Press ESC to close

Farming Ne Demek? Kripto Para Piyasalarında Farming Nasıl Yapılır?

Merkeziyetsiz borsaların hayatımıza girmesi ile, Yield Farming kavramı da hayatımıza girdi. Yield Farming ile elimizdeki kripto para miktarını artırmak mümkün. Bu sistemi aslında farklılıkları olsa da vadeli mevduat hesabına benzetebiliriz. Vadeli mevduat hesabında olduğu gibi elimizdeki kripto paradan faiz getirisi elde edebiliriz.

Yield Farming Nedir?

Yield Farming elinizdeki kripto paraları borç vererek getiri elde edebileceğiniz bir yöntemdir. Elinizdeki kripto paraları bu borsalardan birisine aktarmanız ve belli bir süre dokunmamanız durumunda belirtilen faiz oranı ile gelir elde edebilirsiniz. Faiz getirisi de yine size kripto para olarak yapılacaktır. Vadeli mevduat hesabından farkı ise sisteme kilitlediğimiz bu kripto paraları aynı sistem içerisinde farklı amaçlarla kullanabilmemize de imkân tanımasıdır. Yani kripto paralarımızı kilitlediğimiz yapı da farklı amaçlarla bu varlıklarımızı kullanmaya devam edebiliriz. Sistemden bu kripto paraları çıkarmadığımız sürece faiz oranı değişmeden devam edecektir.

Bu işlem yapılırken elinizdeki kripto paraları kilitlediğiniz ağ size kilitlediğiniz tutar karşılığı bir token vermektedir. Vade süresi sonunda ise bu tokeni tekrar yatırdığınız kripto paraya çevirip size tekrar sunmaktadır. Bu sürede tabii ki varlıklarınız faiz kazancı ile de artmaktadır.

Yield Farming Nasıl Yapılır?

Yield Farming yapmak için öncelikle bu yapıyı sunan bir kripto para havuzuna girmeniz gerekmektedir. Bu havuzlardan birisine girdikten sonra elinizdeki kripto parayı bu havuza yatırıp daha sonrasında belli bir süre çekmeyecek şekilde sisteme kilitlemeniz gerekmekte.

Kilitlediğiniz bu kripto paralar zamanı geldiğinde size faiz kazancı ile geri verilmekte. Bu sayede hem merkeziyetsiz finans araçlarına likidite (nakit) desteği sağlanmış olur hem de kullanıcılar kendilerine pasif gelir oluşturmuş olur.

Yield Farming Yaparken Dikkat Edilecekler

  1. Bu işlemde getiri oranı sabit değildir. İlk yatırdığınız andaki getiri sonrasında değişebilir. Sabit bir faiz oranı yoktur. Bu nedenle mutlaka farklı stratejiler belirlemeli, farklı merkeziyetsiz finans araçları arasında işlemler yapmalısınız.
  2. Bu süreçte tabii ki yatırdığınız kripto paranın değerini de göz önünde bulundurmalısınız. Eğer yatırdığınız kripto paranın değeri düşerse size gelen faiz bu düşüşü kurtarmayabilir. Bu nedenle bu işlem sırasında getiri kadar yatırdığınız kripto paranın değeri de önem kazanmaktadır.
  3. Bu işlem yapılırken DeFi ağında oluşacak bir sorun sizi de etkileyecektir. Oluşan soruna göre paranızın değeri düşebilir, paralarınız tamamen yok olabilir, sistem kitlenebilir. Merkeziyetsiz finans araçlarında bir merkez olmadığı için başvuru yapabileceğiniz bir yer de bulunmamaktadır. Bu nedenle bu akıllı sözleşmelerde veya finans uygulamasında oluşabilecek bir sorun paranızı kaybetmenize neden olabilir.
  4. Sistemde oluşabilecek sorunlara karşı sürekli kontrol etmelisiniz. Olası bir hata durumunda müdahale edebilecek bilgiye sahip olmalısınız. Yield Farming çok basit gibi dursa da yüksek risk içeren ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle mutlaka gerekli bilgiye sahip olarak girilmelidir. Aksi halde kar beklentisi ile girdiğiniz bu sistemden zarar ile çıkabilirsiniz.

Yield Farming Riskleri

Yazının belli yerlerinde de belirtiğimiz gibi bu sistemin de riskleri vardır. Her ne kadar anlatılınca çok kolay gibi dursa da maalesef uygulamada işler bu kadar kolay ilerlememektedir. Merkeziyetsiz finans aracında oluşabilecek bir sorun, ağ üzerinde meydana gelebilecek bir hata, akıllı sözleşmelerde oluşacak bir sorun para kaybetmenize neden olabilir. Bunun yanında belirlediğiniz strateji zaman içinde daha az gelir getirmeye başlayabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Farklı stratejiler arasında geçiş yapabilmelisiniz. Gerektiğinde farklı havuzlar arasında geçiş yapabilmelisiniz.

Yine bu sistemin her an saldırıya maruz kalabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Bu gibi durumlarda kayıp yaşaya bileceğinizi bilmelisiniz. Bu sistemin yüksek getiri getirme potansiyelinin yanında yüksek risk içerdiğini de aklınızda bulundurmalısınız.

Yield Farming modeli her ne kadar büyük kazançlar sağlayabilecek olsa da bu sistemden dolayı büyük kayıplar yaşayanlar da bulunmaktadır. Bu sistem yalnızca profesyonel kullanıcılar tarafından kullanılmalıdır. Bu sisteme girerken sistem mantığını anlamak için ufak meblağlar ile giriş yapılmalıdır. Mutlaka sisteme girmeden önce yeterli araştırma yapılmalıdır. Sistemin nasıl çalıştığını, getirilerimizi nasıl artırabileceğimizi sisteme girmeden bilmek gerekir. Olası bir olumsuzlukta nasıl önlem almamız gerektiğini, yaşanacak bir sorunda neler yapmamız gerektiğini de yine sisteme girmeden öğrenmeli ve böyle bir durumda gerekli işlemleri yapabilmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir