Press ESC to close

Spek Hisse Nedir? Borsada Spek Hisseler Nasıl Ayırt Edilir?

Borsaya olan ilgi son yıllarda artış eğiliminde. Öyle ki 8 milyonu aşan yatırımcı sayısından bahsediyoruz. Bu anlamdaartık piyasa ile ilgilenen ve hisse senedi piyasası ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcıların sayısı da epey artmış durumda. Biz de borsanın püf noktalarını sizlerle paylaştığımız bu bölümde spek hisse kavramını ele alacağız. Spek hisse ne demek? Spek kağıt borsada kendini nasıl belli eder? Hangi hisseler spek hisse olarak adlandırılır gibi soruların cevapları burada.

Spek Hisse Nedir?

Öncelikle spek kelimesi nedir diye bakacak olur isek, spekülatör kelimesiyle aynı kökenden geldiğini ifade edebiliriz. Bildiğiniz üzere spekülatörler hisse senetleri üzerinde yüklü işlemler ile etkin olan kişiler için kullanılan bir kavram. Ayrıca spekülatörler için tahtacı kavramı da kullanılmakta.

Spek hisse, bir kişi veya bir grup tarafından bazen de bizzat şirket yöneticileri tarafından manipüle edilerek aşırı fiyatlanan hisselere denilmekte. Bu tarz hisselerde belli bir grup veya kişiler yüksek miktarda dolaşımdaki lotların sahibi oluyorlar. Bu sayede hisse fiyatı üzerinde etkili olabiliyorlar.

Spek hisselerde volatilite dönem dönem çok yüksek olabilmektedir. Özellikle operasyon zamanlarında aşırı volatilite ve yüksek işlem hacmine ulaşan bu hisselerde operasyon bittiğinde işlem hacmi ciddi anlamda azalmış olmaktadır.

Spek hisselerde yapılan operasyonlar genellikle patronların da bilgisi dahilinde gerçekleşir. Bu nedenle küçük yatırımcıların uyanık olması gerekir. Tahtacı ve patron içeriden bilgi alışverişiyle bazı önemli kap haberleri gelmeden önden fiyatlama yapabilirler. Pozisyonlarına göre hisse fiyatının yönünü değiştirmek isteyebilirler.

Spek Hisse Alınır mı?

Borsa İstanbul’da işlem gören 500’ün üzerinde hisse senedi var. Bunların içinde 100’e yakın hisse senedi için spek hisse yakıştırması yapılıyordur. Bazı hisseler dönem dönem spek hisse kategorisine girse de daha sonra normale dönebilir. Özellikle BIST 30 hisselerinde spek hisse statüsü çok fazla korunamayabilir. Ancak yine de BIST 30 bile olsa patron destekli operasyon yiyen kağıtlar olabilir.

Spek hisseler küçük yatırımılar için tehlikeli olabilir. Çünkü bu tarz hisselerin yükselişleri de düşüşleri de aşırı olabilmektedir. Eğer düşüş öncesi u tarz bir hisseye yakalanırsanız uzun süreler maliyetinize gelmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Bu tarz spek hisse olarak ifade edilen hisse senetlerinde aşırı düştü diye alım yapmak ta çoğu zaman risklidir. Örnek verecek olur isek, IMASM hissesi 2023 yılında 70 liranın üzerini gören bir hisse. Şu an ki İmaş Makina hisse senedi fiyatı ise 13,60 civarında. Yani bu hisse çok düştü diye 40 liradan30 liradan hisseyi alanlar perişan haldeler. Geçen yıl 70 lirayı gören hisseyi bu yıl 20 den alanlar bile büyük zararda. Bu nedenle bu tarz spek hisseler tehlikeli olabilir.

Spek hisse almak her zaman için risk faktörü içerir. Ancak doğru zamanda doğru spek hissede pozisyon almak sizi zengin de edebilir. Bu anlamda bu tarz hisseleri alacaksanız bir kaç kez düşünmelisiniz. Teknik, temel analiz ve gelecekte şirket ile ilgili beklentileri doğru analiz etmelisiniz. Yine bu tarz hisselerde takas analizi de önemlidir. Hangi aracı kurumların alışta hangilerinin satışta olduğunu kontrol etmenizde fayda olacaktır. Tabi ilgili hissede spekülasyonu yapan veya manipüle eden kişi veya grupların hangi aracı kurumlardan ne tarz işlemler yaptığını da doğru okumalısınız. Bu sayede pozisyon alırken daha doğru işlemler yapabilirsiniz.

Spek Hisseler Hangileri?

Daha önce spek hisselerin dönemsel olarak değişebileceğini ifade etmiştik. Bazıları var ki her dönem spek hisse kategorisinde yer alıyor. özellikle de patronları ve yöneticileri mimleniş bu tarz hisseler mevcut. İşte güncel bazı spek hisse senetleri;

 • IMASM – İmaş Makina Sanayi A.Ş
 • CANTE – ÇAN2  Termik
 • CONSE – Consus Enerji
 • ADESE – ADESE Gayrimenkul
 • EKOS – EKOS Teknoloji
 • TRILC – Türk İlaç Serum
 • MIATK – Mia Teknoloji
 • RTALB – RTA Labaratuvarları
 • DAPGM – DAP Gayrimenkul
 • SNGYO – Sinpaş Gayrimenkul
 • AVTUR – Avrasya Petrol
 • AVHOL – Avrupa Yatırım Holding

bu spek hisseler listesi çok daha fazla uzatılabilir. Son dönemde spek hisseler içerisinde en çok gündeme gelen hisselerden bazıları bu şekilde. Konuyu burada noktalarken tekrar tüm yatırımcıları spek hisselerde pozisyonalırken dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. Detaylı araştırmalar ve analizler yapmadan spek hisselere bulaşmak ciddi kayıplar yaşamanıza neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir