Press ESC to close

Luna Coin Neden Düşüyor? UST ve Luna Coin Düşüşünün Perde Arkası

Son haftanın en çok konuşulan konularından bir tanesi kripto para piyasaları. Özellikle en çok konuşulan koinlerin başında ise Luna coin gelmekte. Tabi beraberinde UST’yi de peşine takmakta. Peki UST stable coini ile Luna arasında nasıl bir bağlantı var? Neden iki coinde düşüşte? Bu yazımızda Luna coin neden düşüyor, UST neden 1 dolara eşit kalamıyor gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Luna Coin ile UST Arasındaki Bağlantı

Kripto para piyasasında dolar ile aynı seviyede olan bir kaç tane stabil coin mevcut. Bunlardan bir tanesi de UST. Bazen USDT yani Tether ile karıştırılabiliyor. Ancak ikisi birbirinden farklı. UST, Luna coin ile bağlantılı bir stabil coin. Aralarındaki bağlantı ise şu şekilde;

  • 1 Terra UST satımı yapıldığında, karşılığında 1 Luna tokeni piyasaya çıkıyor.
  • 1 Terra UST alımı yapıldığında ise Luna Token sayısı 1 azalıyor.

Luna Coin ve Terra UST arasındaki bağlantı bu şekildeydi. Yani Luna tokenin arzını kısmen etkileyen bir sistem mevcuttu. Terra UST alımı yapıldığında Luna arzı azalıyordu ve dolayısı ile de fiyatı artıyordu. Şimdi ise bunun tam tersi bir durum ortaya çıktı.   Hem Luna Coin hem de UST birlikte düşmesinin nedenlerine gelin birlikte bakalım.

Luna Coin Neden Düşüyor?

Öncelikle Luna coin tarafında yaşanan düşüşe bakılırsa, büyük bölümü artan arz nedeniyle. Çünkü şirket UST değerini yükseltmeye öncelik verdi. Bu nedenle de deli gibi piyasaya arz sunuyorlar. UST fiyatını yükseltmek için yapılan bu işlem bir miktar işe yarasa da, baarılı olabilmiş değil. Çünkü 1 dolar değerinde olması gereken UST, şu an için 0,60 cent seviyesinde işlem görüyor.

Luna coinde yaşanan sert düşüşlerin nereye kadar devam edeceği merak konusu. 120 dolar seviyesinden 10 cent altına gerileyen bir kripto para biriminden bahsediyoruz. Şu an TL bazında LUNATRY 40 kuruş seviyesinden işlem görüyor. Bundan günler önce biri bu fiyatlarda Luna coin olacağını söylese, 100 yatırımcıdan 99’u güler geçerdi. Şu an gelinen nokta Luna yatırımcıları için çok umut vadetmiyor. Çünkü sistem UST’nin değerini yükseltmek için Luna arzını artırmaya devam ediyor.

UST Neden Düştü?

Kripto para piyasalarında FED’in 50 baz puanlık faiz artırımı ve bilanço daraltımına başlamasını açıklaması sonrası bir düşüş yaşandı. Bitcoin, doge ve bir çok kripto para düştü. Son olarak UST’ tarafında 1 doların altına inilince, işin rengi değişmeye başladı. Bir saldırı olduğu belirtiliyor olsa da, saldırı mı yoksa farklı bir durum mu henüz çözülebilmiş değil.

UST’nin fiyatını koruyabilmek için piyasaya Luna token süren kurum, UST’nin değerini korumayı başaramadığı gibi Luna’nın fiyatını da yerle bir etti. Nasıl düzelecek, UST nasıl 1 dolara sabitlenecek, Luna coin hangi seviyelerde durulacak meçhul. Firmadan ara sıra açıklamalar gelse de tatmin edici düzeyde değil. Önümüzdeki dönemde Luna Vakfı yatırımcıların güvenini kazanabilir mi izleyeceğiz.

Luna Coin Nereden Alınır?

Luna coin veya UST almayı düşünüyorsanız şu an için bir çok kripto para borsasından alabilirsiniz. Ancak delist olur mu sorusu da gündemdeki yerini koruyor. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var. Yine de düşünüyorsanız en iyi kripto para borsaları sayfamıza göz atabilirsiniz. Binance dahil bir çok borsada terra ust ve luna token işlemleri yapılabiliyor.

13.05.2022 Luna Coin Delist mi Edildi?

Luna Coin’de dün akşam itibariyle bazı borsalardan delist haberleri gelmeye başladı. Binance borsasında ise bir çok Luna paritesi kapatılmıştı. Lunabusd ise işleme açıktı. Ancak sonrasında BUSD karşılığı Luna coin işlemleri de işleme kapatıldı. Binance CEO’su konu hakkında açıklamalar yaptı. CEO Terra yetkililerinin arzı artırması ve yatırımcıların arz atmasına dikkat etmeden alım yapmaları sonrası ettikleri zararlar nedeniyle işleme kapattıklarını duyurdu. Önümüzdeki dönemde delist edilen Luna’nın yeniden işleme açılıp açılmayacağı ile ilgili detaylarla ilgili delist olan kripto para ne olur başlığına göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir