Press ESC to close

TCMB Faiz Kararı Sonrası Piyasa Beklentileri – Dolar, Borsa Analiz

TCMB hafta içerisinde 750 baz puan faiz artışı yaparak piyasaları şaşırttı. Ekonomistlerin beklentisi 250 baz puanlık faiz artırımı yönündeydi. Bir çok analist bu beklentinin bile karşılanamayacağını 200 baz puanlık ir faiz artışı ile yola devam edileceğini ifade ederken TCMB herkesi şaşırtan bir karar aldı. 750 baz puanlık bir faiz artırımına giden TCMB kendisine olan güveni yeniden tesis etmek adına da önemli bir adım atmış oldu. TCMB faiz kararı sonrası piyasalar ciddi hareketliliğe sahne oldu.

750 Baz Puan Faiz Artışı Borsa ve Doları Nasıl Etkiledi?

İlk etapta Borsa İstanbul’da yükseliş yaşandı. Ancak bu yükseliş genele yayılan bir yükseliş değildi. Öyle ki bankacılık endeksi tavana giderken diğer bir çok sektör kan kaybediyordu. Gün sonunu Bist100 %3 primliyken negatifte kapadı. Cuma günü ise kayıplarını telafi eden Borsa İstanbul haftanın son işlegününde yatırımcıların yüzünü güldürdü.

Yatırımcılar en çok dolar ne olur diye merak ediyordu. Faiz kararı sonrasında da dolar kaç lira oldu aramalarında ciddi bir artış yaşandı. İlk etapta dolar kuru 27,25 seviyesinden sert satışlarla 26 liranın altına geriledi. Gün içerisinde 25,30 seviyesinin altını da test eden dolar kuru Cuma günü sabahında yükselişe geçti ve haftayı da 26,50 seviyesinden kapadı. Zaten dolarda kalıcı bir düşüş beklenmiyordu.

Bundan Sonra Dolar ve Borsa Nasıl Fiyatlanır?

Faiz kararı öncesinde mevduata %30 ödeme yapan bankalar faiz kararı sonrasında yine benzer oranlar sunuyorlar. Yani faiz oranı 750 baz puan artmış olsa da bu oran aynı şekilde mevduat faizlerine yansımış değil. Dolayısı ile dolardan veya KKM’den mevduata geçmek için yatırımcıların elinde bir neden yok.

Borsa tarafında da yine enflasyonun oldukça altında getiri sunan mevduata geçiş yapmak için bir neden yok. Dolayısı ile şu an için dolar tarafında sert bir geri çekilme veya Brsa İstanbul tarafında sert bir düşüş beklemek için de geçerli bir neden bulunmuyor. Bu nedenle olası düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilme ihtimali öne çıkıyor.

TCMB Faiz Kararı Sonrası Kurumların Beklentileri

TCMB’den gelen şok faiz artırımı sonrasında bir çok kurum yıl sonu  faiz beklentisini güncelledi. Genel olarak kurumların beklentisine bakılırsa yıl sonunda %35 civarında bir faiz oranı ile kapatılması bekleniyor. Tabi TCMB piyasaları şoke etmeye devam ederse bu oran %45-50 civarına da çıkabilir. Ancak şu an için %40 üzeri çok ihtimal dahilinde bulunmuyor.

TCMB’den artık sadece faize yönelik hamleler değil, BDDK, Bakanlık ve diğer kurumlar ile beraber enflasyonu düşürücü adımlar atması beklenebilir. Bu yönde atılacak adımlarla enflasyon bir iktar aşağı çekilerek zamanla enflasyon ve faiz makasının daha da daraltılması amaçlanabilir gibi görünüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir