Press ESC to close

Dolar Ne Olur ? Güncel Dolar Analizi, Yorum ve Tahminleri

Dolar tl paritesi geçtiğimiz haftayı 5,70 altında kapadı. Geçen hafta Abd’de açıklanan imalat pmı, imalat dışı pmı ve ve tarım dışı istihdam verilerinin beklentileri karşılamaması sonrasında dolar endeksinde düşüş yaşandı. Küresel piyasalarda oldukça sert değer kaybeden dolar, altın fiyatının 1,517 doları görmesine, euro dolar paritesinin 1,10 seviyesine yükselmesine neden oldu.

Hemen hemen tüm para birimlerinin dolara karşı değer kazandığı geçen hafta TL ise kazançlı bir kapanış gerçekleştiremedi. Bunda en büyük etken ise elbette ki Suriye’nin kuzeyine harekat konusuydu. Bugün sabah saatlerinde Beyaz Saray’dan yapılan açıklama sonrasında ise harekatın an meselesi olduğuna dair haberler geçmeye başladı. Beyaz Saray yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye kuzeyine operasyonu çok yakın zamanda gerçekleşeceği vurgulandı. Ayrıca Abd askerlerinin bu bölgeden geri çekileceği açıklanmıştı. Abd’nin bu harekatı desteklemediğini de belirten Abd’li yetkililer, Türkiye’ye karşı SDG güçlerini hiç bir şekilde savunmayacaklarını da belirttiler.

Dolar tl paritesi sabah saatlerinde 5,75 seviyesi üzerini test ederken, Borsa İstanbul’da %1’e yaklaşan düşüşler yaşandı. Abd’nin SDG güçlerine hiç bir şekilde destek olmayacağını açıklaması ve Başkan Erdoğan’ın önümüzdeki ay Abd’ye Trump ile görüşmeye gideceğini açıklaması sonrasında dolarda hafif geri çekilme yaşandı.

Dolar Ne Olur – Güncel Dolar Tahminleri

Dolar kurunda önümüzdeki dönemde fiyatlamaları etkileyebilecek iki önemli başlık bulunuyor. Bunlardan ilki Suriye’nin kuzeyine harekat ve bu harekatın sonuçları. İkincisi ise Abd ile olan ikili ilişkilerin yönü. Suriye’nin kuzeyine harekat başarılı bir şekilde sonuçlandırılır ve Türkiye buradan istediklerini alabilirse dolar kurunda aşağı yönlü hareketler izleyebiliriz. Ancak Türkiye, Suriye harekatında başarılı olamaz ve sıkıntılar yaşanırsa bu durumda dolar kurunda yukarı hareket kaçınılmaz olacaktır.

Abd ile olan ikili ilişkiler ise oldukça önemli olan bir diğer başlıktır. Türkiye’nin herhangi bir şekilde Abd’den yaptırımla karşılaşmamasının yanı sıra F-35 programına yeniden dahil edilmesi piyasalar için son derece önemli bir gelişme olacaktır. Ayrıca Kıbrıs konusunda da Abd’den destek alabilmek sondaj çalışmaları için kritik bir öneme sahip olacaktır. Bu nedenle Abd ile ikili ilişkilerin boyutu önümüzdeki günlerde dolar kurunu etkileyebilecek gelişmeler içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Güncel kur fiyatına dolar ne kadar sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

dolar ne olur grafik analizi
dolar ne olur, dolar yükselir mi düşer mi, dolar tahminleri, güncel analiz

Dolar tl paritesinde gün içerisinde 5,76 direnç bölgesi aşılmadığı sürece yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir. Ancak 5,76 seviyesinin yukarı yönlü kırılması halinde dolarda 5,81 ve 5,86 seviyelerine doğru yükselişlerin devamı beklenebilecektir. Dolar kurunda yaşanan gelişmeleri canlı olarak takip etmek için https://anlikdoviz.co/dolar-yorumlari.html   adresini takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir