Press ESC to close

Devre Kesici Nedir? Devre Kesici Neden Uygulanır?

Anlık olarak arz ve talep oranlarına göre inip çıkabilen bu hisselerin takibinin iyi yapılması gerekiyor. Birikimlerini belirlediği şirketin hisse senetlerini alarak yapan yatırımcı bu hisse senetlerinin yükselmesi ile birlikte satış işlemi gerçekleştirerek kar elde etmek isterler. Devre kesici nedir sorusuna yanıt arayanlar tam bu noktada çok dikkatli olmak zorundadır. Alım satımlar esnasında hisse senetlerindeki ani düşüşler ve ani yükselişlerin önüne geçmek için uygulanan bu sistem tamamen yatırımcının lehine yöneliktir.

Dünya üzerinde ve ülkemizde faaliyette olan, yatırımcıların iştirakleri ile gerçekleşen, şirketlerin hisselerinin alınıp satıldığı ortamlara borsa denilmektedir. Ülkemizdeki adı Borsa İstanbul olan bu yapıda belirli oranlarda hisselerini halka arz eden ticari şirketlerin hisselerini alarak o firmaya ortak olan yatırımcılar gün içerisinde borsayı takip etmektedir.

Borsa İşlemlerinde Devre Kesici Nedir? Devre Kesici Neden Uygulanır?

Bu işe yeni başlayan ve acemi olan yatırımcıların çok fazla zarara uğramalarının önüne geçebilmek için hayata geçirilen bu sistem ülkemizde 2015 yılında uygulanmaya başlamıştır. Devre kesici nedir diye merak eden yatırımcıların borsadaki bu uygulama hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Birikimlerini borsada değerlendirmek isteyenler kayıp yaşamadan para kazanmayı hedeflemektedir.

Devre Kesici Nedir? Devre Kesici Neden Uygulanır?

Parasını kaybetme düşüncesi bir yatırımcıyı olumsuz anlamda etkiler ve birikimlerini değerlendirme konusunda değişiklikler yapabilir. Yatırım piyasalarında zararların önüne geçilmesi için veya minimum düzeye indirebilmek için yürürlüğe bu işlem girmiştir. Hisselerin fiyatlarında meydana gelen aşırı değişimlerin giderilmesi için Borsa İstanbul tarafından eşik değeri adı verilen değer belirlenir. Anlık fiyat değişimlerinde özellikle bu sistem devreye alınarak kısa bir süre alım satım işlemleri durdurulur.

Devre Kesici Nedir? Devre Kesici Neden Uygulanır? Detayları

Genellikle sabit bir işi olan ve yardımcı ek gelir olarak girilen borsada yatırımcının sürekli gelişmeleri takip etmesi mümkün değildir. Bu sebeple ani olarak yaşanan gelişmeler sonrasında fazla kayıplar yaşanabilmektedir. Eşik seviyesinin üzerinde olan ani düşüşleri tespit eden yetkililer daha fazla düşmenin yaşanmaması için yatırımcıyı uyarmak amaçlı bu mekanizmayı devreye sokarlar. Devre kesici nedir nasıl çalışır diye merak eden yatırımcılar için sistemin çalışma şeklini şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Devre kesicinin müdahale edebilmesi için fiyat değerlerinin belirlenmesi gerekir.
  • Bu değer hisse senedinin açılış seansındaki tek fiyat kısmındaki değeridir.
  • Çıkan sonucun eksi veya artı %10’u eşik fiyat olarak baz alınır.
  • Anlık iniş çıkışları tespit edilen hisseler için devre kesiciler araya girer.
  • Bu esnada yatırımcının bir karar verebilmesi için 7 dakikalık süresi bulunmaktadır.
  • Eğer seans bitiminde bu sistem devreye girerse bu süre 10 dakikaya uzatılır.
  • Bu sürede hiçbir işlem yapılmaz ve yatırımcı çok fazla düşüşün yaşanabileceği hisse senedini satışa çıkarır veya iniş yaşanan senet için alım emri verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir