverse, fiziksel evren ile sanal evrenin bir aradalığından meydana gelen yaşam biçimlerinin dönüşmüş hali olan hibrid ya da sanal/fiziksel olanın melezi bir yaşam tarzına işaret etmektedir.

Felsefi açıdan, çok yönlü ve kapsamlı bir kavram olmasına karşılık bugünkü metaverse deneyimi oldukça farklıdır. Metaverse, bugün aktif olarak insanların gündelik yaşamları ile ilgili olan bütün faaliyetlerin yani dijital platformların birleşimi ile meydana gelen kolektif bir sanal evren olarak tanımlanmaktadır.

Metaverse, kurgusal evren olarak fiziksel benliklerin sanal temsiliyetleri üzerinden işleyebilmekle beraber sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik ile de tecrübe edilmesi düşünülmektedir. Geleneksel yaşam tarzlarına karşı manifesto niteliği taşıyan bu gelişme, 1990’larda kırılma noktası yaşamış, günümüzde ise ete kemiğe bürünmüştür.

Metaverse Projeleri

Metaverse yaşam tarzlarını bir adım öteye taşıyarak, eylemlerin sanal ve sınırsız bir evrende gerçekleştirilebilmesine işaret etmektedir. İnsan etkileşiminin sanal biçimi, dijital bir evren deneyimi ile mümkün olabilirken bu tasvirin daha ilksel biçimi bazı oyun kurgularında tecrübe edilebilmektedir.

Oyun tecrübesinden yaşam tecrübesine geçiş ise gerçek hayattaki kişilerin, sanal düzlemde üç boyutlu avatarları ile işe gitme, konsere katılma, sosyal etkinlerde yer alma, iş ya da özel toplantılara avatar vasıtası ile katılma, gezmek, alışveriş yapmak gibi eylemlerin tümünü kapsayabileceği varsayılmaktadır.

Metaverse projeleri bu açıdan önem arz etmektedir. Çünkü günümüzdeki yaşam pratikleri belirli aşamalardan geçmeden bilfiil sanal evrene aktarılamaz. Yani bu geçiş sürecinde bazı aşamaların tecrübe edilmesi ve bilgi birikiminin olması gerekmektedir. Bu nedenle metaverse projeleri bu görevi oldukça başarılı bir şekilde yürütebilmektedir. Konu sanal evren olunca bu düzlemdeki işlemler için bir metanın üretilmesi ve bu meta üzerinden bazı değiş-tokuş işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Metaverse NFT birimleri veya metaları ise kripto paralar için önemli bir konumdadır.

NFT olarak işlem göre metalar, dijital olarak korunduğu gibi blockcahin altyapısı ile sanal evrende rahatlıkla kullanılabilmektedir. Dolayısıyla sanal bir evrenden bahsedildiğinde, sanal bir ekonominin yapı taşlarının da gelişmesi ve sistemin oturması gerekmektedir. Bu açıdan Metaverse coin ile metaverse projeleri bir bütünlük içerisinde sanal evrenin inşasını çoktan üstlenmiş durumdadır.

metaverse coin prjeleri
metaverse coin prjeleri, güncel gelecek vaad eden meta coin projeleri 2022

Metaverse’ün inşası oldukça radikal ve önemlidir, çünkü fiziksel olarak aynı uzamı paylaşmayan bireylerin sanal evrende bir arada olmasını ve çeşitli eylemlerde bulunarak paylaşımda olmalarını sağlamaktadır. Fiziksel yaşamın sınırlılıklarını ortadan kaldırmaya yönelik bu manifesto ise metaverse coinleri ile daha da mümkün hale gelmektedir.

Metaverse Coin Projeleri

Metaverse için melez bir evren tanımı yapılabilirken, metaverse coin projeleri de son dönemde oldukça popüler hale gelmiştir. Metaverse coinler, BTC ya da Etherium temelli altcoinler gibi çeşitli kripto borsaları üzerinden işlem görmektedir. Önü açık metaverse coin projelerinden bazıları ise;

  • Axie Infinity (AXS),
  • Starlink (Starl)
  • Decentraland (MANA),
  • The Sandbox (SAND),
  • Enjin Coin (ENJ),
  • Ufo Gaming (UFO) şeklindedir.

Bhase konu olan metaverse coin ve metaverse projeleri, kendi ekosistemleri içerisinde çeşitli faaliyetlerin gerçekleştirilmesine imkan tanımaktadır. Her bir metaverse ekosistemi içerisinde token olarak kabul edilen Etherium ya da BTC temelli altcoinler ile işlem yapmak, oyun oynamak ya da oyun geliştirmek mümkündür. Örneğin SAND, kazanmak için oyun oynanmasını gerektiren bir metaverse projesi ve SAND üzerinde sanal arazi almak, bina yapmak ve bunları satarak token elde etmek mümkün.

MANA, SAND ile benzer bir özellikte arazi ve bina alıp satmakla beraber Decentraland projesi içerisinde LAND isimi NFT’ler ile MANA coin alınabilmektedir. ENJ projesi ise kullanıcıların web sitesi kurabilmelerine olanak tanırken, ENJ coin kullanarak alışveriş yapılabilmektedir. SAND, MANA ve ENJ, Etherium tabanlı bir blockchain teknolojisine sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir