Press ESC to close

Amerika’da Asgari Ücret, ABD’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Ülkemizde olduğu gibi Amerika Birleşik Krallığında zamları yılda yıla yapılmaktadır. Fakat zamlarda eyelatten eyalete farklılık görülmektedir. New Jersey’de çalışan bir kişinin saatlik ücreti 10 dolar olurken,  New York’ta saatlik ücretin ise 15 doları bulduğu görülebiliyor. Onlarda ki zam sistemi, ülkemize göre daha farklı şekilde işlemektedir. Bu nedenle Amerika’da asgari ücret başlığında dikkat edilmesi gereken ücretlerin saatlik olarak belirlenmesi ve eyaletlere göre değişmesidir. Yazımızda Abd’de asgari ücret ile ilgili merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz.

Amerika’da Asgari Ücret

En  gelişmiş ülkelerden biri olarak bilinen  Amerika’da  asgari ücret ne kadar merak edilen konulardan birisidir. Ülkemizden  Amerika ülkesine iş için giden vatandaşlarımızın sayısı bir hayli fazladır. Doğal olarak orada çalışmayı düşünen kişileri de yakından ilgilendiren bir konu olduğu söylenebilir. ABD’de yasal olarak alınacak en düşük asgari ücret saatlik 7.25 dolar olarak belirlenmiştir. Öyle ki bu rakamın altında bir ücret verilmesi  yasaktır. Amerika yetkilileri tarafından çalışma saatlerinin ücretlerine saat başı minimum ücretle yapılması kararlaştırılmıştır.  Buna göre her eyalette çalışma saat ücretleri arasında da bir farklılık durumu yaşanmaktadır.

Amerika Eyaletlere  Göre Asgari Ücret Rakamları

Çalışan kişiler açısından asgari ücretler son derece önemlidir. Dünyanın neresinde olunursa olsun asgari ücret yakından takip edilir.  Amerika da onlardan birisidir. Amerika da  eyaletler oldukça fazladır. Her eyalet başı da  alınan asgari ücretler değişkenlik gösteriyor. Amerika Eyaletlere  Göre Asgari Ücret Rakamları şu şekilde sıralayarak, hangi eyalette çalışma ücreti ne kadar bunları sizler için listeleyelim. İşte Abd’de eyaletlere göre asgari ücretler:

  • Alaska: Saatlik 9,48 dolar alıyor
  • Arizona: Saatlik 11 dolar alıyor
  • Arkansas: Saatlik 9,5 dolar alıyor
  • Kaliforniya: Saatlik 12 dolar alıyor
  • Colorado: Saatlik 11,1 dolar alıyor
  • Connecicut: Saatlik: 10,1 dolar alıyor
  • Florida: Saatlik 8,25 dolar alıyor
  • Georgia: Saatlik 7,25 dolar alıyor
  • Guan: Saatlik 8,25 dolar alıyor
  • Hawaii: Saatlik 10,1 dolar alıyor

Yukarıda ki eyaletlere göre alınan saatlik ücretlere bakıldığı zaman Amerika ülkesinde en düşük ücretle çalıştırılan yerin Geogia olduğu görülüyor. En yüksek saat başı ücret alan eyaletin ise Kaliforniya olduğu söylenebilir.

Amerika’da Asgari Ücret  Nasıl Belirleniyor?

Amerika asgari ücret aylık olarak değerlendirilmiyor. Tam aksine saatlik olarak ücret alınmaktadır. Dünyanın bakıldığı zaman süper gücü olarak nitelendirilmiş olunan Amerika’da asgari ücreti ne kadar verdiği de merak edilen konulardan birisi olmayı başarıyor. Amerika şehrinde çalışan ücretlerin aylık değil saat başı olarak ücrete tabi tutmuş olduğu görülüyor. Bu durumda ülke tarafından işçi haklarını ne kadar çok korumuş olduğunu göstermektedir. Amerika da çalışan bir işçinin en az alacağı maaşa bakıldığı zaman saatte 7.25 dolar olduğunu söylemek mümkün. İşçilerin saat başına ne kadar alacakları da Fedaral yasa baz alınarak düzenlenmiştir.

Amerika da ki alınan maaşı  aylık olarak çevirdiğimiz zaman ise bir işçinin aylık en düşük alacağı maaşın ise 1.276 dolar  olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizle bir kıyaslama yapıldığı zaman işçinin aylık olarak en düşük ücretle denk gelen maaşının son derece tatminkar görüldüğünü biliyoruz ancak Amerika’da yaşıyor olduğunuzu unutmamanız gereklidir. Tabi Türkiye’de yaşayan vatandaşlar, Abd dolarını Türk Lirası’na çevirip hesap ettikleri için sanki Abd’de asgari ücretle çalışmanın çok güzel bir olay olduğunu düşünebilirler. Ancak durum öyle değildir. Amerika’da asgari ücretle çalışanların geçinmesi de oldukça zordur. Eğer tek asgari ücretli maaşı ile 4 kişilik bir aile geçindirmeyi düşünüyorsanız, bir kez daha düşünmenizde fayda olacaktır diyebiliriz. Çünkü ev kirası, mutfak masrafları, ulaşım masrafları gibi masraflar hesap edildiğinde ay sonunda elde kalan bir para olmayacaktır.

Abd’de Asgari Ücretle Çalışırken Para Biriktirmek

Eğer Amerika’da tek başınıza yaşıyorsanız, asgari ücretle çalışırken para biriktirmeniz mümkündür. Fakat ailecek yaşıyorsanız ancak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Tek başınıza Amerika’ya geldiniz ve para biriktirmek istiyorsunuz. Bu durumda öncelikle kira masrafını düşürmenin yollarını aramalısınız.

Sizin için bir ev kiralamaktansa uygun fiyatlı kiralık oda bulmak daha mantıklı bir seçim olacaktır. Hatta twin room olarak adlandırılan paylaşımlı odalarda tercih edilebilir ancak hijyen açısından sıkıntı yaşamamak adına single room tercihi yapabilirsiniz. Bu şekilde kira masrafını ciddi anlamda azaltmış olursunuz. Dışarda yemektense iş yerinizde ve evinizde öğünlerinizi yiyerek mutfak ve yemek masrafınızı da azaltmış olursunuz. Bu ve benzeri önlemlerle giderlerinizi kısıtlayabilirsiniz. Bu sayede Abd’de asgari ücretle çalışırken de birikim yapabilirsiniz.

Abd gibi en çok rağbet gören ülkelerden biri olan ve son dönemde Brexit’i gerçekleştirmek olan İngiltere’ye yerleşmek veya İngiltere’de asgari ücreti öğrenmek isterseniz, İngiltere asgari ücreti ne kadar başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir