Press ESC to close

Türkiye’de En Çok Kullanılan Kripto Para Borsaları

Türkiye’de en çok kullanılan Kripto para borsaları, sahip oldukları işlem hacimleri ve alım satımlarda sundukları koin çeşitliliği açısından öne çıkarlar. Yatırımcılara verdikleri güven duygusu sayesinde günden güne üye sayısını arttırarak büyüyen Türkiye’de en çok kullanılan Kripto para borsaları arasında Binance TR, Btctürk, Paribu, Icrypex, Bitci ve Bitexen yer alıyor. Özellikle TL olarak para gönderimi ve çekimi seçeneği bulunan bu platformlarda ayrıca hesapta bulunan TL bakiye ile doğrudan koin alıp satabilme imkanı sayesinde Türk kullanıcılar için hem basit hem pratik kabul edilmektedir. Borsaların bir çoğunda sunulan mobil uygulamalar sayesinde her an her yerden kripto para alım satımı yapılabilirken, Türkçe dilde kullanılan bu uygulamalar dikkatle işlem yapılması gereken tüm aşamalarda platform üyelerine avantaj sağlamaktadır. Ayrıca son zamanlarda eklenen taraftar token satışları ile de takımlarına destek vermek isteyen fanatik taraftarlar buradan takımları adına olan koinleri satın alabilmektedirler.

Türkiye’de En Çok Kullanılan Kripto Borsaları

Binance TR; Binance TR, herkesin bildiği gibi aslında bir Türk şirketi değildir. Kripto para dünyasının en büyük borsası olan Binance Global’ e bağlıdır ve bir fintech şirketi olan BN Teknoloji A.Ş. tarafından işlemleri yürütülmektedir. Binance TR 2020 yılında kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Ülkemizde Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ la anlaşması olması sebebiyle bu bankalardan 7 gün 24 saat havale aracılığıyla para yatırma ve çekme işlemi yapılması mümkündür. Diğer bankalardan para işlemi gerçekleştirmek isterseniz EFT yoluyla olacağından iş günleri ve saatleri içinde olduğunuza dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde para yatırma veya çekme işleminiz ilk iş gününe sarkar.

Btctürk; Btctürk, koin dünyasını Türklerle tanıştıran ilk borsadır. 2013′ ün Temmuz ayında kurulan platform aynı zamanda dünyada da kurulan ilk 4. kripto para borsasıdır. Kurucusu Kerem Tibuk olan Btctürk, 2018 yılında Qnb Finansinvest CEO’su Özgür Güneri’ye devredilmiştir.

Paribu; 2015 yılını hazırlık aşaması ile geçirdikten sonra 2016 yılında Yasin Oral tarafından kurulan Paribu, 2017 yılında kullanıcıların hizmetine girmiştir. Özellikle 2021 yılında yakaladığı yüksek işlem hacmi ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Icrypex ; Adını International Crypto Exchange’ in kısaltmasından alan Icrypex, adını duyanların düşüncesinin aksine sermayesinin tamamını Türkiye’den alarak Türk yazılımcıların çalışması ile ortaya çıkmıştır. Platform ayrıca kendini Türkiye’deki kripto para dünyası içinde ilk kurumsal yapı olarak tanımlamaktadır. Icrypex, 2018 yılında Gökalp İçer tarafından kurulmuştur.

Bitci; 2018 yılında Çağdaş Holding CEO’su Burak Çağdaş Çağlar tarafından kurulan Bitci,kendi zincir ağı ile kurulmuş Türkiye’nin ilk borsa koini olan Bitcicoine sahip kuruluştur.

Bitexen; Bitexen Teknoloji A.Ş tarafından kurulmuş olup, Türkiye’de bulunan İTÜ ARI Teknokent teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyet göstermektedir. Yönetim kurulu başkanlığını Murat Çelik’ in yapmakta olduğu Bitexen’in toplamda 4 ortağı bulunmaktadır. Mehmet Fatih Bilgin, Murat Çelik, Ahmet Kürşat Duygulu, Mutlu Dağdelen bu dört ortağı oluşturmaktadır.

Borsalarda hacim neden önemlidir?

Borsada yapılan tüm alım satımların toplanarak hesaplandığı işlem hacimleri, borsada ne kadar çok paranın devirdaim ettiğini gösterir. Bir borsanın işlem hacmi ne kadar yüksekse, o kadar çok yatırımcı aktif olarak işlem yapıyor demektir. Bu vesileyle ne kadar çok üye işlem yapıyorsa alım satım emirleri de o kadar çabuk gerçekleşeceği anlamına gelir. Özellikle kripto para gibi ani düşüş ve yükselişlerin yaşandığı bir borsada stop veya alım emirlerinizin istediğiniz fiyattan gerçekleşmesi adına hacim olması çok önemlidir. Aksi halde zarara uğramanız çok olasıdır. Aynı zamanda platformların sahip olduğu varlık hacmi , uzun ömürlü olmaları ve ödemede üyelerine sorun çıkarmamaları açısından dikkat edilmesi gereken bir veridir.

Türkiye’de en çok kullanılan Kripto para borsalarının işlem hacimleri

Listemizde yer alan Türkiye’de en çok kullanılan Kripto para borsalarının güncel hacimlerinin değerlendirmek adına son 24 saatlik işlem hacimleri incelendiğinde aşağıdaki gibi olduğu görülmüştür ;

Binance TR : 8.506.500,260 TL

Bitexen : 2.466.484,060 TL

Btctürk : 3.637.271,584 TL

Paribu : 3.448.835,763 TL

Bitci : 24.204.356 TL

Bunun dışında toplam işlem hacimlerine bakıldığında Türk platformları içinde Paribu ilk sırada bulunmaktadır.

Tüm bu borsalar kendi içinde yatırım yapılması haricinde Türk kullanıcıların birçoğu için de yabancı borsalara para aktarmak amacıyla da kullanılır. Çünkü yabancı borsalara doğrudan TL aktarılamaz. Örneğin dünyanın en büyük borsası Binance, hiçbir borsada bulunmayan koin çeşitliliğine sahiptir. Ancak Binance Tr de ona bağlı olmasına rağmen bu kadar çok sayıda koin bulunmamaktadır.

Özellikle altcoin yatırımı yapmak isteyen Türk üyeler Binance Global’ e üye olduktan sonra aynı şekilde Binance TR de de hesap açarak bu hesapları kolayca birleştirebilirler. Türkiye banka hesaplarında bulunan TL leri EFT veya havale yolu ile Binance TR ye aktarıp, burdan doların koin karşılığı olan Usdt yani Tether alarak bunu ücretsiz şekilde Binance Global hesaplarına anında gönderebilirler. Sahip oldukları Usdtlerle tüm altcoinlerde kolayca al sat yapma imkanına bu şekilde ulaşmış olurlar. Çekim yaparken de aynı şekilde yol izleyerek banka hesaplarına paraları aktarabilirler.

Dilerseniz en çok kullanılan ve güvenilir kripto para borsaları listesine en güvenilir kripto para borsaları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir