Press ESC to close

ShitCoin Nedir? Shitcoinlere Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

Kripto para piyasaları son yılların en çok kazandıran finansal piyasası olarak gösteriliyor. Bir çok coinde yatırımcılar paralarını katlarken shitcoin kavramı da gündemde yer işgal etmeyi sürdürüyor. Peki nedir Shitcoinler, ne işe yarar? Shitcoin yatırımı yapmak mantıklı mıdır?

Shit Coin Nedir?

Kripto paraların çoğu belli bir amacı yerine getirmek için piyasaya sürülmüştür. Shit Coin’ler ise belli bir amacı olmayan, eğlence amacı ile ortaya çıkmış, herhangi bir işi gerçekleştirmeyi veya kolaylaştırmayı hedeflemeyen coinlerdir. Normal şartlarda bir amaçları olmadığı içi değerlenmeleri zordur. Fakat bazen manipülasyon bazen ise farklı yollar ile bu coinler anlık olarak çok yüksek değerlere çıkabilir ve yatırımcılarına para kazandırabilir. İlk olarak şunu söyleyelim bu yazı kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen bilgi verilmek amaçlı yazılmıştır. Kripto paralar yüksek riskli yatırım araçlarıdır ve ShitCoin’ler de çok daha riskli araçlardır.

Shit Coinlere Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Burada hangi coinden bahsedeceğimiz büyük önem kazanmaktadır. Hepimizin bildiği Doge Coin’de aslında bir amacı olmayan, bir işi gerçekleştirmek için yola çıkmamış bir ShitCoin’dir. Fakat Elon Musk ve benzer isimlerin sürekli bu coin hakkında paylaşımda bulunması ile hızla değer kazanmıştır. Bunun gibi değer kazanan, manipülasyon veya belli yatırımcıların etkisi ile yükselen coinler bulunmaktadır. Bu nedenle kesinlikle yatırım yapılamaz demek yanlış olur. Fakat şunu da bilmek gerekir ki Shitcoinlere yatıracağınız para büyük risk taşımaktadır.

Bugün yatırdığınız bir para sabah kalktığınızda sıfırlanmış olabilir. Arkasında bir proje olmadığı için tüm değerini anında kaybedebilir. Bu nedenle ShitCoinlere ihtiyacınız olmayan, gitse de üzülmeyeceğiz bir para ile girmelisiniz. Eğer şansınız yaver gider ve birileri sayesinde anlık olarak değerini katlarsa size çok para kazandıracaktır. Fakat şansınız yaver gitmezse tüm paranızı kaybetme olasılığınız da bulunmaktadır. Burada kilit nokta aslında biraz da şanstır.

Şansınıza yatırım yaptığınız ShitCoin başarılı olur, Elon Musk gibi birileri tarafından paylaşılırsa hızla değer kazanacak ve size de para kazandıracaktır. Fakat böyle bir etki yaratamazsa piyasadan silinecek ve sizin para kaybetmenize neden olacaktır.

Son Zamanlarda Popüler Olan ShitCoinler

Son zamanlarda birçok popüler olmuş Shit coin vardır. Bunların bazıları ünlü isimlerin paylaşması ile, bazıları manipülasyon ile bazıları ise anlık olarak yükselmesi ile piyasa da adından söz ettirmiştir. Bu coinler Shiba Uni, Doge Coin, Safemoon, Safemars, Baby Doge bu tür coinlere örnek olarak verilebilir. Bu coinler son günlerde sıkça gündeme gelmekte ve sürekli ATH yapmaktadır (Rekor kırmaktadır. Önceki fiyatlarını geçmektedir.) Hatta bazıları bir ay içerisinde %300 – %400 gibi rakamlarda büyüyerek büyük dikkat çekmeye başlamıştır.

Shiba Uni ve DogeCoin de bunların arasında en çok öne çıkanlardandır. Özellikle Shiba Uni şu anda çok düşük bir fiyata sahip olması nedeni ile Shitcoinler arasında ilgi görmektedir.

Yatırımcılarına da son aylarda büyük paralar kazandırmıştır. Son bir yıldaki başarısı da gözle görülür şekilde ortadır. Fakat başta da belirtiğimiz gibi bu coinlerin net bir amacı olmadığından, arkalarında bir proje bulunmadığından anlık olarak çakılma ihtimalleri de bulunmaktadır. Mutlaka bunlara yatırım yaparken bu nokta göz önünde bulundurulmalıdır.

ShitCoin Yatırımı Yaparken Dikkat Edilecekler

l Bu tür coinlere yatırım yaparken mutlaka popülaritesini göz önünde bulundurun. Bu tür paraların fiyatlarının yükselmesinin en büyük etmeni popüler olmasıdır. Popüler olmaya başlamış coinlerin yükselme ihtimali vardır.

l Önceki dönemdeki hareketlerini mutlaka kontrol edin. Ne gibi durumlarda yükselmiş hangi durumlarda düşmüş bunlara odaklanın. Düştüğü noktaları iyi tespit edip bu noktalara gelmeden çıkmaya çalışın.

l Piyasayı günlük olarak takip edin. Shit coinler arkalarındaki projelerden çok çıkan haberler ve haklarında yazılanlara dayanarak yükseldiği için bu tür haber ve yazılar büyük önem taşımaktadır. Olumsuz bir haber büyük bir değer kaybetmesine veya olumlu bir haber büyük değer kazanmasına neden olabilir.

l Bu tür coinlere yatırım yaparken mutlaka sizi üzmeyecek meblağlar ile girmelisiniz. Bu tür coinlerin bir gecede sıfıra bile düşebileceklerini sürekli aklınızda bulundurmalısınız.

l Çıkan bir olumsuz haberin veya Elon Musk gibi birisinin attığı bir Tweet’in olumlu veya olumsuz olarak bu tür paraları büyük oranda etkileyebileceğini unutmamalısınız. Bu tür kişileri sıkı takip etmeli söylediklerine göre fiyat tahmini yaparak yatırım yapmalısınız.

l Anlık düşüşlere karşı mutlaka stop emri kullanmalısınız. Bu tür coinlerde stop emri kullanmak hayati önem taşımaktadır. Anlık olarak hızlı düşüş yaşayabildikleri için mutlaka stop emirleri kurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir