Press ESC to close

Fed Faizleri 25 Baz Puan İndirdi. Sonrasında Dolar ve Altın Yorumları

Piyasaların merakla beklediği Fed gecesi dün geride kaldı. Yatırımcıların, analistlerin ve büyük yatırım fonlarının büyük bir bölümü Fed’in 25 baz puanlık bir faiz indirimi yapacağına kesin gözü ile bakıyordu. Ki öyle de oldu ve Fed faizleri beklentilere paralel olarak 25 baz puan indirdi. Ancak bu indirime rağmen dolar endeksi yükselişe geçti ve son iki yılın en yüksek seviyelerine çıktı. Peki dolar endeksi neden yükseldi ?

Fed Faiz İndirdi ama Dolar Endeksi Yükseldi. Neden ?

Normal şartlartda Fed’in faiz indirimi yapması halinde dolar endeksinin aşağı yönlü hareket etmesi beklenebilir. Ancak dün ki faz indirimi fiyatlamaların içerisinde yer alıyordu. Yani zaten günler öncesinden 25 baz puanlık faiz indirimi fiyatlanmaktaydı, dün gerçeğe dönüşünce beklentiler alınır gerçekler satılır mevzusu burada baş gösterdi.  Tabi sadece bu da değil. Başkan Powell’ın karar sonrası açıklamaları dikkat çekiciydi. Bu yapılan 25 baz puanlık faiz indiriminin bir sürecin başlangıcı olmadığını vurgulayan Powell, ekonomik verilere dayalı hareket edeceklerini söyledi. Veriler iyileşirse yeniden faiz arttırımı yapılabileceğini belirten Powell, ekonominin kötüleşmesi halinde ise yeni bir faiz indirimi daha gelebileceğini belirtti. Dün alınan faiz indirimi kararı 8’e karşı 2 oy ile alındı.

Ayrıca dün Başkan Powell, bu kararın Trump’ın direktifleri doğrultusunda alındığı iddialarını da yalanladı. Fed’in bağımsız olduğuna ve siyasi görüşlerle karar almadığına dikkat çekti. Dolar endeksinde yaşanan yükselişte Başkan Powell’ın söylemleri etkili oldu diyebiliriz. Sonuç olarak Fed faiz indirdi ve dolar endeksi son 2 yılın zirve seviyesine yükseldi. Euro dolar karşısında 1,1030 lu seviyelere gerilerken, sterlin dolar karşısında 1,21 seviyesine kadar geriledi. Dolar endeksi 98,90 seviyesine doğru yükselişe geçti. Dolar endeksinde yaşanan yükselişle beraber borsalarda hafif satıcılı seyretti.

Fed Faiz İndirdi, Dolar Neden Yükseliyor ?

Fed’in faiz indirmesi normalde doların düşmesi anlamına gelir. Ancak öyle olmadı çünkü bu faiz indirimi önden fiyatlanmıştı. Son hafta 5,60 üzerinden 5,50 seviyelerine kadar geri çekilen bir dolar kuru izleme fırsatı bulmuştuk ki bunda pay sahiplerinden bir tanesi de Fed’in faiz indirme ihtimaliydi. İşte bu önceden fiyatlandığından ve Powell’ın bu faiz indiriminin bir faiz indirim sürecine girdiğimiz anlamına gelmediğini vurgulaması dolarda yükselişe neden oldu. Dolar ilk etapta 5,62 seviyesine kadar yükselmiş olsa da sonrasında yeniden 5,57 ye kadar gevşedi. Şuan bu seviyelerden işlemler geçmeye devam ediyor. Peki bundan sonra dolar ne olur ? TCMB ve Fed faiz kararları geride kaldı. Artık dolar nasıl fiyatlanır, düşer mi yükselir mi ? bu sorunun cevaplarına da gelin birlikte bakalım.

Dolar Ne Olur, Faiz İndirimi Sonrası Dolar Tahmini

Her ne kadar Powell’ın açıklamaları dolar lehine bir fiyatlama oluşturmuş olsa da sonuç olarak Abd’de faizler geriledi. Geçen hafta TCMB’nin faiz indiriminden sonra Abd’nin faizleri sabit bırakması doların ciddi anlamda değer kazanmasına neden olabilirdi. Ancak buradan doların yükselse de rahat bir nefes aldığını söyleyebiliriz. Trump, twitterdan yaptığı açıklamada bu faiz indiriminin yeterli olmadığını yine vurguladı. Önümüzdeki dönemde de yeni faiz indirimleri için baskı yapacaktır diye düşünüyoruz.

Faizler knusunda bunlar yaşanırken bir de yaptırım konusu bulunuyor Trump’ın Türkiye’ye yaptırıma sıcak bakmadığını biliyoruz ancak senatörlerin yaptırım yönünde istekleri olduğu biliniyor. Önümüzdeki günlerde bu konu ile alakalı gelebilecek açıklamalar oldukça önemli olacak. Türkiye’ye yaptırım uygulanacak olması halinde dolar kuru sert yükselebilir. Ancak yaptırım olmaması dolarda belli teknik seviyeler geçilmediği sürece aşağı yönlü hareketin devamına işaret edebilir.

Güncel dolar grafiğimizi incelediğimizde 5,547 seviyesinin önemli denge noktası konumunda olduğu görülüyor. Bu seviye altına inilmediği sürece yukarıda 5,624 ve 5,67 seviyelerine doğru çıkışın devamı beklenebilir. Ancak 5,547 seviyesi altında kapanışlar yaşanması doların 5,508 ve 5,50 altına doğru düşüşlerini hızlandırabilecektir.

fed faizleri indirdi dolar neolur
dolar yükselir mi düşer mi, fed faiz indirdi güncel analiz, 01.08.2019 Dolar güncel grafik

Dolarda yaşanabilecek yükselişlerde izleyeceğimiz en önemli direnç noktası ise 5,74 olmaya devam ediyor. Hatırlarsanız TCMB’nin 425 baz puanlık faiz indirimi sonrasında 5,74 üzerinde tutunamayan doların düşeceğini belirtmiştik. Ve öyle de olmuştu. Dolar 5,74 üzerinde kalamamış ve 5,50 seviyesine kadar bir geri çekilme hareketi yaşanmıştı. Olası yükselişlerde 5,74 bariyeri güncelliğini korumaya devam edecektir.

Fed Faizleri İndirdi, Altın Fiyatı Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer mi ?

Normal şartlarda Fed’in faiz indirmesi altın fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır. Ancak bu toplantıda faiz indirimi olmasına karşın ons altın fiyatını düşmüştür. Neden diye yatırımcılar tarafından da merak edilmektedir. Yani bize gelen sorularda, Fed faiz indirirdi ama altın yükselmedi neden sorusu şuan için en çok sorulan sorulardan olmaktadır. Biz de bu soruya cevap vermeye çalışalım istedik.

Fed faiz indirdi ama altın fiyatları yükselmedi neden ? sorusunun cevabı gayet açık. Zaten Fed’in 25 baz puan faiz indireceği bekleniyor ve bu piyasalarda fiyatlanmıştı. Bunu önceki analizimiz içerisinde de belirtmiştik. 25 puanlık bir faiz indiriminin fiyatlamalara pek etki etmeyeceğini ancak 25 baz puan üzerinde bir faiz indirimi gelirse altına pozitif yansıyacağını vurgulamıştık. Faiz indirimi 25 baz puan gelince ons altın pek etkilenmedi doğal olarak. Ancak sonrasında Powell’ın konuşmasında ki faiz indirimi sürecine girmiyoruz vurgusu altında bir miktar negatif baskı oluşturdu.

fed faizleri indirdi ons neden yükselmiyor
faiz kararı sonrası altın fiyatlamaları, altın neden düşüyor, 01.08.2019 güncel altın analizi, altın ne olur 2019

Altın fiyatlarında teknik olarak olumsuz bir tablo oluşmuş durumda. Teknik göstergeler aşağı yönlü hareketi desteklemekte. Güncel altın grafiği üzerinden bunu görüntüleyebiliyoruz. Her ne kadar altında negatif bir görüntü oluşmuş olsa da altın için olası düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebileceğini düşünen tarafta olduğumuzu belirtmemizde fayda var. Özellikle 1,400 dolar altına doğru kayan fiyatlamalarda ons altın tarafında ciddi alım fırsatları oluşabilir. Her ne kadar Powell’ın söylemleri gölgesinde kalmış olsa da sonuç olarak bir faiz indirimi yapıldı ve yeniden bir faiz arttırımı yapılmasının zorlaştığı görülmekte.

Önümüzdeki dönemde Abd’den gelecek ekonomik veriler artık daha önemli olacak ve gelen verilere eskisinden  daha net fiyatlamalar ile cevap veren bir piyasa bizi karşılıyor olacak gibi görünüyor. Özellikle Abd’de enflasyon, büyüme ve tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin altında kalması Eylül ayı faiz toplantısında da yeni bir faiz indirimini gündeme getirecektir. Diğer taraftan devam eden Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinin sonuçlanmaması ve Abd ile İran arasında devam eden gerginlik de altın için olumlu görüşümüzün devam etmesine neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir