Press ESC to close

MSCI Nedir? MSCI Türkiye Endeksi Nedir?

Yatırımcılar açısından piyasalara dair doğru ve isabetli verilere ulaşmak hayati dereceden önem kazanmaktadır. Çünkü yatırımcılar piyasaya dair doğru ve isabetleri verilere etkili bir şekilde ulaşabilmeleri sayesinde karlı yatırım yapabilme olanağına da kavuşmaktadır. Özellikle finansal piyasalardaki etkinliklerin belirlenmesinde etkili olan MSCI endeksi, uluslar arası piyasalarda da dikkat edilen bir endekstir. Peki, MSCI endeki nedir? MSCI Türkiye endeksi nedir? MSCI endeksi nasıl oluşturulur? İşte bu sorulara dair tüm merak edilenler!

MSCI Barra firması tarafından hazırlanmış olan MSCI endeksi, borsa performanslarının analizi olarak da tanımlanmaktadır. Bu borsalara bölgesel bazlı olabildiği gibi ülkeler bazlı da olabilmektedir. Söz konusu endekse uluslar arası piyasadaki hemen her yatırımcı değer vermektedir. Bundan dolayı bu endeksler, yatırımcıları da doğrudan etkilemektedir. Özellikle global düzeydeki borsaların performanslarının ölçülmesini nitelikli bir şekilde gerçekleştiren MSCI endeksi, yabancı yatırımcıların yatırım grafiğini de etkilemektedir. Borsalarda yer alan yatırımcıların ilgilendikleri fonların pazar değerine MSCI endeksi doğrudan etki edebilmektedir.

MSCI Nedir

MSCI Türkiye Endeksi Nedir?

Elbette ki uluslar arası piyasalarda ekili bir şekilde yer alan Türkiye için de MSCI endeksi bulunmaktadır. MSCI endeksi nedir? Sorusunun akabinde MSCI Türkiye endeksi nedir? Sorusunun da gelmesi gayet olağan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde MSCI Turkey EFT Endeksi, temel de BİST için yatırım yapılabilirliği ölçecek bir etkiye sahip olmaktadır. Bu noktada MSCI Turkey EFT Endeksinin aşağıda sıralanan 10 hisseden oluştuğunu söylemek de mümkün olmaktadır:

  • Garanti bankası
  • Akbank
  • Bim
  • Koç Holding
  • Tüpraş
  • Sabancı Holding
  • İş Bankası
  • Halk Bankası
  • Ereğli Demir Çelik
  • Turkcell

Ülkemizde 10 büyük kuruluşa ait hisseler MSCI Turkey EFT endeksinin ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Bu noktada endeksin Nasdaq Borsasında MSCI Turkey EFT (TUR) koduyla ile işlem gördüğünü de söylemek mümkün olmaktadır.

MSCI Endeksi Neden Önemlidir?

Özellikle global düzeydeki yatırımcılar açısından MSCI endekslerinin oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada söz konusu global yatırıcımlar ülkelerin MSCI endekslerine bakaran yatırım fırsatlarını değerlendirirler. Yine yatırımcılar bu endeksleri takip ederek portföylerini çeşitlendirerek, risk dağılımını da makul düzeyde tutabilirler.

Özellikle gelişmekte olan ülke piyasaları açısından MSCI endekslerinin hayati derecede önemli olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bu endeksler sayesinde ülkeler yabancı sermaye çekebilmek noktasında da önemli bir kazanımı elde edebilmektedir. Bu noktada ülkemiz açısından da MSCI endeksinin oldukça önemli bir kavram olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir