Press ESC to close

Euro Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer mi ? Güncel Euro Yorumları

Euro denildiğinde akla Avrupa gelmektedir. Çünkü Euro, AB ülkelerinin kullandıkları ortak para birimidir. Euro ile ilgili kararlar Avrupa Merkez Bankası olarak ifade edilen ECB tarafından alınmaktadır. ECB Başkanı ise Mario Draghi’dir. Ancak görev süresi dolmakta olan başkanın yerine eski IMF Başkanı Fransız asıllı Christine Lagarde seçilmiştir. Yani kısa bir süre sonra Lagarde, Mario Draghi’den başkanlık koltuğunu devralacaktır. Dünyanın en çok kullanılan para birimleri listesinde dolardan sonra yer alıyor olması sebebi ile tüm dünyada Euro’nun değeri takip edilmektedir. Bize gelen sorular içerisinde de Euro ne olur ? Euro yükselir mi, düşer mi gibi sorular yer almaktadır. Biz de bu makalemizde güncel euro fiyatlamaları hakkında detaylı bilgiler vererek sorularınıza cevap vermiş olacağız.

Euro Ne Kadar ? Güncel Euro Fiyatı

Aylardır anlaşmasız Brexit endişeleri ve kötü gelen AB ülkeleri verileri ile değer kaybını sürdüren euro son bir ayda ciddi bir toparlanma gerçekleştirdi. Brexit konusunda Ab ülkeleri ile İngiltere Başbakanı Jhnson’ın anlaşmaya varması ile beraber euro, dolar karşısında son zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. 1,1170 seviyesini aşan euro dolar paritesi ile beraber eurtry de de yükseliş yaşandı. Euro, Türk Lirası karşısında ciddi bir yükseliş yaşayarak 6,50 seviyesine kadar yükseldi. Güncel euro kuru ne kadar diye bakıldığında şuan için 6,52 icvarında fiyatlandığı görülmektedir. Euronun güncel fiyat değişimlerini ve euro ile ilgili haber akışlarını takip etmek, diğer yatırımcılarla fikir alışverişinde bulunmak için euro yorumları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Euro Fiyatını Etkileyen Faktörler

Euro fiyatlamalarını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Euro birliğinin yani diğer bir deyiş ile Ab ülkeler topluluğunun ekonomik görünümleri Euro değerini en çok etkileyen faktör olarak yer alsa da, direkt veya dolaylı olarak euro değerine etki eden bir çok detay bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde sıralarsak daha anlaşılır olacaktır diye düşünüyoruz.

 • Avrupa Merkez Bankası ( ECB ) tarafından alınan para politikası kararları
 • ECB tarafından alınan faiz politikası ile ilgili kararlar
 • Avrupa ülkelerinde açıklanan enflasyon, işsizlik, istihdam, sanayi üretimi, PMI vb. ekonomik görünümü sergileyen veriler
 • Küresel piyasalarda euro para birimine olan talep
 • Dolar Endeksinde yaşanan fiyat değişimleri
 • Savaş, terör vb. olaylar

Bu ve buna benzer bir çok olay Euro’nun değerini küresel piyasalarda etkilemektedir. Euro para biriminin Türk Lirası karşısındaki değerini etkileyen faktörler içerisinde bu maddeler olduğu gibi bir kaç farklı maddede bulunmaktadır. Euro TL paritesini etkileyen faktörler içerisinde yukarıdakilere ek olarak;

 • TCMB tarafından izlenilen para ve faiz politikası
 • Türkiye’de açıklanan enflasyon oranları
 • Türkiye’de açıklanan ekonomik veriler
 • Borsa İstanbul’da yaşanan sert fiyat hareketleri
 • Türkiye’de yaşanan savaş, terör olayları vb.
 • Türkiye iç siyasetinde yaşanan sorunlar

sıralanabilir. Yani Euro’nun küresel piyasalarda ki değerini etkileyen faktörlerin dışında Türkiye iç piyasasında yaşanan gelişmelerde eurotry paritesine etki etmektedir.

Euro Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer mi ?

Euro fiyatı yukarıda bahsettiğimiz gibi bir çok faktörden etkilenebilmektedir. Son dönemde euro fiyatını etkileyen faktörlerin başında ise Brexit görüşmeleri gelmektedir. Bir türlü anlaşmaya varılamaması sonrasında gelen anlaşma haberi ile beraber yükselişe geçen euro kurundaşimdi de Brexit anlaşmasının İngiltere avam kamarasında onaylanmaması nedeni ile bir düzeltme yaşanıp yaşanmayacağı konuşuluyor. Brexit’in 2020 yılına ertelenebileceği de söylentiler arasında.

Brexit meselesinin uzatılması veya anlaşmasız bir Brexit yaşanması durumunda euro ciddi bir değer kaybı içine girebilir. Özellikle anlaşmasız Brexit hem Euro Bölgesi hem de Britanya için yani sterlin için de ciddi kayıp olacaktır. Bu bağlamda 31 Ekim tarihine kadar gerçekleştirilebilecek bir anlaşmalı Brexit euronun değerini yükseltecektir. Bunun olmaması dışında ise euro değerinin aşağı yönlü bir seyir halinde devam etmesi beklenebilir.

Bu makalede euro ne olur, yükselir mi düşer mi gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Sizlerde euro fiyatı hakkında görüşlerinizi bu başlık altından bizlerle paylaşabilirsiniz. Bir başka makale de görüşmek üzere . .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir