Press ESC to close

25 Bin Lira İle Yapılabilecek İşler, 25.000 TL ile Ne İş Yapılabilir ?

Eski dönemlerde bir iş kurmak istediğinizde yani gelir elde etmek istediğinizde, yapabileceğiniz sınırlı sayıda meslekler bulunuyordu. Yani bir eğitici olmak, doktor, terzi, kasap veya inşaatçı olmak gibi tercihler yer alıyordu. Ancak günümüzde para kazanmak için onlarca farklı yolu tercih etmeniz ve tamamen yasal yani mantıksal bir çerçevede para kazanmanız mümkündür.  Yazımızda 25 bin lira ile yapılabilecek işleri sizler için derledik.

25 Bin Lira ile Ne İş Yapılır ?

Eski zamanlarda olduğu gibi belirli mesleklerin dışına çıkamamak yerine günümüzde çok farklı meslekler geliştirmek ve değişen sermayeler ile çok geçerli ve kazançlı işler kurmak mümkün hale geldi. Örneğin, ortalama bir rakam ile 25 bin TL gibi bir sermayeye sahip olduğunuzda, birçok kişinin aklına gelmeyecek kadar ilginç ama yaratıcı iş fikirlerini hayata geçirebilirsiniz.

Aslında hiçbir maliyet bulunmadan ya da çok cüzi maliyetlerle oturduğunuz yerden bile para kazanabileceğiniz bir devirde yaşıyoruz. Örneğin, blog yazarlığı, internet içerikleri oluşturma, YouTube videoları hazırlama veya anket doldurma gibi birçok farklı iş dahi para kazandırabiliyor. Ancak sahip olduğunuz 25.000 TL gibi bir sermaye ile yeni bir iş fikri oluşturmak ve bir iş kurmak istediğinizde, daha farklı fikirler ortaya çıkarabilir ve üretim ya da hizmet sektöründe yer alabilirsiniz.

Günümüzde bulunduğunuz noktada üretmiş olduğumuz herhangi bir ürün ya da vermiş olduğunuz herhangi bir hizmet yeteri kadar ilgi görmese dahi internetin sağladığı olanaklar ile birlikte bu hizmeti öncelikle bölgesel sonrasında ulusal ve uluslararası bir konuma dahi ulaştırabilirsiniz. Önemli olan nokta, girişimci bir ruha sahip olmanız ve aklınızdan geçen en uç fikirleri dahi hayata geçirecek kadar cesareti ortaya koyabilmenizdir. Özellikle sahip olduğunuz sermayeyi göz önüne aldığınızda, 25.000 TL gibi bir sermaye ile kısa zamanda dahi çok yüksek bir kar elde edebilirsiniz.

25 Bin TL İle Gıda İşletmesi Kurmak

Yetenekli olduğunuz bir sektör veya gayet iyi şekilde yapabileceğinize inandığınız bir hizmet yöntemi bulunuyorsa, bu yeteneğinizi bir iş ortamına da aktarabilirsiniz. Örneğin, gerçekten iyi yemek yaptığınızı düşünüyorsanız, sahip olduğunuz 25.000 TL sermaye ile birlikte küçük bir gıda işletmesi açabilirsiniz. Bu işletmede fastfood ya da farklı lezzetleri müşterilerinize sunabilirsiniz. Aslında bu tür bir işletme açmak için sadece basit usul bir şirket kurmanız ve öncelikle çevrede tanınarak sonrasında daha fazla yayılmanız gerekecektir.

Kreatif Hizmetler Sunmak

Kuracağınız şirket yemek gibi temel ürünler sunmak dışında daha afaki yani hayal gücüne dayalı hizmetler de sağlayabilir. Örneğin, bir reklam ajansı açılışı gerçekleştirmek için küçük bir ofiste birkaç parça ofis mobilyası, iyi bir kamera, bilgisayar ve kurgu ekipmanı yaklaşık 25 bin TL gibi bir sermaye ile elde edilebilir. Özellikle kreatif bir hayal gücüne sahipsiniz ve insanlara çok farklı ve özgün fikirler sunarak reklam açısından değişim oluşturabilecekseniz, bir ajans ya da prodüksiyon şirketi kurulumu sağlayabilirsiniz.

Franchise Bayilik Açmak

Değerlendirebileceğiniz diğer farklı noktalar arasında bayilik yani franchise sistemi ile sizde bir işletme kurmayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, Türkiye’de ulusal olarak franchise bayilik almak isteyen kişilere fırsat tanıyan kuru temizleme, konuşma ve iletişim merkezleri, parfüm-parfümeri markaları, süt ve şarküteri işletmeleri ya da çiğköfte markaları gibi birçok marka Türkiye genelinde bayilik vermeyi tercih etmektedir.

25.000 TL gibi bir ön sermayeye sahip olduğunuzda, franchise bayilik veren şirketler ve markalar ile görüşerek kendi şehrinizde siz de gayet geçerli ve kabul edilebilecek bir işletme sahibi olabilirsiniz. hatta özellikle insanların gündelik olarak ihtiyaç duyduğu giyim ürünleri, yiyecek ve içecek ürünleri, kozmetik ürünleri gibi ürünlerin satışını yapan markalardan franchising bayilikler aldığınızda çok daha geçerli bir iş imkanı elde edebilirsiniz.

25 Bin TL ile Hisse Senedi Yatırımı Yapmak

25 bin Türk lirası küçük gibi görünse de sermaye piyasalarında yatırım yapmak için oldukça yeterli bir rakamdır. Doğru zamanlarda, doğru hisse senedi seçimleri yaparak hisse senedi piyasalarında güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak bunun öncesinde hisse senedi hesabı açarken dikkat etmeniz gerekenlere ve hisse senedi komisyon oranlarına göz atmanız faydalı olacaktır. Sonrasında ise teknik analiz ve temel analiz eğitimlerini tamamlayarak hisse senedi işlemlerine başlayabilirsiniz.

Gayrimenkul Hizmetleri Sağlamak

Yine bu sermayeye sahip olarak yani 25 bin lira gibi bir rakam ile bir gayrimenkul ve yatırım şirketi kurmanız da mümkün olabilir. Sadece işlek bir yerde iyi bir ofis sahibi olmanız ve bu ofisi gayet prestijli bir şekilde hazır hale getirmeniz bu tür hizmetler vermek için geçerli bir işletmeye sahip olmanızı sağlayacaktır. Aslında bu konuda sıfırdan kendi isminizi kullanarak gayrimenkul yatırım danışmanlığı ofisi açmak yerine diğer noktalarda olduğu gibi franchising bayilik veren gayrimenkul firmalarını da tercih edebilirsiniz.

Zirai Ürün Yetiştiriciliği

Günümüzde popülaritesi çok yüksek konumda bulunan ve hem sağlıklı beslenme hem de zayıflama gibi konularda birçok kişi tarafından tercih edilen birçok farklı besin yer almaktadır. Ülkemiz coğrafyasında da uygun iklim koşulları ve toprak koşulları elde edildiğinde yetiştirilmesi mümkün olan bu besinler arasında kinoa veya kumkat gibi birçok farklı ürün bulunmaktadır. Sahip olduğunuz 25 bin lira gibi bir sermaye sayesinde yeterli konumda bir yetiştirme alanına sahip olduğunuzda, bu bitkileri gereken sulama ve tarım koşullarını sağlayarak yetiştirebilir ve yüksek kar ile satışa sunabilirsiniz.

Bu gibi bir konuda tercih edebileceğiniz kinoa gibi bir bitki, hem kurak hem de soğuk iklimlere karşı çok yüksek uyum oluşturan bitkilerden birini oluşturuyor. Neredeyse her hektar başına 4 ton gibi bir ürün sağlayan kinoa, tarladayken dahi değerli bir konumda bulunurken, perakende satışta 4-5 kat gibi daha yüksek bir fiyat ile alıcı bulabiliyor. Özellikle kanseri önlenmesi ve yaşlanmayı geciktirmesi gibi avantajlar sağladığı için son yıllarda çok sık tüketiliyor.

Özel Gruplar İçin Özel İşletmeler

Özel gruplar olarak adlandırılabilecek şekilde sadece kadınlara hizmet veren, sadece yaşlılara hizmet veren veya sadece engelli bireylere hizmet veren şekilde çok küçük dahi olsa özel işletmeler açabilirsiniz. Örneğin, sadece gün içerisinde spor ve egzersiz çalışmaları gerçekleştirip, dinlenmek açısından orta yaş ve üzeri için hitap eden bir spor merkezi açabilirsiniz. Bu merkezi sadece kadınlar ya da sadece erkekler için hizmete sunabilirsiniz. Belirli yaş grupları için özel bir şekilde spor imkanları ve egzersiz imkanları sağlayan bu merkezde sahip olduğumuz 25 bin TL sermaye sayesinde gereken tüm cihaz ve gündelik kullanım eşyalarını temin edebilirsiniz.

Atıştırmalık Stantları

İnsanlar özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde ve kalabalık noktalarda şehir içerisinde hızlı ve anlık olarak bir şeyler atıştırmak veya bir şeyler içip güne devam etmek isteyebilir. Bu noktada büyük çaplı işletmeler, restoran ve kafeterya gibi noktaları tercih etmek yerine sadece bir park veya bir alışveriş merkezinin orta yerinde bulunan bir stant üzerinden alışveriş etmek dahi tercih edilebilir.

Bahsedilen şekilde bir stant, gündelik olarak tüketicilerine sıcak çay, kahve, küçük atıştırmalıklar, tatlı-tuzlu seçenekler ya da küçük sandviçler gibi atıştırmalıklar sunabilir. Bu gibi bir işletmeyi kurmak için sadece üretimi gerçekleştirmenizi sağlayacak küçük cihazlar, süslemesi ve düzenlemesi yapılmış bir stant ve hammadde ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda da stant kirası ödenmesi ve yer belirlenmesi gibi tüm noktalar göz önüne alındığında yaklaşık 25 bin lira gibi bir sermaye gayet yeterli olacaktır.

25 Bin tl ile yapılabilecek farklı işlerde bulunabilir. Yazımız altına aklınıza gelen iş fikirlerini sizlerde paylaşabilirsiniz. Ayrıca 25 bin lira sermayeniz yok ancak 10 bin liralık bir sermayeniz var ise 10 bin lira ile yapılabilecek işler adlı makalemize göz atmanızda fayda olacağını düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir