Press ESC to close

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Yapılır? Bitcoin Ödemesi Nasıl Yapılır?

Dünya çapında en büyük Kripto para haline gelen Bitcoin 2020 senesinden itibaren birçok bölgede yasal ödeme türlerinden birisi olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Son bir yıl içerisinde Elde edilen verilere göre 175 milyar doların üzerinde Bitcoin değeri bulunmaktadır. Hatta bu alanda bazı uzmanlar tarafından Bitcoin ödeme aracı değil aynı zamanda iyi bir değer deposu olduğu ifade edilmektedir. Ancak son zamanlarda bitcoin ile ödeme yapmak artık daha sık karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Bitcoin Ödemesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde Bitcoin başarılı bir şekilde faaliyet veren ödeme araçları arasında yerini alıyor ve birçok kişide bu doğrultuda işlem gerçekleştiriyor. Bitcoin yöntemi ile herhangi bir ödeme yapmak için öncelikle Bitcoin cüzdan açılması gerekiyor.

Bitcoin cüzdanı banka hesapları ile özdeşleşmiş olarak düşünülebilir. Herhangi bir ödeme işlemi için bu alanda miktarı belirleyerek Bitcoin cüzdanı üzerinden kişiyi aktarmanız gerekecektir. Bitcoin ile ödeme yapabilmek için masaüstü cüzdan ya da mobil cüzdan yapılma imkanı bulunmaktadır.

Bitcoin doğrultusunda cüzdan oluşturduktan sonra ise sahip olduğunuz Bitcoin değerini bu cüzdanın içerisine yerleştirmeniz gerekiyor. Bu sistemi kullanarak birçok Bitcoin satın alma imkanınız bulunuyor. Ancak şu da ifade edilmelidir ki Bitcoin satın alabilmek için mevcut bir kripto para borsasında yer almanız gerekir. Günümüzde sunulan bazı Borsalar üzerinden Türk Lirası ile birlikte Bitcoin yöntem almak mümkün olmaktadır ve bu cüzdana katılabilmektedir.

Bitcoin ile Ödeme Yapmak

Sahip olduğunuz cüzdan üzerinde Bitcoin mevcut ise Bitcoin geçerli olduğu bir ödeme şekli tercih eden mağazalar üzerinden istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. İstediğiniz ürünü alışveriş sepetine ekledikten sonra Bitcoin ile öde diyerek Bitcoin anlık değeri üzerinden ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin kullanarak ödeme yapabilmek için öncelikle QR kodu taramanız gerekiyor, ardından ise Bitcoin miktarının yazılması gereklidir. Fakat bu alanda masaüstü kullanıyorsanız Bitcoin Client ile ödeme yapılması gerekir, bu da ek bir cüzdan aşarak yeni bir ödeme sistemi oluşturur.

Manuel Olarak Bitcoin Ödemesi Yapmak

Bitcoin ödemesi yapmak için manuel ödeme yöntemini kullanmak mümkündür. Bitcoin adresi üzerinden karşınıza gelen ödeme penceresini kopyalamanız gerekir. Adresi doğru bir şekilde kopyaladıktan sonra Bitcoin cüzdanında yer alan gönderi tıklamanız gerekir. Ardından ise Bitcoin miktarını kopyalayıp Bitcoin cüzdan üzerine ekleyiniz ve gönder kısmına tıklayınız. Manuel gönderme işlemi bu kadar kısa bir süreçtir.

Bitcoin ödemesi işlemi zorlayıcı bir işlem olarak gözükse de göründüğü kadar zor değildir. Ancak Bitcoin ödemesi yapan kişilerin işlemlerini geri alma gibi bir imkanı yoktur. Bundan dolayı bu işlemler esnasında dikkat edilmesi önemli bir faktördür.

Nasıl Bitcoin İle Ödeme Kabul Edilir?

Bitcoin kullanımının bir çok avantajı vardır. Bitcoin herhangi bir çökme riski bulunmaması ve güvenilir olması en büyük avantajlarından birisidir. Bunun yanı sıra para transfer esnasında geleneksel yöntemlerden daha güvenli olması nedeniyle Bitcoin daha çok tercih edilir. Bitcoin cüzdanına anında erişim sağlamak mümkündür. Bitcoin avantajlarının yanı sıra bu alanda uzmanlaşmış olan kişilerin sayısı oldukça azdır. Bundan dolayı kaybetme riski gibi dezavantajlar sıklıkla görünmez.

Bitcoin ödemesi kabul etmek için kişiden kişiye ve adresten adrese transfer imkanı bulunmaktadır. Sistem akıllı telefonlar ile gerçekleşmeye uygundur. Oğlan da uygun bir şekilde tasarlanan uygulamalar üzerinde QR kod kullanmak mümkündür. Bunun yanı sıra bazı platformları üye olarak anında üye olmak mümkündür. Üye olarak Türk Lirası gerçekleştirebilir ve Bitcoin alabilirsiniz. Bu esnada gerçekleşen tüm yatırım işlemleri kolay bir süreçten geçmekte olup Bitcoin ile kolay bir ödeme imkanı oluşturulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir