Press ESC to close

Hisse Kiralama Ödünç Pay Ne Demektir?

Hisse sahibi kişi, kimi zaman ek gelir elde etmek için hissesini satmak yerine, hissesini kiralamayı tercih edebilir. Bu işlemi genellikle, uzun vadede kâr etmek isteyen kişiler gerçekleştirir. Hisse kiralama veya diğer adıyla ödünç pay, Takas Bank tarafından kurulan ve yönetilen bir sistemdir. Hisse kiralamak isteyen kişileri ve hisse sahiplerini, Ödünç Pay Piyasası’nda bir araya getirir. Hisse kiralamanın genel hatları, şu şekildedir:

  • Kimi zaman, şirketler tarafından başvurulan bedelli veya bedelsiz sermaye artırımından; hisseyi kiralayan değil, hissenin sahibi faydalanır.
  • Hisse sahipleri, hisselerini kiraya verdikleri dönem ve vade içinde, hisselerini herhangi bir şekilde elinden çıkaramaz veya satamaz.
  • Hisse kiralamak isteyen kişi, Ödünç Pay Piyasası’nda işlem yapabilmek için sözleşme yapmak zorundadır. Buna, aracı kurumların ve kanunların belirlediği şartlar da dahildir.
  • Temettü işlemlerinden hisseyi kiralayan değil hisse sahibi faydalanır.
  • Hisseyi kiralayan kişiler, açığa satış işlemi ile kâr edebilir.

Hisse Kiralamak Ne Kadar Güvenlidir?

Hisse kiralama işleminin yasal hükümleri mevcuttur ve belli başlı kurallara tabiidir. Piyasa, aracı kurum ve kuruluşlar, bankalar ve devlet kontrolü altında işlem görür. Sözleşme ile karar verilen hükümlere uyulmak şartı ile hisse sahipleri ve kiralayan kişiler, işlemlerini güvenle yerine getirebilirler. Hisse senetlerinin bütün hakları yine hisse sahibinindir. Hisse sahibinin izni olmadan hisse kiralanamaz, satılamaz veya üzerinden ek gelir elde edilemez. Aracı kurum ve kuruluşların, hisseleriniz üzerinde bir hükmü yoktur.  Aracı kurum herhangi bir amaçla rızanız olmadan hisseyi bünyelerinde barındıramazlar

Hisse Kiralama Ödünç Pay Ne Demektir? | Hisse Nasıl Kiralanır?

Yatırımcılar açısından hisse kiralamak oldukça profesyonel bir danışmanlık gerektirmektedir. Zira bu işlemin doğru ve isabetli bir şekilde yapılması, yatırımcının kar edip etmeyeceğini doğrudan etkilemektedir. Bu kapsamda yatırımcıların konuya dair yapacakları kısa bir araştırmanın dahi beraberinde önemli kazanımları da getireceği unutulmamalıdır. Özellikle işini iyi yapan danışmanlık firmalarından destek almak akıllıca bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hisse Nasıl Kiralanır?

Hissenizi, bir aracı kurumun belirlenen vade ve yine aracı kurumun sunduğu komisyon tutarı çerçevesinde sizden kiralamayı talep etmesidir. Ödünç sözleşmesi yapılmadan işlem tamamlanamaz. Anlaşmanın sonucunda herhangi bir sebepten ötürü anlaşma bozulamaz veya değiştirilemez. Verilen vadenin sonucunda nasıl anlaştıysanız getirisi o yönde olur. Hisse kiralama işlemini yapmak istiyorsanız Takas Bank’ın kontrolünde olan Ödünç Pay Piyasasında işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hisse kiralarken hisse sahibinin şartları gözden geçirilir ve uygunsa hisse çeşitli aracı kurum ve kuruluşlar üzerinden hisse kiralanır. Belirli bankaları da hisse kiralamak için aracı olarak kabul edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir