Press ESC to close

Launchpad Nedir, Nasıl Çalışır? Binance Launchpad Nasıl Kullanılır?

Günümüzde kripto para ve terimlerine ilgi her geçen gün katlanarak artıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kripto paraya ve ilgili terimlere olan ilgi, insanları araştırmaya itiyor. En çok araştırılan sorulardan biri ise Launchpad nedir, Binance Launchpad nasıl çalışır gibi soru başlıkları yer alıyor.

Launchpad nedir?

Launchpad; en kısa tanımıyla ön satış demektir. Bu Launchpad veya ön satışlara katılmadan önce sıkı bir araştırılma yapılmalı, projenin her yönü iyiden iyiye ölçüp tartılmalıdır. Neticede bu ön satışta büyük miktarlarda kar edilebileceği gibi üstünkörü projelerde zarar edilebilmektedir.

Launchpad Hakkında Merak Edilenler 2022

Yukarıda kısaca bahsedildiği üzere Launchpad’lar kısaca ön satış mekanizmalarıdır. Biraz daha detaylarına inilecek olursa Launcpad’ler, henüz listelenmemiş durumda olan projeleri ön satış fiyatından elde etmenizi sağlar. Yani, yeni tokenler ve kripto paralar halka arz edilmeden önce yatırımcılar tarafından satın alınmasını sağlayan platformdur. Launcpad’ler genelde bir kripto para piyasası çatısı altında bulunur.

Launchpad Türkçeye ise fırlatma rampası olarak da çevrilebilir. Unutulmamalıdır ki bu fırlatma rampası yüksek kazançlar sağlayacağı gibi büyük zararlara da yol açabilir. Çoğu uzman tarafından riskli yatırım araçları arasında gösterilmektedir. Ancak bir yatırımın riski ne kadar yüksekse kazandırma ve kaybettirme oranı da o kadar yüksektir. Özetle Launchpad riskli bir yatırım aracıdır ancak, her riskli yatırım aracında olduğu gibi kazandırma ve kaybettirme oranı yüksektir. Bir anda büyük karlar elde edilebileceği gibi, bir anda büyük kayıplar da yaşatabilmektedir.

Launchpad’ın Çalışma Mantığı Nedir?

Lunchpad’lerin çalışma mantığını anlayabilmek için, bir Launchpad projesinin adımlarını inceleyelim:

  1. Girişimci geliştirmek istediği bir ürün veya hizmet ile ilgili projeyle ortaya çıkar.
  2. Bu ürün veya hizmete bağlı ve alakalı bir token oluşturulur.
  3. Bu token ile yatırımcılardan maddi destek sağlamak amacıyla ön siparişe sunularak projenin devamı için sermaye toplanır.
  4. Proje sağlam temellere dayanan mantıklı bir proje ise kaçınılmaz olarak büyük bir büyüme yakalar.

Bu adımların sonucunda yatırımcılar kar eder. Ön siparişten token satın alan yatırımcılar ise çok daha fazla kar eder.

Binance Launchpad Nasıl Kullanılır?

Binance fan tokenleri, öncelikle Binance Launchpad tarafından satışa sunulur. Binance Launchpad Binance şirketinin özel ön satış platformudur ve temelleri sağlam projeler için bütün Binance kullanıcılarına ön sipariş hizmeti sunarak diledikleri taktirde ön satın alma gerçekleştirmlerini sağlar. Bu şekilde Binance Launchpad kripto para ekosistemini desteklemeyi ve çeşitlendirmeyi amaçlamaktadır.

Yeni bir ekip veya proje ile Binance fan token platformu üzerinde ortaya çıkan popüler bir Binance fan token ortağı olduğu taktirde, tokenleri Binance Launchpad üzerinde listelenir ve böylece bu ekibin projesine güvenen ve yatırım yapmak isteyen yatırımcılar bu projeye dahil olabilirler. Launchpad’e katılmak ve projelere yatırım yapabilmek için Binance şirketinin bir coini olan BNB satın almak gereklidir. Ön satış yani Launchlar Binance platformunda bu coin ile gerçekleştirilmektedir. Bir kullanıcının tahsis edebileceği BNB miktarı bütün kullanıcıların tahsis ettiği BNB miktarının oranına göre belirlenir. Yani sistemde BNB satın alımının azami bir limiti vardır.

Yukarıda bahsedildiği gibi Launchpadlara katılım aşamasında adalet sağlanması amacıyla kullanıcı adedine göre token dağıtımında bir azami sınır vardır. Katılım süresi sona erdikten sonra her bir kişiye dağıtılacak olan token miktarı bu yol izlenerek dağıtılır.

Binance Launchpad Nasıl Satın Alınır?

  1. Öncelikle Binance Fan Token platformuna giriş sağlanmalıdır. Bir Binance hesabı oluşturulduktan sonra kimlik doğrulama aşaması gerçekleştirilmektedir. Binance web sitesinde yeni başlayanlar rehberi mevcuttur. Burata göz atmak mutlaka faydalı olacaktır.
  2. Yeni Binance Fan Token projelerini keşfetmek için öne çıkan ekipler sekmesine giriş yapın. İlgilendiğiniz ekibin tokenini seçin, bu işlem sizi direkt olarak Binance Fan tokeni Launchpad sayfasına götürecektir.
  3. Yatırım limitinizi belirleyin, bu işlem bir gün boyunca ortalama BNB stoğunuza göre belirlenmektedir. Bu süre zarfında BNB’nizle ek bir işlem yapmanıza gerek yoktur.
  4. BNB satın alın, BNB üst sınırınız belirlendikten sonra Binance Fan Token satın almak için BNB üst sınırı altında BNB’yi tahsis edip kilitleyebilirsiniz.
  5. Sırada hesaplama aşaması var. BNB tahsis etme ya da kilitleme süresi dolduktan sonra bir saat civarı bir süre boyunca Binance her kullanıcıya dağıtılacak token miktarını hesaplayacaktır. Bu sürenin sonunda her kullanıcının kaç token alacağı belirlenecektir.
  6. Son adımda ise, Binance Fan Tokenlerinin satın alımı karşısında BNB’ler bakiyenizden düşülecektir. Her kullanıcıya dağıtılacak olan kesin token miktarı belirlendikten sonra, kilitli BNB’leriniz tokenlerin karşılığında bakiynizden düşülecektir ve fan tokenleriniz spot cüzdanınıza aktarılacaktır.

Binance Launchpad İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bildiğiiz üzere Binance en güvenilir kripto para borsaları listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Yani güvenlik anlamında dünyaın en önde gelen şirketlerden biri. Yaptığı yeniliklerle de adından söz ettiren Binance borsasında Launchpad işlemleri yaparken de dikkatli olmakta fayda olacaktır. Yukarıda sık sık bahsedildiği üzere Launchpad işlemleri oldukça riskli işlemlerdir. Öncelikle Launchpad yapılacak olan platform özenle seçilmeli, Launchpad platformları güvenli olmalıdır. Güvenli bir platform seçildikten sonra en önemli nokta yatırım yakılacak tokenin seçilmesidir. Tokenin projesi titizlikle araştırılmalı, projenin ne kadar gerçekçi ve güvenilir olduğu incelenmelidir. Launchpad işlemlerinde dolandırılma olayları bazen görülmektedir. Bu yüzden proje ve özellikle platform çok dikkatli seçilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir