Press ESC to close

İngiltere Asgari Ücret 2020, İngiltere’de Asgari Ücretle Geçinmek

Son yıllarda Brexit belirsizliği ile beraber sıkıntılı süreçler geçiren İngiltere’de asgari ücret belirlendi. 2020 yılı için asgari ücrete zam yapan İngiliz hükümeti yapılan zammın 1 Nisan 2020 itibari ile geçerli olacağını duyurdu. Yazımızda İngiltere’de asgari ücret ne kadar, İngiltere’de asgari ücret zammı nasıl karşılandı ve Londra’da asgari ücretle geçinmek mümkün mü gibi merak edilen soruları cevapladık.

İngiltere Asgari Ücret 2020

İngiltere’de erken seçimler yapıldı ve Boris Johnson tarihi bir zaferle ayrılmayı başardı. Brexit konusunda elini güçlendiren Muhafazakar Parti, gelir gelmez İngiltere’de asgari ücret oranlarında güncelleme yapmaya karar verdi. İngiltere’de The Sun gazetesine Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre asgari ücretin Nisan ayı itibari ile yüzde 6,2 arttırılacağı belirtildi. İngiltere’de yapılacak bu zam ile beraber saatlik asgari ücret 8,74 sterline yükselmiş olacak. Yani ortalama saatlik ücret 11,5 dolar civarına denk gelecek. Full time çalışan bir işçinin asgari ücretinde ortalama olarak yıllık 930 poundluk bir artış sağlanmış olacak. Yani asgari ücretle çalışan bir işçi aylık 77,5 sterlin daha fazla kazanmaya başlayacak. İngiltere’de full time çalışmakta olan bir asgari ücretli şuan için şuan için 1,525 euro asgari ücret kazanmakta. Nisan ayında yürürlüğe girecek olan zam ile beraber asgari ücretin tam zamanlı çalışan kişiler için 1,610 euro civarında olması bekleniyor.
Yapılan zam oranı İngiltere’de çalışan kesim tarafından yeterli görülmedi. Ancak bu konuda henüz bir grev veya eylem yapılmış değil. İngiltere’de nisan ayında geçerli olacak bu zam sonrasında 2024 yılına kadar toplamda %28 asgari ücret zammı yapılması öngörülmekte. Buna göre saatlik asgari ücretin 2024 yılında 10,5 sterline yükseltilmesi planlanıyor.

İngiltere’de Geçinmek Kolay mı?

Türkiye’den İngiltere’ye hayalleri ile beraber göç etmek isteyen bir çok vatandaş bulunuyor. Ancak İngiltere’nin para birimi olan sterlin Türk Lirasına karşı oldukça yüksek bir seviyede olduğundan buraya tatile gelmek bile bütçeleri zorlayabiliyor. Bu nedenle Birleşik Krallık’a yerleşmeyi düşünenlerin burada ya iyi bir işi olması gerekir ya da cebinde parası. Aksi halde İngiltere’de geçinebilmek zordur.

Eğer bir şekilde çalışma izniniz bulunuyorsa ki bu şuan için Ankara Anlaşması veya Evlilik ile alınabilir. Artık üniversite öğrencilerine dahi çalışma izni verilmemekte. Bu konuda oldukça katı olan İngiliz Hükümeti nedeniyle bir çok öğrenci Türk restaurantlarında çok daha düşük ücretlerle çalıştırılıyor. Yani asgari ücretin saat başına 8,74 pounda yükseltilmiş olması, bir çok Türk vatandaşının 3-4 sterline çalışıyor olmasını değiştirmeyecek gibi duruyor.

İngiltere’de en önemli problem kalacak yer problemidir. Çünkü konut fiyatları ve kiraları gerçekten de pahalıdır. Öyle ki burada bir evin içerisinde iki aile veya birden fazla aile görmek oldukça doğaldır. Kirayı paylaşmak isteyen aileler evleri ortak kullanım alanları ile beraber kullanmaktadır. Öğrenciler veya tek çalışanlar ise genellikle oda kiralamaktadırlar. Bölgesine göre değişen tek kişilik oda fiyatları Londra’da genellikle haftalık ödenmektedir ve minimum 120 pound civarından başlamaktadır. Londra merkezine yaklaşıldıkça haftalık 200 sterlin üzerine çıkan oda fiyatları ile karşılaşılabilir.

İngiltere’de Asgari Ücretle Geçinilir mi?

Eğer İngiltere’de çalışma izniniz varsa ve bir işte çalışıyorsanız, bu durumda İngiltere’de yaşamakta çok fazla zorlanmazsınız, tabi tek başınaysanız. Çünkü İngiltere’de alacak olduğunuz asgari ücret ile  tek başınıza rahatlıkla geçinebilir hatta para biriktirebilirsiniz. Ancak iki çocuklu bir aile olduğunu düşünürsek, asgari ücretle geçinebilmek Londra şartlarında oldukça zordur.

Londra’da en büyük gider kapısı konaklama masrafıdır. Genelde kiralık odalarda veya evlerde fatura masrafları ev sahibi tarafından ödenmektedir. Tabi ev sahibi de kirayı belirlerken bu kıstasları göz önüne almaktadır. Londra’da ortalama fatura masrafları 120 pound civarında olmaktadır. Ancak bir oda kiraladıysanız dediğimiz gibi faturalar genellikle bu fiyata dahil olmaktadır.

Market ihtiyaçlarınızı özellikle ASDA Market gibi büyük marketlerden yapmanız avantajlı olabilir. İndirimleri takip ederek uygun fiyatlı alışverişler yapabilirsiniz. Aylık olarak ortalama 120 pound ulaşım masrafınız, 1000 pound kadar ise bir mutfak masrafınız olması muhtemelen olan Londra’da yaşamanın ayrıcalığı ise paha biçilemez bir detay olacaktır.

İngiltere şuan için Avrupa’da en yüksek asgari ücret veren ülkeler içerisinde 5. sırada yer alıyor. Sonuç olarak İngiltere asgari ücret bakımından Türkiye ile kıyaslandığında yaşam şartları bakımından bir miktar daha olumlu. Ancak yine de İngiltere’de yaşayıp asgari ücretle 4 kişilik bir ailenin normal standartlarda bir hayat sürmelerinin pek mümkün olmadığını da belirtmekte fayda var diyebiliriz. Diğer ülkelerin asgari ücret tarifelerini buradan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir