Press ESC to close

Temettü Emekliliği Nedir? Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Temettü Emekliliği Nedir? Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Temettü borsa aracılığı ile hisse senetlerine verilen nakit veya hisse senedi ile ödenen bir karşılıktır. Temettü oranı ve temettülü hisseler ile uygulanabilecek bu metot ile kişiler aylık gelir şeklinde kar etmeyi amaçlarlar. Bu şekilde ileriye dönük yatırımları ile aylık bir gelir elde edebilirler. Temettü emekliliği nedir sorusuna cevap olarak da aylık temettü geliri olan hisse senetlerine yapılan karlı ve mantıklı yatırımlar sayesinde aylık dişe gelir ve düzeli ödemeler alabilecekleri konuma gelen kişilerin kendilerini emekli olarak görmeleri diyebiliriz.

Emeklilik gibi aylık kazanç sağlayabildikleri temettü yatırımları sayesinde kişiler aylık gelirlerini garantileyebilirler. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken konu temettü belli oranlarda verilmektedir. Ve yatırım yapmış olduğunuz hisse senetleri sizlere zarar da ettirebilmektedir. Emeklilik hakkı insan hayatında dönüm noktalarından birisidir.vBundan dolayı emeklilik hakkının elde edilmesi insanlar açısından oldukça önemli olmaktadır.

Temettü emekliliği nedir

Temettü Hisselerinin Özellikleri

Temettü aracılığı ile emekli olmayı planlayanalar için öncelikli olarak temettü hisse senetlerinin özelliklerini incelemekte fayda vardır. Temettü hisse sentlerinden aylık olarak gelir elde etmeyi amaçlayan kişiler yatırımları için hisse sentlerinde şunlara dikkat etmeliler;

  • Hisse senedi yıllık olarak düzenli bir şekilde temettü ödemesi yapmalıdır.
  • Gelecek düşünülerek, geleceğe yönelik bir hisse senedi olmalıdır.
  • Temettü oranı kar için yüksek olmalıdır.
  • Karlılık oranları yüksek olmalıdır.
  • Dönemsel olarak sürekli büyüme gösteriyor olmalıdır.
  • İhracat yapan şirketlerden birine ait olması önemlidir.

Tüm bu detaylar göz önünde bulundurularak temettü emekliliği nedir araştırmasına girenler temettünün ilk adımlarını atabilirler. Böylece emeklilik yolunda önemli bir adımı da atmış olurlar. Esasında söz konusu emeklilik alanına dair ayrıntılı bir araştırma yapmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılıyor?

Temettü hakkı kazanan kişilerin temettü ödemeleri hisse senedine sahip oldukları şirketler tarafından yapılmaktadır. Şirket yönetim kurulu tarafından belirlenen tarihler hisse senedi sahiplerine duyurulur. Bu tarihte hesaplarında olacak şekilde kar payları yatırılır. Temettü hakkına sahip olmak için belirli bir süreye gerek yoktur. Temettü dağıtılacağı günden bir gün önce dahi hisse senedi almış olanlar temettü ödemesinden hak alırlar.

Temettü ödemeleri nakit ya da hisse senedi ile ödenebilmektedir. Tamamı nakit ya da hisse senedi ile ödenebileceği gibi bir kısmı nakit bir kısmı hisse senedi ile de ödenebilmektedir. Temettü emekliliği nedir diye düşünen kişiler için de söylenebileceği gibi nakit olarak ödenen kar payları sayesinde maddi bir emeklilik yaşanması mümkün olduğu durumlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir