Press ESC to close

Tek Fiyattan Emir Toplama Nedir? Borsada Tek Fiyat Emir Toplama

Tek Fiyattan Emir Toplama Nedir?

Borsada yatırım yapanlar açısından etkili bir kavram olarak tanımlanan tek fiyattan emir toplama, oldukça teknik bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı sektörde yatırım yapanlar açısından tek fiyattan emir toplama nedir? Tek fiyat üzerinden emir toplama nasıl yapılır? Tarzındaki soruların sıklıkla sorulduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte bu sorulara verilen ayrıntılı yanıtlar!

Elbette ki tek fiyat emirlerinin toplanması Sermaye piyasası kurulunun belirlediği kurallar dahilinde yapılmaktadır. Bu noktada tamamıyla SPK tarafından belirlenmiş olan kurallar dahilinde piyasadaki yatırım araçlarını önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden alıp satma işlemi tek fiyattan emir toplama olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu alış ve satış işlemi aynı anda olabileceği gibi birden farklı zamanlarda da gerçekleştirilebilmektedir.

Tek Fiyat Uygulaması Faydalı Mıdır?

Elbette ki etkili bir borsa yöntemi olarak karşımıza çıkan tek fiyattan emir toplama işlemi, genelde tedbir amaçlı da uygulanmaktadır. Hisselerde bir volatilite söz konusu olduğunda tek fiyattan emir toplamak en etkili yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Böyle durumlarda bir süreliğine açığa satış ve kredili işlemlerin durulabildiği de biliniyor. Bu noktada tek fiyat üzerinden emir toplama işlemini volatiliteye karşı kullanılan bir koz olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak tek fiyat uygulamasının devreye sokulması oldukça hassas bir süreci içine almaktadır.

Tek Fiyattan Emir Toplama Nedir?

Şayet tek fiyat üzerinden emir toplama yöntemini tercih ediliyorsa volatilitenin düşmesi gayet olağandır. Ancak tek fiyat uygulamasının uzun süreli olarak devam etmesi piyasaya yatırım yapacak olan yatırımcılarında kaçmasına neden olacaktır. Unutmamak gerekir ki yatırımcıların işlem yapmasındaki temel amaç; alım ve satım arasındaki karı elde etmektir. Şayet tek fiyat üzerinden emir toplanacak olursa bu kar durumunda mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla bu durum da yatırımcının piyasadan kaçmasına neden olacaktır.

Tek Fiyat Uygulamasında Hisselerin Durumu Nedir?

Genel olarak tek fiyattan emir toplama nedir? Sorusuna yanıt verdikten sonra bu uygulamanın hisselere etkisi ne olur? Sorusunun sorulması gayet olağandır. Borsayla ilgili olanların da bildiği gibi Borsa kimi zaman aşırı hızlı bir şekilde hareket grafiğine sahip olan hisselere bir kısıtlama getirmektedir. Esasında bu kısıtlama SPK tedbirleri kapsamında hayata geçmektedir.

Genel olarak tek fiyat uygulamasının hisse senetlerindeki fiyat dalgalanmasına engel olduğunu söyleyebiliriz. Tek fiyat üzerinde emir toplama işlemi sırasında hisseler brüt takasa sokulabiliyor. Temel olarak söz konusu emir toplama uygulaması hissenin hareketini kısıtlamaktadır. Böylece hissenin tek fiyat üzerinden emir toplanmasına müsait hale gelmesi de mümkün olur. Elbette ki bu uygulama kalıcı bir uygulama değildir. Aşırı hareket durumu düzeldiğinde bu tedbir de ortadan kalkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir