Press ESC to close

Kripto Paralar Neden Düşüyor? Bitcoin’de Düşüş Ne Kadar Sürer?

Son günlerde kripto para yatırımlarının en çok sorduğu sorular arasında bitcoin neden düşüyor sorusu bulunuyor. Bitcoin’de düşüş ne kadar sürer, kripto paralar ne zaman yükselişe geçer gibi bir çok soru yatırımcılar tarafından gelmekte. Aslında sadece yatırımcılar değil, yatırım yapmayı bekleyenler de merak ediyorlar.  Bu sorulara kısa ve net cevaplar verdiğimiz bir bitcoin ve kripto para analizi hazırladık.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Kripto para piyasasında yaşanan düşüşün tetikleyicisi bildiğiniz üzere Bitcoin. Peki Bitcoin neden düşüyor ? Aslında bunun bir çok nedeni var. Son zamanlarda yapmış olduğumuz analizlerde Bitcoin tarafında durumun iyiye gitmediğine işaret etmiştik.

2022 yılı ile beraber kripto para piyasalarında özellikle Mart ayına kadar bir ayı piyasası oluşma ihtimalini vurgulamaktaydık. Beklenen durumlar daha erken yaşanmaya başlamış gibi duruyor. Beklentimiz Mart ayına kadar 30K altı denemesi yapılmasıydı. Tabi biz 50k civarından beri bu beklentiyi dillendirirken, sosyal medyada roketler henüz havada uçuşuyordu ve 100k -200k gibi beklenti paylaşan hesapların takipçi sayısı her geçen gün artmaktaydı. Ancak zaman bizi haklı çıkardı ve Bitcoin’de beklenen düşüş yaşandı. Peki bu düşüşün sebepleri nelerdi? İşte Bitcoin ve kripto para piyasasında son dönemde yaşanan düşüşün perde arkasındaki gelişmeler;

  • FED’in kesin olarak faiz artırım sürecine giriyor olması
  • Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin artması
  • ABD tahvil faizlerinde erken sıkılaştırma beklentileri ile yaşanan yükseliş
  • İnsanların güvenli liman talebinin yeniden Japon Yeni ve Altın gibi ürünlere kayması
  • Enflasyon yüksek kalmaya devam etse de, artık ülkelerin açık bir şekilde enflasyona karşı her türlü hamleyi yapabileceklerini ilan etmeye başlaması.
  • ABD’de, Türkiye’de, Rusya’da, Hindistan’da ve daha bir çok ülkede kripto para piyasasına getirilebilecek olası regülasyonların yatırımcıları tedirgin ediyor olması.
  • Enerji fiyatlarının aşırı yükselmesi ve Bitcoin, Ethereum gibi kripto paraların aşırı enerji tüketiyor olması

Bu ve benzeri bir çok neden kripto para piyasalarını olumsuz etkilemekte. Artık Çin faktörü fiyatlanmış durumda. Bu nedenle Çin’de kripto sektörüne yönelik gelişmelere değinmeye çok gerek yok sanırım.

Özellikle son dönemde enerji fiyatlarında yaşanan artış tüm dünya ekonomilerini olumsuz etkilemekte. Artan enerji fiyatları enflasyonu tetiklemekte. Bitcoin vb. madencilik çalışmaları oldukça yüksek oranda enerji tüketmekte. Bu anlamda sınırlı enerji kaynaklarını harcarken ülkeler artık daha tedirgin. bu nedenle de İran gibi bazı ülkelerde bazı dönemlerde madencilik faaliyetleri askıya alınabiliyor. Bu durumda hem şu an için hem de ilerleyen zaman diliminde kripto para piyasaları için risk unsuru olmaya devam ediyor.

Bitcoin Nereye Kadar Düşer?

Açıkçası bu konuda net cevaplar vermek zor. Ancak belirttiğimiz üzere biz Bitcoin için 30k altı fiyat tahmininde daha öncede bulunmuştuk. Şu sıralarda 35K seviyesine kadar gerileyen bir BTC var.  Altcoinlerde ise Bitcoin’e nazaran daha sert bir düşüş söz konusu.

Bizim Bitcoin fiyatı için beklentimiz yine 30K altı olmaya devam ediyor. Kısa vadede tepki hareketleri oluşabilecek olsa da 30K altı hala gündemde kalmaya devam edecek diye düşünüyoruz.

Bitcoin Yükselir mi Son Dakika 2022

Çok olumsuz bir tablo çizmiş gibi göründük ancak durum öyle değil aslında. Evet, BTC ve diğer kripto para birimlerinde aşağı yönlü bir beklenti içerisindeyiz. Ancak özellikle yaz aylarına doğru bir toparlanma bekliyoruz. Her ne kadar bu toparlanma bizi yeni zirve seviyelere ulaştırabilecek büyüklükte olmasa da yeniden 50K üzeri fiyatlamaların görülmesini beklemekteyiz.

Tabi burada dikkat edilmesi gereken bir husus var ki o da ABD Merkez Bankası FED’in atacak olduğu adımlar. FED’in faiz kararları kripto para fiyatlamaları açısından büyük önem taşıyor.

Bitcoin’de yükseliş yılın 2. çeyreğinde yaşanacak gibi görünüyor. Bu arada bazı altcoinlerde ise kripto para piyasalarından ayrışma olabileceğini öngörmekteyiz. Özellikle Dogecoin, Shiba coin gibi kripto para birimlerinde haber kaynaklı yükselişler yaşanabilir.

Michael Saylor Güncel Bitcoin Yorumu 22.01.2022

Bildiğiniz üzere MicroStrategy en büyük Bitcoin yatırımcılarından bir tanesi. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’da kripto para piyasasında yaşanan düşüşle ilgili konuştu.

Regülasyonlardaki belirsizliklere dikkat çeken ichael Saylor, bir şeyin her zaman yükselemeyeceğini vurguladı. Ayrıca kaldıraçlı işlemlerinde yaşanan volatilitede etkili olduğunu savunan Saylor, Bitcoin’in şu anda kurumlar için özellikle Bill Miller gibi efsanevi yatırımcılar portföyünün büyük bir bölümünü Bitcoin’e tahsis ettiği için “iyi bir giriş noktası” olduğunu açıkladı.

Bu seviyelerde (35K) kripto para piyasasının konsolide olduğunu hissettiğini belirten MicroStrategy CEO‘su, alım için uygun bölgeler olarak değerlendirdi. Bitcoin’in en yüksek seviyesinden yaklaşık %40 değer kaybettiğini vurguladı.

Bu bölümde bitcoin neden düşüyor, ne zaman yükselir gibi soruların cevaplarını paylaşmaya çalıştık. Önümüzdeki dönemde ünlü analistlerin güncel bitcoin tahminleri ve analizleri ile sayfamızı güncel tutmaya devam edeceğiz. Dilerseniz Binance, Gateio vb. kripto para borsalarının yer aldığı en güvenilir kripto para borsaları başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz. Bir başka makale veya analizde görüşmek üzere. Bol kazançlı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir