Press ESC to close

İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar?Asgari Ücretle Londra’da Yaşam

Asgari ücret, çalışanların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ödenen en düşük yasal maaş seviyesidir. Özellikle büyük şehirlerde hayat pahalılığı göz önüne alındığında, asgari ücretin ne kadar yeterliliğinin sorgulanması gerekir. Londra gibi dünyanın en pahalı şehirlerinden birinde, asgari ücretle geçinmek ciddi bir meydan okumadır. Peki, 2024 yılında İngiltere’de asgari ücret ne kadar olacak ve bu ücretle Londra’da nasıl bir hayat sürdürülebilir?

İngiltere’de Asgari Ücret 2024

Türkiye’de olduğu gibi 6 ayda bir olmasa da bir çok ülkede her yıl yeni asgari ücret belirlenmekte. Özellikle enflasyon furyasının tüm dünyayı etkisi altına alması sonrası asgari ücretlere gelen zamlarda gündem oldu. Türkiye’de %100’e varan maaş zamlarına nazaran yurt dışında yapılan zamlar çok daha küçük. Çünkü İngiltere gibi ülkelerde enflasyon Türkiye ile kıyaslanamayacak kadar az. Öyle ki İngiliz hükümeti 2024 Nisan ayında asgari ücrete sadece %12’lik bir zam yaptı. İngiltere’de asgari ücrete gelen zamla beraber saatlik asgari ücret 11,44 sterline yükselmiş oldu.

İngiltere’de Ortalama Maaşlar

İngiltere’de saatlik asgari ücretin 11,44 pound olduğunu belirtmiştik. 160 saat çalışan bir işçinin eline geçen asgari ücret aylık 1,830 sterlin yapmakta. İngiltere’de diğer meslek sahipleri ile asgari ücret arasında çok büyük uçurumlar yok. Yani Türkiye’de bir asgari ücretle çalışa 17 bin TL kazanırken bir doktor 80 bin TL, bir öğretmen 40 bin TL kazanmakta. İngiltere’de ise asgari ücret 1,830 pound iken öğretmen maaşları 2,200 pound, doktor maaşı ise ortalama 2,800 pound civarında. Yani meslekler ve çalışanlar arasında bir uçurumun olmadığını ifade edebiliriz. Türkiye’de bir asgari ücretle çalışan işçi ile ortalama bir memur arasında 2 katından fazla bir maaş farkı varken bu durum İngiltere’de 1,25 kat civarında olmakta.

İngiltere’de Yaşam Masrafları ( Kira, Ulaşım, Gıda, Market Harcamaları )

Dünyanın en pahalı başkentleri listesinde ilk 5 sırada kendine yer edinen Londra’da asgari ücretle yaşamak mümkündür ama nasıl? Eğer Türkiye’de olduğu gibi bir kişi çalışıp 4 kişilik ailesine bakabilir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü İngiltere’de asgari ücretle ancak bir ev kiralanabilir. Ev kiralandığında ise elinizde harcamaya başka para kalmayacaktır.

Londra’da Konaklama Ücretleri (Ev Kiraları)

Londra’da 3. zone 4.zone civarında ev kiralamak isteseniz 1,500 pound altına kiralayacak ev bulmanız çok zor olacaktır. Peki eden asgari ücretle çalışarak Londra’da geçinmek mümkün olabilir dedik?

Çünkü İngiltere’deki yaşam tarzıyla Türkiye’deki birbirinden çok farklı. Türkiye’de 150 m2 bir dairede bir aile otururken İngiltere’de gençler genellikle oda kiralayarak 10-15 metrekare bir alanda yaşamını sürdürüyorlar. Sadece gençlerde değil aile olmayanlar için en ucuz ve en çok tercih edilen konaklama şekli olarak oda kiralama dikkat çekiyor. Eğer siz de İngiltere’ye kendi başınıza gelecekseniz ve burada çalışıp yaşamayı planlıyorsanız asgari ücretle geçinebilirsiniz.

Kendinize bir aile yanında veya öğrencilerle ve çalışanlarla paylaşımlı olarak kiralanan bir dairenin odasını kiralayabilirsiniz. Bu tip evlerde oda kiralama ücretleri haftalık olarak verilmektedir. Haftalık tek kişilik bir oda kiralamak isterseniz 150 pound, çift kişilik bir oda kiralamak isterseniz 100 pound civarı ödeme yapmanız gerekecektir. Dilerseniz çift kişilik oda parasının hepsini ödeyip kendinize çift kişilik odayı da haftalık olarak ortalama 200 pounda kiralayabilirsiniz.

İngiltere Ulaşım Masrafları

İngiltere’de yaşam masrafları denildiğinde en önemli kalem konaklama ücretleridir. Aslında diğer giderler Türkiye ile karşılaştırıldığında bazı giderlerin Türkiye’den daha ucuz olduğu bile söylenebilir. Yani TL’ye çevirdiğinizde bile daha kazançlı olduğunuz gider kalemleri bulunmaktadır. Ancak konaklama ve ulaşım giderleri TL’ye çevrildiğinde bir tık yüksek gelebilir. Ulaşım giderleri Londra’da çalışan biri için ise oldukça makul seviyededir denilebilir.

Londra’da seyahatlerinizi İstanbul’da olduğu gibi İstanbul Kart benzeri bir kart kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Oyster kart olarak adlandırılan ulaşım kartını ilk etapta kullanmaya başlamak için 5 pound civarı bir ödeme yapmanız gerekiyor. Sonrasında ise yükleme yapıp kullanabiliyorsunuz.

Oyster Card içine aylık ödeme yapabilirsiniz. Bu sayede 94 pound yani güncel kurla 3,820 TL karşılığında Londra sokaklarında dilediğiniz gibi gezme fırsatı bulabilirsiniz. Hem Londra metrolarını hem de otobüslerini Oyster kart ile kullanabilirsiniz. Eğer haftalık Oyster Card dolumu yaparsanız bunun da güncel ücreti şu an için 24 sterlin yani yaklaşık 980 lira olmaktadır.

Londra’nın metro ağı çok gelişmiştir. Öyle ki, taksiye binmeyi pek aklınızdan geçirmeyeceğinizi ifade edebiliriz. Bir çok line olan Londra’da istenilen her yere metro ağı veya otobüsler bulunmaktadır.

Gıda – Market Alışverişi

İngiltere’de giderler ayağının bir başka ayağı olan gıda-beslenme-market alışverişleri Türkiye ile kıyaslandığında bazı alanlarda daha ucuzdur. Türkiye’de şu an haftalık market alışverişi için bir aile 5 bin TL civarı harcama yaparken benzer ürünler için Londra’da 80 pound (3250 Türk Lirası) civarı bir harcama yapmak yeterli olabilir. Bu arada verdiğim TL karşılıkların 6 Mayıs 2024 itibariyle olduğunu belirteyim. Malum Türk Lirası her geçen ay biraz daha değer kaybettiği için bu yazıyı okuduğunuzda tutarlar değişiklik göstermiş olabilir. Ancak İngiltere için pound olarak belirttiğimiz tutarlar çok aşırı değişiklik göstermeyecektir. Bu doğrultuda TL karşısında güncel değerini bulmak için pound kaç tl sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

Bu anlamda aslında İngiltere’nin özellikle gıda konusunda ve dayanıklı tüketim malları konusunda TL’ye çevrildiğinde bile avantajlı kalemleri olduğu söylenebilir.

İngiltere’de dışarıda yemek ile Türkiye karşılaştırıldığında başa baş bi fiyatlama olduğu söylenebilir. Örneğin Londra’da bir fast food restaurantında 7 pound ile güzel bir burger menü yiyebilirsiniz. Türkiye’de de iyi bir burger menü için ortalama 200 lira par harcamanız gerekebilir.

İngiltere’de Asgari Ücretle Geçinilir mi?

Merak edilen soru olan İngiltere’de asgari ücretle geçim mümkün mü sorusunu yazımız içinde cevapladık. Tekrar kısa ve net şekilde ifade etmek istersek eğer tek başınaysanız İngiltere’de asgari ücretle geçinebilirsiniz. Ancak asgari ücretle bir birikim yapmak veya asgari ücretle ailenizi geçindirmek gibi bir düşünceniz varsa bu durum biraz zordur. Evet ufak tefek birikim yapabilirsiniz ancak eşiniz ve çocuğunuzu geçindirmeniz çok zor olur. Bu nedenle 2 kişinin çalışması mantıklı olacaktır.

Sonuç olarak İngiltere’de asgari ücrtle çalışan bir kişi kendini geçirebilecek olsa da ailesini geçirmesi hemen hemen imkansıza yakın bir durumdur diyebiliriz. Eğer İngiltere’ye yerleşme planınız var ise İngiltere’de konaklama ücretleri, ulaşım masrafları, market ve gıda alışverişleri gibi anlattığımız detayları dikkate almanız faydalı olabilir. Eğer İngiltere gibi ABD’de asgari ücretin kaç dolar olduğunu merak ediyorsanız ABD’de asgari ücret ne kadar konulu makaleye de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir