Press ESC to close

Bitcoin’in Değeri Nasıl Hesaplanıyor? Bitcoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Son zamanlardaki oldukça fazla gündeme gelen kripto para borsası insanları bazı bilinmezlikler içinde bırakıyor. Kripto para borsasının da en çok değer gören Bitcoin ile ilgili insanların aklında Bitcoin, Bitcoin nedir, Bitcoin’in değeri nasıl hesaplanıyor, Bitcoin nasıl üretilir, Bitcoin nasıl kullanılır, vb. Sorular var. Bu soruların cevaplarını insanlar oldukça merak ediyor. Bu yazımızda sizlere bu Bitcoin nedir, Bitcoin’in değeri nasıl hesaplanıyor, Bitcoin nasıl üretilir, Bitcoin nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını aşağıda başlıklar hâlinde cevaplarını sizlere sunacağız.

Bitcoin Nedir?

Kripto para borsasının başında gelen Bitcoin 2009 senesinde ilk piyasaya Satoshi Nakamoto tarafından sürüldü. Kısaltılmış hali BTC olan Bitcoin çıkan ilk dijital para birimidir. İlk kez bir pizzacı da alışverişte bulunan bir kişi tarafından kullanılan Bitcoin günümüzde oldukça popüler olarak kullanılan bir dijital para birimidir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretilmesine insanlar madencilik tarafında madencilik deniyor. Bitcoin üretimi madencilik sayesindedir yapılır. Bitcoin madenciliği, finansal işler yapan finansal transfer, finansal işlerin denetimi gibi isleri yapan yeni Bitcoin üreten bir yapıdır. Bu yapı her türlü yapılan işleri kayıt altında tuttuğu blockchain teknolojisi aracılığıyla işler.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin kullanmak için ilk önce sizin bir sanal cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Bu sanal cüzdanı internet üzerinde dilediğin bir yerde kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Üstelik dilediğiniz kadar sanal cüzdan oluşturabilirsiniz. Bu sanal cüzdan ile dilediğiniz alışverişleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Yaptığınız bu sanal kart ile dilediğiniz zaman para yatırabilir, para transferi yapabilirsiniz.

Oluşturduğunuz sanal kart ile sizler Bitcoin alarak yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Aldığınız Bitcoinleri adrese şifrelenmiş olarak gönderilir.

Bitcoin Değeri Nasıl Hesaplanıyor?

Bitcoin değeri oldukça çok kolay bir şekilde hesaplanıyor. Diğer parasal birimlerde değişken durumlar ne işe Bitcoin içinde aynı şeyler hemen hemen geçerlidir. Basit bir mantıkla açıklayacak olursak diğer parasal birimlerde arz talep meselesi var ise

Bitcoin içinde ayni şeyler geçerlidir. Bitcoin de talep fazla ise fiyat endeksi yükselir. Talep yok ise hâliyle Bitcoin’in diğer para birimlerinde olduğu gibi değer kaybeder. Tabi ki bunun yanında bazı etmenlerde var örneğin medyada gerçeklesen olaylarda Bitcoinlerin değeri için önem arz ediyor. Bitcoinlerin değeri bunun gibi birçok etmene bağlı olarak hesaplanıyor.

Bitcoin işlemlerinde gizlilikle alakalı tüm merak edilenleri bitcoin işlemleri gizli mi başlığı ile paylaştık. Dilerseniz o yazımıza da göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir