Press ESC to close

Elon Musk, Bitcoin ile Tesla Satışını Durdurdu, Piyasaların Morali Bozuldu

Elon Musk, CEO’su olduğu elektriki otomobil üreticisi Tesla’nın bitcoin ile ödeme almayacağını duyurdu. Şubat ayında 1,5 milyar dolarlık bitcoin yatırımı yapan Tesla’nın bu kararı sonrası Bitcoin 46 bin dolar eşiğine kadar geriledi.

Tesla Satışları Bitcoin ile Yapılamayacak

Kripto para piyasasında şok etkisi yaratan açıklamanın nedeni olarak ise Bitcoin madenciliği işlemleri için fosil yakıtların, özellikle en kötü emisyona sahip kömürün hızla artan kullanımı gösterildi. Ayrıca açıklamada Bitcoin için harcanan enerjinin yüzde 1’inden daha azını kullanan diğer kripto para birimlerinin gözden geçirildiği vurgulandı. Yani önümüzdeki günlerde farklı bir kripto para birimi ile Tesla araç satışının gündeme gelebileceği düşünülebilir.

Elon Musk‘ın twiti ile değer kaybeden bitcoin ve diğer kripto para birimleri sabah saatlerine doğru bir miktar toparladı. Bitcoin 50 bin dolar üzerine yükseldi. Ancak dün açıklanan ABD enflasyon verisinin de etkisiyle 2022 yılında faiz artışının kesin gibi görünmeye başlaması sonrası bozulan piyasaların, kripto para piyasasında düşüşü destekleyebileceği söylenebilir. Bu sebeple yeniden 50 bin dolar altına kayan fiyatlar izlememiz mümkün denilebilir.

Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

Tesla’nın aldığı bu karar sonrası zarar eden yatırımcılar Elon Musk’a ve şirkete oldukça tepkili. Öyle ki twitterda #dontbuytesla  hashtagi ile TT listesinin zirvesine yer almaktalar. Elon Musk kripto para yatırımcılarının gözünde güvenilirliğini yitirmeye başlamış durumda. Önümüzdeki günlerde piyasalara nasıl bir yön vereceği merak edilmekte.

Kaldıraçlı olarak bitcoin alım-satımı yapanlar içerisinde ciddi bir endişe mevcut olsa da, normal kripto para yatrımcıları hala markete olumlu bakmaya devam ediyor gibi görünüyor. Twitter’da bazı ünlü analistlerin ilerleyen günlerde markette toparlama olabileceğine dair açıklamaları yer alırken, düşüşün daha da derinleşme ihtimalini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Tesla, Bitcoin Satışı Yapmayacak

Tesla’nın Şubat ayında yapmış olduğu 1,5 milyar dolarlık yatırımından satış yapmayacağı belirtiliyor. Bu durum biraz olumlu olsa da, şu an için görünümün negatif olarak kalmaya devam ettiğini söylemekte fayda var. Yine de Elon Musk’a ve şirketine güven olmayacağını anlayan yatırımcılar nasıl bir aksiyon alır henüz netleşmiş değil. Dolayısı ile önümüzdeki günlerde yapılabilecek yeni açıklamalar takip ediliyor olacak. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir paylaşıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir