Press ESC to close

Bitcoin İşlemleri Gerçekten Gizli mi? Bitcoin Transferlerinde Gizlilik

İşlerimizin çoğunu sanal olarak hallettiğimiz bir teknoloji çağında yaşıyoruz. Ekmek alırken bile interneti kullanır hâle geldik. Ve bunun yanında arttık ödemelerimizi yaparken sanal para kullanır olduk. Yatırımlarımızı da yaparken artık eskisi gibi yastık altına altın atarak sanal paralarla yapar hale geldik. Peki, bu sanal paraların başını hangi para çekiyor?

Bitcoin İşlemleri Gerçekten Gizli mi?

Tabi ki televizyonlardan da ismini sık sık duyduğumuz kulağımıza aşina olan Bitcoin,  insanların ise akıllarında şöyle bir soru dönüyor acaba güvenli mi? Bu coin işine girsem zarar eder miyim? Güvenlik ve gizlilik açısından ne derce yeterli bu günümüz yatırım ve ödeme araçları? Bu soruların cevabını siz de merak ediyorsanız aşağıdaki bilgileri okuyarak Bitcoin işlemleri ve yatırım yapılırsa gizlilik ve güvenlik ne derece kaliteli öğrenebilirsiniz.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri merkeziyetsiz para birimleri olarak finans piyasalarına giriş yaptılar. Kripto para piyasalarında gizlilik olmazsa olmazlardan. Ancak son dönemde bu gizliliğin yok olabileceğine dair bazı endişeler var. Günümüzde bitcoin işlemleri son derece gizlilik taşıyor öyle ki hackerlar bile ödemeleri btc adrslerine istemekteler. Ancak son dönemde ABD’de hackerlardan alınan geri ödemeler ve Türkiye’in de içerisinde olduğu bazı ülkelerde yapılan düzenlemeler artık bitcoinde bu gizliliğin sorgulanır olduğu bir ortamı oluşturmaya başladı diyebiliriz.

Bitcoin Bitcoin Nedir Bu Sanal Paralar?

Aslında çok da uzak değil 10 yıl kadar önce temelleri atılıyordu sanal paraların. Ama insanlar bildiğinden şaşmadığı için ve tereddüt yaşadıklarından dolayı hayatımızda yer edinmesi biraz geç oldu.

Şu yaşadığımız zor günlerde pandemi günlerinde daha da yaygınlaşan uzaktan ödeme, online sipariş, internet üzerinden yapılan alışverişler ve artan internet kullanımı bu coin işine insanların daha da güvenlerini artmasını sağladı. Yaklaşık 7 – 8 yıl önce sadece bir kutu pizza alınan bitcoin ile şimdi bir servet oluşturulduğunu gören insanlar iyice bu işe ısındı.

Bu sayede geçen iki üç yıl içerisinde ve içerinde bulunduğumuz pandemi dönemini de dahil edersek sanal paralar aldı başını gidiyor. Yatırım yapanlar memnun ama yapmayanlar bin pişman. Tabi bunun tersi binlerce örnek de mevcut. Evini arabasını satıp bilinçsiz bir şekilde yatırım yapıp tüm mal varlığını kaybeden insanlar pişman olan tarafta.

Bitcoin İle Gizlilik Sıkıntısı Var Mı?

Bitcoin yatırımı yaparken bitcoin alacağınız siteler sizden özel ve kişisel bilgilerinizi istemezler ve buna ihtiyaç duymazlar. Sadece gerekli bilgileri isterler. Bu işlemler sırasında sizin ağınıza bir siber saldırıları yapılmasını önleyen sistemleri vardır. Ama bilindik sitelerden alım yaparsak daha sağlıklı bir iş yapmış oluruz. Ama yapmış olduğunuz yatırımları diğer yatırımcılar kimliğiniz olmadan gördükleri için bu işlemler tam anlamıyla gizli değildirler.

Türkiye’de Bitcoin İşlemleri Gizli mi?

Türk kripto para borsalarında son dönemde gizlilik konusu sorgulanır oldu. Bunun da nedeni atılacağı belirtilen adımlar. Thodex dolandırıcılığı sonrasında yeni regülasyonların getirileceği belirtilen kripto para piyasalarında yatırımcılar tedirgin. Türk kripto para borsaları, artık yatırılan miktarları ve transferleri devletle paylaştığına dair bazı bilgiler bulunuyor. Bu durumda gösteriyor ki gizliliğin ön planda olduğu kripto para transferlerinde özellikle Türk borsalarında yeterince gizli olmayabilirsiniz.

Bu bölümde bitcoin işlemlerinde gizliliğe dair detayları paylaştık. Dİlerseniz bitcoin fiyatının nasıl belirlendiğine dair hazırlamış olduğumuz makalemize bitcoin değeri nasıl hesaplanıyor başlığından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir