Press ESC to close

Delist Ne Demek? Luna Delist mi Oldu? Delist Olursa Ne Olur?

Son dönemde kripto para piyasaları aşırı hareketli. Luna coin ve UST tarafında yaşanan aşırı dalgalanmalar piyasaları etkilemekte. Kripto para borsalarından delist edilip edilmeyeceği tartışılıyor. Tabi yatırımcıların akıllarında ise luna delist edildi mi, luna coin Binance’da işlem yapılabiliyor mu? Luna coin delist edilirse ne olur gibi soruların cevaplarını araştırmaya başladılar. Biz de bu konumuzda bir kripto paranın delist olması ne demek, delst edilen kripto para batıyor mu gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Delist Ne Demek?

Günümüzde yatırım kavramı oldukça popülerleşmiş durumdadır. Özellikle sosyal medya üzerinden yatırımla ilgili videoların artış göstermesi ve bu popülerlikten yararlanılarak açılan yatırım platformlarının sayısının sürekli olarak artması, yatırım ve yatırımcı hacmini ciddi anlamda genişletmiştir. Yatırım hacminin genişlemesi, haliyle varlıklar üzerinden yapılan işlemlerin genişlemesine ve varlıkların fazla yatırım alarak analiz üstü yükselmesine sebep olmuştur. Şirketler ve yatırımcılar açısından, yatırım varlıklarının değerinin artması her ne kadar iyi bir durum olarak gözükse de aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlar, piyasaların istikrarını olumsuz yönde etkileyebilmekte ve yatırım düzenini kalıcı olarak bozabilmektedir. Bu yazımızda yatırım riskinin artması ve piyasadaki yatırım istikrarının bozulması sonucu oluşan sorunlardan bir tanesi olan varlıkların ‘DELİST ‘olmasının ne demek olduğundan bahsedeceğiz.

DELİST Nedir? Sorusu özellikle günümüzde oldukça fazla sorulan bir sorudur. Bunun sebebi özellikle dünya ekonomisinin genel olarak bir düşüş yaşaması ve bunun sonucunda piyasaların normal üstü oranlarla çakılmasıdır. Özellikle kripto piyasasındaki yaşanan ani düşüş sonrasında varlıkların fiyat yönünden değerleri fazlaca düşmüş ve bu da kripto varlıklarını DELİST tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır. Birçok yatırımcı DELİST olan kripto paraların akıbetini ve bu kripto paralar üzerinden nasıl aksiyonlar alınacağını merak etmektedirler.

DELİST kavramının özü geleneksel borsada gelmektedir. Genel anlamı işlem gören varlığın borsalar veya yatırım platformlarından çıkarılması veya kendi isteğiyle çıkmasıdır. Diğer bir tanımla varlıkların finansal çöküşünü ifade etmektedir. Bir yatırım olayı olarak da adlandırılabilecek bu durum, aynı zamanda kripto paranın, genel piyasada tamamen finansal durumunu kaybetmesine sebep olabilmektedir. Ancak kripto paralar yapısına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Kripto paralar aldıkları yatırımlara, şirketlere ve projelere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu durumda yatırım potansiyeline sahip kripto paralar bazı platformlardan DELİST olsa da, genel piyasada finansal varlıklarıyla işlem görmeye devam edebilirler.

DELİST Neden Yapılır?

Piyasaların hızlı çöküşüyle, yatırımcılar bir panik havası yaşar. Bu panik havası yatırımcıların, varlıklarını hızla satmasına ve yatırım kat sayısının giderek düşmesini sonuç olabilir. Piyasalar düşerken yaşanan bu duruma halk arasında çığ etkisi denilmektedir. Bunun sebebi yatırımcının piyasadan çekilmesi yatırım varlıkların daha da fazla düşmesine sebep olabilmektedir. Bunun sonucunda varlıklar herhangi bir yatırım almadığı için finansal olarak çöküş yaşayabilir. Yatırım platformları öncelikle bu durumu yaşayan varlıkların, yatırım alıp alamayacağını analiz eder ve yatırım projeleriyle iletişime geçer. Analiz ve iletişim sonucunda, yatırım platformu varlığın yatırıma uygun olmadığını düşünürse kendi platformu üzerinden yatırım varlığını DELİST eder. DELİST edilen varlık otomatik olarak o platformdan çıkartılmış olur ve varlığın fiyat değeri sıfırlanır. Bununla birlikte yatırımcılar platform üzerinden bu varlıkla alakalı herhangi bir işlem yapamazlar.

DELİST EDİLEN KRİPTO PARAYA NE OLUR?

DELİST edilen kripto paraya ne olur? Sorusu özellikle bugünlerde oluşan piyasa krizi sonrası DELİST olan kripto paralar konusunda ne yapıldığını merak eden bireyler tarafından oldukça fazla sorulmaktadır. DELİST edilen kripto paralar için yapılacak birden fazla aksiyon bulunmaktadır. Alt başlıklar ve örnekler vererek bu aksiyonları açıklayacak olursak;

DELİST Edilen Kripto Para Kullanılabilir Mi?

DELİST edilen kripto paraların kullanılabilirliği iki seçeneğe göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer DELİST edilen kripto para birimi, tüm platformlardan kaldırıldıysa ve genel anlamda kripto piyasasında finansal bir değeri kalmadıysa, kripto paranın kullanımı imkânsız olacaktır. Bu konuda yapılacak tek şey kripto paranın ait olduğu şirket veya projeye bir destek mailinin atılmasıdır. Ancak günümüzden örneklerde destek maillerine geri dönüş oldukça az seviyededir.

Eğer DELİST edilen kripto para başka platformlarda kullanılıyorsa ya da genel kripto piyasasından hala finansal değeri mevcutsa, kripto paranın kullanımı mümkün olacaktır. Kullanım konusunda elinizde bulunan kripto parayla başka varlıklar üzerinden yatırım yapabilir veya genel kripto piyasasında işlem yapan platformlar üzerinden finansal değeri kadar kripto paranızı satabilirsiniz.

Tabi kripto para borsalarından delist edilmeye başlanan tokenların değeri ciddi anlamda düşüş gösterirler. Örneğin Luna gibi. Şu an için Luna yatırımcılarının Binance borsasında Luna coin işlemi açma fırsatı bulunmuyor. İşleme kapatılmış durumda tüm luna pariteleri. Ancak bir yere taşımanız gerekmiyor hesbaınızda luna olarak kalabilir. Terra yetkililerinin atacağı adımlar doğrultusunda Luna coin’de yeniden yükselişler yaşanabilir ve borsalarda işlemlere açılabilir. Ancak artan arz miktarı kafaları karıştırmaya devam edecek gibi görünüyor.

DELİST Edilen Kripto Para Farklı Borsalara Taşınabilir Mi?

Bu konu oldukça araştırılması gereken bir konudur. Bunun sebebi kripto para belli bir platformda DELİST olsa da başka bir platformda hala işlem görüyor olabilir. Ancak bu kripto para hali hazırda değer kaybeden bir varlıksa kripto parayı geçireceğiniz platform, transfer işlemini kabul etmeyebilir. Bu durumda geçebileceğiniz platformlara teker teker destek biletinin atılması ve ön bilgi alınması önemlidir.

Günümüzden bir örnekle bu konuyu destekleyelim, LUNA kripto para piyasasında yaşanan çöküntüyle birlikte 1 hafta içerisinde hızla değer kaybetmiş ve birçok kripto para yatırım platformunda DELİST konumuna düşmüştür. BİNANCE platformu üzerinden DELİST olmuş LUNA, BTC TÜRK platformunda yatırım işlemlerine devam etmektedir. Bunun sonucunda bireyler, hızlı bir şekilde BİNANCE platformunda bulunan LUNA varlığını BTC TÜRK platformuna aktarma talebinde bulunmuştur.

DELİST Edilen Kripto Para Yeniden Borsalarda Listelenmeye Başlayabilir Mi?

Bu sorunun cevabı her ne kadar tartışmalı bir konu olsa da genel bir cevap vermek bizim tarafımızdan mümkün olacaktır. Kripto paralar, yatırım açısından fazla rağbet gören varlıklardır. Bir varlığın yatırımı olduğu sürece finansal açıdan yeniden toparlanma şansına sahiptir. Platformun bir kripto parayı DELİST etmesi, varlığın tekrar kullanılmayacağı anlamına gelmemektedir.

Platformlar kripto varlıkları belli analizlere tabi tutar ve bu analizler sonucunda kripto paralara özel bir finansal kota belirler. Kripto paraların finansal kotayı sağlaması sonucunda platformlar tarafından tekrar işlem hacmi açılmasına imkân tanıyabilir. Ancak yatırımcıların varlığın tekrar listelenmesini beklemektense başka platformlar üzerinden eğer işlem görüyorsa bu varlıklar için başka platformlara başvurularını yapmaları önerilmektedir.

Kısaca toparlayacak olur isek, Luna coin veya başka bir tokenın delist edilmesi o varlığa olan güveni azaltır. Dolayısı ile de değerini düşürür. Ancak sorunlar çözüldüğünde yeniden delist edilen kripto para borsalarında işlem görme fırsatı bulabilir. Bu da demek oluyor ki Luna coin şu an için bir çok borsada işleme kapalı ve değeri 0’a yakın. Buna karşın Terra geliştiricilerinin atacağı adımlar sonrasında yeniden Binance ve diğer borsalarda listelenmeye ve işlem görmeye başlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir