Press ESC to close

Teorik Eşleşme Ne Demek?

Borsada yer alan yatırımcılar açından borsa terimlerini biliyor olmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Zira Borsa kavramlar üzerinden ticaretin etkili bir şekilde yapıldığı bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. En temel borsa terimi olarak karşımıza çıkan teorik eşleşme ne demek? Borsada teorik eşleme ne anlama gelir? Tam olarak hangi kavramlar teorik eşleşmeyi kapsar? İşte bu soruların tüm yanıtları!

Borsada Teorik Eşleşme Ne Demek?

Denge fiyatı kavramının karşılığı olarak tanımlanan teorik eşleşme, borsada sıklıkla karşımıza çıkan bir terim olarak tanımlanmaktadır. Teorik eşleşme fiyatlarının belirlenmesinde pek çok farklı unsurun etkili olduğunu söyleyebiliriz. İşte teorik eşleşme fiyatlarının belirlenmesine etki eden unsurlar:

  • Açığa satış emri
  • Piyasa emri
  • Limit emri
  • Dengeleyici emri

Söz konusu unsurların teorik eşleşme fiyatlarının belirlenmesinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu doğrultuda bu işlemlerin borsada emir toplama aşamasında gerçekleştiğini söylemek de mümkün olmaktadır. Emirlerin toplanmaya devam ettiği aşamalar ise;

  • Seans açılışında
  • Seans kapanışında
  • Devre kesici uygulamasında

Bu aşamalarda yapılan açığa satış emri, limit emri, piyasa emri ve dengeleyici emri temel olarak teorik eşleşme fiyatı üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Söz konusu aşamaları yakından takip etmek genel olarak yatırımcıların karşı bir şekilde yatırım yapabilmelerini de mümkün kılacaktır.

Teorik Eşleşme Ne Demek?

Genel olarak teorik eşleşmede karanlık odam ya da kör seans gibi kavramlar da yer almaktadır. Bu tarz aşamalar esasında yatırımcılar açısında karlı bir yatırım için altın bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Ancak elbette ki burada karlı çıkmanın en temel nedeni tecrübe ve birikimin var olmasıdır.

Teorik Eşleşme Nereden ve Nasıl Görünüyor?

Yatırımcılar açısından teorik eşleşme ne demek? Sorusu kapsamında verilen yanıtlardan sonra teorik eşleşmenin nasıl görüldüğü? Sorusu da sorulmaktadır. Zira yatırımcılar açısından teorik eşleşme fiyatları görebilmek beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Bu nokta yatırımcıların teorik eşleşme fiyatını görebilmeleri için data hizmeti sunabilen firmalara danışması gerekmektedir.

Şayet çalıştığınız bir aracı kurumunuz mevcutsa bu aracı kurumdan eşleşme fiyatlarını öğrenebilmeniz de mümkün olacaktır. Tabi ki teorik eşleme fiyatlarına dair bilgiler derinlik görebilmenin altın anahtarının da sizlere sunacaktır. Bundan dolayı kimi zaman firmaların bu tür data hizmetlerini ücret karşılığında sundukları da bilinmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında nitelikli bir data hizmeti veren bir aracı kurumdan ilgili bilgileri alıyor olmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Bundan dolayı mutlaka data hizmeti alacağınız firmayı detaylı bir şekilde araştırmanız önerilmektedir.

FxPlus ve Matriks data gibi uygulamalar aracılığı ile denge fiyatlarını takip etmek mümkündür. Sabah açılış ve akşam kapanış saatleri dışında yakın izleme pazarında olan hisse senetlerinin denge fiyatını anlık olarak da takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir