Press ESC to close

Uzun Vadeli Kripto Para Yatırımcısı Olmak Mantıklı mı?

Geleceğin dünyasında yerinin vazgeçilmez olacağı şimdiden aşikar olan kripto paralarda uzun vadeli yatırım yapmak mantıklı mıdır? Kripto paralar kimileri için çok riskli varlıklar olarak görülse de yakın geçmişte yatırım için en güvenli liman olarak bilinen altın, dolar veya hisse senetlerinden çok daha fazla kar bırakmış ve yatırımcılarının yüzünü güldürmüştür. Ancak eğer yanlış zamanda bu dünyaya adım atarsanız, kripto paraların size inanılmaz hızda kar getirebileceği gibi aynı şekilde elinizdeki tüm yatırımları da beklenmedik şekilde silebileceğini bilmeniz gereklidir.

Uzun Vadeli Kripto Para Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kripto dünyasının kendi içinde kuralları vardır. Eğer bunları bilir ve oyunu kuralına göre oynarsanız kazanma ihtimalinizi oldukça arttırırsınız. İlk etapta dikkat etmeniz gereken başkalarının tavsiyeleriyle değil, kendi kararınızla seçimini yapmak ve kaybetmeyi göze alabileceğiniz meblağlarla işlemlerinize başlamaktır. Eğer uzun vadeli kripto yatırımı düşünüyorsanız, paranızı güvenle saklayabileceğiniz bir kurum seçmelisiniz. Daha sonrasında alacağınız ürün her ne olursa olsun fiyatı ucuzken almaya ve parçalı alım yapmaya önem vermeniz gerekir. Eğer, her coinin fazlasıyla yükseldiği ve alım noktasında doyuma ulaştığı bir boğa piyasasını alım zamanı olarak seçerseniz, sizin için sonu hüsran olacaktır.

Kripto dünyasındaki en ünlü ifadelerden birinin ‘Herkes alırken sat, herkes satarken al’ olduğunu unutmayınız. Ancak aynı şekilde fiyatın düşük olduğu zamanlarda da kendinizi güvence altına almak için en iyi seçenek parçalı alım yapmak olacaktır. Ucuz gördüğünüz fiyatın dipsiz kuyu olabileceğini bilerek, siz alım yaptıkça daha çok düşme ihtimalinin bulunduğunu da göz önüne alarak paranızı eşit şekilde bölüp, ortalamanızı düşürmenin yararınıza olacağını bilmelisiniz.

uzun vadeli kripto para yatırımı yapmak mantıklı mı
uzun vadeli kripto para yatırımı yapmak mantıklı mı

Kripto Piyasasında Uzun Vadeli Yatırımcı Olmak Mantıklı mı?

Hiç teknik analiz bilginiz yoksa ve bir coin yatırımı yapmak istiyorsanız, coinin sahibi şirketi araştırabilir, yaptıkları işleri inceleyebilir ve haberlerini takip ederek almak istediğiniz coin hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Güvenilir projelerin, zaman zaman düşüş yönlü seyretse bile büyük resimde sürekli yükseliş trendinde olduğunu ve uzun vadeli kripto yatırımına uygun olduklarını söyleyebiliriz. Bitcoin ve Ethereum bunun en güzel kanıtlarıdır. Ancak piyasada bulunan birçok altcoinin gelecekte var olmayacağı, sadece sağlam alt yapılı projelerin ayrışarak yatırımcısına çok iyi para kazandıracağı uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Eğer teknik analiz bilginiz varsa, grafik okuyarak ve almak istediğiniz coinin önceki tarihlerde yaptığı benzer fiyat dalgalanmalarını tespit ederek başarıya ulaşmanız çok daha olasıdır. Genellikle bir enstrüman gördüğü zirveyi unutmaz ve bu uzun zaman alsa da tekrar aynı yere gelir. Bu süreçte daha fazla kar elde etmek ve bekleyip zaman kaybı yaşamamak için destek direnç noktalarını kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Destek noktaları, coinin fiyatının düşüşünde birkaç kez denemesine rağmen daha aşağı inemediği, takılıp kaldığı önemli yerler demektir.

Direnç noktaları da aynı şekilde fiyatın daha önce takıldığı alanı geçmeyi deneyip başarısız olmasıyla geri çekildiği noktalardır. Alım işlemini destekte yapıp, dirençte satarsanız, maksimum kar, minimum bekleme süresi kısacası başarı elde edersiniz.

Kripto para piyasasında volatilte oldukça yüksektir. Dünyanı en riskli finansal piyasası olarak kabul görmüş bu piyasada uzun vadeli yatırımcı olmak çok da mantıklı olmayabilir. Ancak doğru zamanda doğru fiyat aralıklarından yapılan yatırımlar uzun vadede güzel paralar kazandırabilir.

Uzun Vadeli Kripto Alımında Yapılacak Yanlışlar

Uzun vadeli kripto para yatırımı yaparken yeni yatırımcıların yaptığı en büyük hata, FOMO denilen fırsatı kaçırma korkusu ile yapılan alımlardır. Her şey yükselirken, daha çok artacağı ve sürekli kar ettireceği inancıyla düşünmeden atılan adımlar en büyük zararlara kapıyı açar. Ancak aynı ürün ucuzken kimse onu almak için telaşa kapılmaz. Unutmayın ki hiçbir enstrüman sonsuza dek yükselmez. Bu yüzden uzun vadeli coin alımı için sabırlı olup, doğru yerde harekete geçmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir