Press ESC to close

Tcmb Faiz İndirecek mi ? Tcmb Faiz İndirirse Dolar Ne Olur ?

Bugün TCMB’nin faiz kararı açıklanacak. Artık sokaktan geçen herhangi bir vatandaşa sorsanız, muhtemelen bugün faizlerin düşürüleceğini tahmin edecektir. Yani TCMB’den bir faiz indirimine kesin gözü ile bakılıyor. Ancak TCMB kaç puan faiz indirecek ? TCMB faiz indirimi sonrasında dolar nasıl fiyatlanacak ? TCMB faiz indirirse dolar yükselir mi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

TCMB Faizleri İndirecek mi ?

Arkadaşlar bahsetiğimiz üzere TCMB’nin faizleri indireceği kesin gibi. Piyasaların beklentisi 250 baz puan civarında Yani piyasalar bu şekilde bir faiz indirimi bekliyor şuan. Elinde böyle bir beklenti fırsatı varken, üstüne bir de Cumhurbaşkanı’nın faiz indirimi baskısı varken TCMB’nin ben faiz indirmiyorum deme lüksü çok azla yok. Bu nedenle bugün faizlerin düşürülmesini bekliyoruz. Bu faiz indirimi bir önceki toplantıda olduğu gibi beklentilerin üzerinde olur mu merak konusu. Bir önceki toplantıda TCMB, beklentilerden fazla faiz indirimi yapmış, üzerine doların yükselmesi beklenirken dolarda düşüş izlenmişti. Bugün de benzeri bir senaryo yaşar mıyız diye sorulmakta.

TCMB Faiz İndirirse Dolar Ne Olur ?

Şunu belirtmekte fayda var. 2 Haftadır 5,65 civarından 5,79 a yükselişimizde en büyük etken TCMB faiz indirimi beklentisiydi. Bu nedenle şuanki fiyatlamaların içerisinde faiz indiriminin bir kısmının fiyatlandığını düşünmekteyiz. Burada dikkat edilmesi gereken saat 14:00’de açıklanacak olan faiz kararında merkez bankasının kaç puan indirime gittiği olacak. Yani eğer TCMB beklentiler dahilinde 250 baz puanlık bir faiz indirimine giderse farklı, daha fazla bir faiz indirimine giderse farklı, beklentilerden az bir faiz indirimine giderse farklı bir tablo ile karşılaşma ihtimalimiz yüksek olacak. Bunu örneklendirecek olur isek;

  • Beklentiler dahilinde 250 -300 baz puanlık bir faiz indirimi olması halinde dolar kurunda çok sert bir hareket olması beklenmez.
  • Beklentinin üzerinde yani 300 baz puan ve üzeri bir faiz indirimi halinde dolar tl paritesinde 5,81 seviyesine doğru çıkışların devamı beklenebilir.
  • TCMB’nin beklenti altında yani 200 baz puan veya daha altında bir faiz indirimine gitmesi halinde dolar kurunda muhtemelen geri çekilme yaşanacaktır denilebilir.

Bu paylaştığımız bilgilerin altına ceteris paribus ifadesini de eklemekte fayda var. Bunlar normal piyasa koşullarında oluşabilecek tepki beklentileridir. Ancak geçtiğimiz sefer gibi faiz indirimi sonrasında dolar kurunda düşüş görmemiz de mümkün olabilir. Bu bakımdan dikkatli olmakta fayda var.

Yani bugün TCMB faiz indirecek mi, indirmeyecek mi sorusundan ziyade kaç puanlık bir faiz indirimi yapacak sorusu merak edilmekte. Yine fiyatlamalar üzerinde etken olacak olan da bu sorunun cevabı olacaktır.

Bugün Dolar Ne Olur ? Güncel Dolar Kuru Analizi

Her ne kadar TCMB’nin gölgesinde kalmış olsa da bugün yine fiyatlamalar üzerinde etkili olabilecek veri akışları bulunuyor. Bunlardan ilki ECB faiz kararı. Tıpkı Türkiye gibi Avrupa’da da bugün faizlerin geri çekilmesi beklentisi yüksek. Bu bakımdan buadan gelecek faiz kararı da yurtdışı piyasaları etkileyecek gibi gözüküyor. Sonrasında ise basın toplantısında Draghi’nin açıklamaları takip ediliyor olacak. Ayrıca dün gelen üretici enflasyonu verisi sonrasında Abd’den bugün tüfe verisi açıklanıyor.

Fed’in üzerinde en çok durduğu ve faiz konusunda belki de kararını değiştireceği bir veri olduğu söylenebilir. Enflasyon üretmek konusunda başarısız olan bir ekonomi de yüksek faizle devam edilemeyeceği ve getiri eğrisinin terse döndüğünün konuşulduğu bir ortamda tüfe verisinin önemi büyük. Tüfe verisinin beklentilerin altında kalması halinde önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Fed faiz toplantısında faizlerin 25 baz puan indirilmesi kesinleşebilir. Ancak tüfe verisinin beklentilerden pozitif gelmesi halinde faiz indirimi düşüncesi rafa kalkabileceğinden bu durumda dolar endeksinde bir toparlanma yaşanabilir. Bugün ki fiyatlamalar da dolar kuru, dolar endeksinden TCMB faiz kararı nedeni ile ayrışabilecektir.

dolar tl analizi, dolar tl yorumları,
güncel dolar kuru analiz ve yorumları, tcmb öncesi dolar analizi, dolar grafiği inceleme

Dolar tl paritesinde bugün 5,735 seviyesi belirleyici noktamız olacaktır. Her ne kadar tekniğin işlemeyeceği bir gün olacak ve haber akışı kaynaklı fiyatlamalar görülecek olsa da fiyatlamaların sakinleşmesi sonrası bulunduğumuz nokta önemli olacaktır. 5,735 üzerinde tututunan bir dolar kuru ile karşılaşırsak yükselişin devamı beklenebilir. Bu seviye altında ise dolar tl paritesinde satışlar hız kazanabilecektir. Dolar tl paritesinde özellikle forex piyasalarında işlem yapan yatırımcıların bugün yüksek volatiliteye hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Bu bakımdan piyasa takibi de anlık olarak yapılmalıdır. Anlık dolar kuru ve haber akışlarını takip etmeniz faydalı olabilecektir.

[button-red url=”” target=”_self” position=”left”]Yasal Uyarı: kriptomix.com’ da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber kişisel görüşleri yansıtmaktadır. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik ve yorum yatırım tavsiyesi içermemektedir.[/button-red]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir