Press ESC to close

Sterlin Ne Olur? Brexit Süreci Sterlin Fiyatını Nasıl Etkiler?Güncel Yorumlar

İngiltere’nin para birimi sterlin son yıllarda ciddi bir volatilite içerisinde. Bunun ana sebebi ise elbette ki Brexit meselesi. 2016 yılında yapılan Brexit renferandumuna bildiğiniz üzere İngiliz Halkı evet oyu vermiş ve Avrupa Birliğinden çıkmak istediklerini belirtmişti. Sonrasında başbakan David Cameron istifa etmiş ve yerini Theresa May hükümeti almıştı. Brexit sürecini gerçekleştirmeye çalışsa da bir türlü uygun bir ayrılış senaryosu bulunamamıştı. Süreci başarılı bir şekilde yönettiği düşünülmeyen İngiltere’nin eski başbakanı istifa etti ve yerine Boris Johnson göreve geldi. Johnson anlaşmasız brexit yanlısı bir isim olduğu için süreç daha da karmaşık bir hal aldı. Şimdi ise yatırımcılar ve Birleşik Krallık halkı sürecin nasıl ilerleyeceğini, süreç sonunda İngiliz sterlinin nasıl fiyatlanacağını merak ediyor. Bize gelen sorular içerisinde sterlin ne olur ? Sterlin ne zaman yükselişe geçer, sterlin neden düşüyor gibi sorular başı çekiyor. Biz de bu sorulara olası senaryolar ve güncel sterlin yorumları ile cevap vermeyee çalışalım istedik.

İngiltere ile Avrupa Birliği İlişkisi

Birleşik Krallık 1973 yılı içerisinde Avrupa Toplulukları’na katıldı. Başlatılan üyelik süreci 1975 yılında yapılan referandum ile beraber onaylandı. 1990’lı yıllar içerisinde Birleşik Krallık’da Ab’den çıkış için çalışmalar yürüten gruplar oluşmaya başlamıştı. Avrupa Birliği’nden ayrılmayı destekleyen kişiler Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi ve yine AB’ye her zaman şüphe içerisinde yaklaşmış olan Muhafazakar partililerdi.

Sonuç olarak 23 haziran 2016 tarihinde gerçekleşen Brexit Referandumu ile beraber Birleşik Krallık, Avrupa Birliği’nden çıkış sürecine başladı. Ancak o gün bugün devam eden brexit anlaşması için yapılan görüşmeler de sonuç elde edilemedi. Bugün hala 31 Ekim tarihinde anlaşmasız brexit ihtimali bulunuyor.

Anlaşmasız Brexit Sterlin’i Nasıl Etkiler ? Sterlin Yorumları

Asıl meselemiz ise ekonomi. Çünkü Brexit süreci Birleşik Krallık ekonomisine ciddi bir darbe vurdu ve asıl darbenin olası anlaşmasız brexit sonucu olabileceği konuşuluyor. Eğer Boris Johnson, yapmış olduğu görüşmeler neticesinde Ab’den anlaşmasız bir brexit senaryosu ile ayrılmaya kalkar ise bu durumda sterlinde ciddi bir değer kaybı kaçınılmaz olacaktır. İngiliz Sterlini şuan dolar karşısında 1,25 üzerinde fiyatlanırken Türk Lirası karşısında ise 7,10 üzerinde fiyatlanıyor.

İngiliz Pound’u için yapılan yorumlar genellikle anlaşmasız brexit halinde oldukça sert ve negatif. Çünkü bu durumda bir çok büyük yatırımcı ve şirket İngiltere’den finansın başkenti Londra’dan ayrılacak ve bu yatırımlar Avrupa Ülkelerine kaydırılacak. Bu durumda İngiltere ciddi bir işsizlik tehlikesi ile de karşı karşıya kalacak. Bu nedenle şimdiden Abd ile ve bazı ülkeler ile ikili ticaret görüşmelerine başlanmış durumda ancak yine de AB’den çıkış senaryosu İngiliz sterlini açısından olabilecek en olumsuz senaryo olacaktır diyebiliriz. Yani bir anlaşma olmadan Birleşik Krallık AB’den ayrılırsa sterlinde negatif değerleme söz konusu olacak. Uzmanlar sterlin yorumları içerisinde genellikle bunu vurgulamaktalar.

İngiltere Merkez Bankası, Brexit anlaşması olmaması durumunda AB’den ayrılmanın sterlin üzerinde %25’lik bir değer kaybına neden olacağını belirtti. Bu durumda gbpusd paritesinde anlaşmasız brexitin gerçekleşmesi halinde 1,20 seviyesinin altına doğru geri çekilmeler mümkün olabilecektir. Bu durumda Merkez Bankası BOE‘nin de atacağı adımlar piyasalar açısından önemli olacaktır. Brexit süreci tüm dünya ekonomilerine yansıyabilecek bir süreç olarak da dikkat çekiyor. Dünyada belirsizliğin artması altın ve benzeri değerli metallere olan ilgiyi arttırabilir ve kağıt paralara olan ilgiyi düşürebilecektir. Bu nedenle hem altın, petrol, gümüş gibi yatırım araçları hem de bitcoin vb. yeni nesil kripto para ürünlerine anlaşmasız brexitin olumlu yansıyacağı uzmanlar tarafından dile getirilmekte.

Anlaşmalı Brexit Gerçekleşirse Sterlin Yükselir mi ?

Brexit süreci öncesinde 1,40 üzerinde fiyatlanan bir gbpusd varken, Brexit ile beraber 1,20 altını test eden bir pound dolar paritesi ile karşılaşıldı. Bir kaç hafta öncesine kadar 1,20 civarında fiyatlanan sterlin, şuan gelen olumlu açıklamalar ile beraber 1,25 seviyesi üzerine kadar yükselmiş durumda.

Sterlin kuru için en iyi senaryo AB’den anlaşarak ayrılmak olarak görülmekte. Tabi bazı çevreler ikinci bir brexit referandumu ihtimalini de dillendirmiyor değil. Ki yapılan anket sonuçlar yeni bir brexit referandumu olması durumunda vatandaşların hayır yönüne kaydığını gösteriyor. Ki böyle bir şey olursa AB’den çıkış gerçekleşmeyecek. Dolayısı ile İngiliz Poundu eski gücüne kavuşacak diyenlerin oranı da az değil. Ancak başbakan Boris Johnson kesin olarak brexiti gerçekleştireceğini söylemekte. Anlaşmalı veya anlaşmasız olarak 31 Ekim tarihinde AB’den ayrılacağız demekte.

Uzmanlar sterlin yorumları içerisinde anlaşmalı bir brexitin sonucunda sterlinde toparlanma yaşanacağını öngörüyorlar. Yine güncel sterlin yorumları ve analizler incelendiğinde, İngiltere ekonomisinin böyle bir anlaşma gerçekleşmesi durumunda, anlaşmasız brexite göre çok daha hızlı bir toparlanma süreci yaşayacağına vurgu yapıyorlar.

Anlaşmalı bir Brexit olması halinde bu sürecin İngiltere’ye yine bir külfet yükleyeceği bilinmekte. Ancak bu külfet anlaşmasız Brexit sonuçlarının getireceği sıkıntıların yanında çok da fazla değil. Bu nedenle anlaşmalı bir brexit yaşanması halinde piyasalar bundan pozitif etkilenecektir diyen uzman analistlerin sayısı oldukça fazla. Bu durumda gbpusd paritesinde 1,30 üzerine doğru hareketlerin yaşanması beklenebilir. Dolayısı ile sterlin tl paritesinde de yükselişler yaşanabilecektir.

Sonuç olarak, Birleşik Krallık brexit sürecini nasıl gerçekleştirecek, henüz netleşmiş değil. Ancak herkesin ortak kanıya vardığı bir konu var ki o da; Eğer anlaşmasız brexit olursa hem İngiltere hem de Avrupa için kötü senaryo olacak. Anlaşması Brexit olur ise hem Birleşik Krallık hem de Avrupa için en olumlu senaryo gerçekleşmiş olacak demektir. Son olarak brexit süreci devam ederken haber akışlarını takip etmek oldukça önemli olacaktır. Çünkü sterlin fiyatı teknikten ziyade haber akışları ile yön bulacak gibi durmaktadır. Bu bağlamda sterlin ile ilgili yeni gelişmelerden haberdar olmak, diğer yatırımcıların görüşlerini ve anlık kur fiyatını takip etmek için bu adresi takip edebilirsiniz. https://anlikdoviz.co/sterlin-yorumlari.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir