Press ESC to close

Fed Faiz İndirirse Altın Fiyatları Ne Olur ? Dolar Düşer mi – Yükselir mi ?

Abd Merkez Bankası Fed’in 31 Temmuz toplantısında alacak olduğu faiz kararı merak ediliyor. Bir süredir faiz arttırım sürecinde bulunan Fed’in bu kez faiz indirimi sürecine gireceği piyasalarda iyiden iyiye konuşulmaya başlandı. Peki, Fed faiz indirirse ne olur ? Piyasalar Abd’de faiz indiriminden nasıl etkilenir ? Fed faiz indirirse altın ne olur ? Fed faiz indirirse dolar ne olur gibi soruların cevaplarına bu yazımızda değinmek istedik. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan konumuza giriş yapalım.

24.10.2019 Fed’in Faiz Kararına İlişkin Beklentiler

Fed Ekim ayında gerçekleştirecek olduğu toplantı sonucunda faiz kararını 30 Ekim tarihinde verecek. Bunun öncesinde bugün Trump, Fed’e twitter hesabından yaptığı açıklamada faiz indirmezse işini yapmamış olur şeklinde uyarı da bulundu. Son dönemde gelen Abd’de kiş ekonomik verilerin olumsuz oluşu da Trump’ı destekler nitelikte. Çünkü artık piyasalar Fed’den yeni bir faiz indirimi beklentisine girmiş durumda. Hatta Trump dahil bir kesimin Fed’den parasal teşvik beklentisi de dillendirilmeye başladı. Bu ortamda FOMC toplantısından yeni bir faiz indirimi gelmesi bekleniyor.

Fed Faizleri İndirir mi ? 18.09.2019 Güncel Analiz

Fed’in bu akşam ki toplantıda faiz indirip indirmeyeceği merak konusu. Bu toplantıyı diğerlerinden ayrıan özellik ise faiz indirilmesini bekleyenler gibi indirmeyeceğini savunanların da sayısının azımsanmayacak derecede oluşu. Öyle ki şuan piyasalarda Fed faiz indirir diyenlerin oranı, indirmez diyenlere göre %60-40 seviyelerinde gibi. Piyasaların ve Trump’ın beklentisi faiz indirimi yönünde. Piyasalar için 25 baz puanlık bir faiz indirimi gayet makul olacak iken Trump en az 50 baz puanlık bir faiz indirimi istemekte.

Fed, Eylül ayı faiz toplantısı bu akşam sonuçlanıyor. Fed bu akşam bağımsız olduğunu vurgulamak etmek için, siyasetten etlkilenmediğini vurgulamak için faiz indirmez diyen ciddi bir kesim var. Dayanakları ise son gelen ekonomik verilerin olumlu olması. Ancak bu durumda Trump’dan Fed’e karşı gelen eleştirilerin boyutu ne olur, sadece eleştiri yapmakla mı yetinir orası muamma. Özellikle ECB’de 10 baz puanlık bir faiz indirimini henüz geçen hafta yapmışken Fed’in bu konudaki beklentilere cevap vermemesi piyasalarda yeni bir risk algısı oluşturabilir.

Sonuç olarak Fed’in faiz indirmesi halinde dolar kurunda bir geri çekilme, ons altın fiyatlarında ise yükseliş beklentileri hakim olacaktır. Tersi durumda ise yani Fed’in faizleri sabit bırakması halinde ise dolar kuru yükselişe altın ise düşüşe geçebilecektir. Faiz kararı sonrasında Fed’den gelecek satır başları ve başkan Powell’ın soru cevap kısmında vereceği demeçler de piyasaların yakın takibinde olacaktır.

Fed’in faiz toplantısı bu akşam saat 21:00’de gerçekleşecektir. FOMC basın toplantısı ise Türkiye saati ile 21:30 da yapılacaktır. Bu nedenle bu saat diliminde ciddi volatilite artışları görülebilir. Forex piyasalarında yatırım yapanların marjin seviuyelerini doğru ayarlamaları ve çok fazla pozisyon açmamaları yararlarına olabilir.

fed faiz indirir mi
fed 2019’da faiz indirecek mi, fed faizleri indirirse ne olur, Abd faizleri düşürürse piyasa etkisi nasıl olur ?

31 Temmuz tarihinde Fed, faizleri 25 baz puan indirmişti. Bir önceki toplantıdan bu yana geçen süre içerisinde ekonomik verilere dikkat edileceği Fed üyeleri tarafından vurgulandı. Son gelen veriler olumlu gibi dursa da genel anlamda karışık bir veri akışı izlendiğini vurgulamakta fayda var. Son günlerde ECB’nin de 10 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesi bu akşam ki toplantıda Fed’den faiz indirimi bekleyenlerin elini güçlendiriyor. Özellikle bir de petrol piyasasında yaşanan sıkıntılı süreç de Fed’in faiz indirimine gitmesi için kullanabileceği bir detay olabilir. Ancak Fed faizleri bu akşam indirmeyecek olur ise, hem ciddi bir piyasa reaksiyonu hem de Trump’ın hedefi olma potansiyeline sahip olacak. ABD Merkez Bankası üyeleri bu riski göze alır mı ? Powell, Trump’ın açık hedefi olmak ister mi bu akşam bu sorunun da yanıtını almış olacağız. Fed’in ayrıntılı olarak görevleri ile alakalı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Fed Faiz İndirirse Piyasalar Nasıl Tepki Verir ?

Fed’in 19 Haziran tarihinde yapacak olduğu faiz toplantısında faiz indirmesi beklenmiyor. Ancak burada Fed Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalar büyük öneme sahip olacak. Önümüzdeki toplantılarda faiz indirimi sinyali vermesi piyasalarda faiz indirimi fiyatlamasını başlatabilir. Fed’in faiz indirmesi gelişmekte olan ülkeler için pozitif bir gelişme olacaktır. Bu yönde yaşanacak gelişmenin hem borsalara hem de EM para birimlerine pozitif katkı sağlaması beklenir. Bu durumda Türkiye’de piyasalar pozitif bir fiyatlama içerisine girebilir. Borsa İstanbul’da sert yükselişler yaşanabilir ve içeride dolar kurunda sert düşüşler meydana gelebilir. Ancak Türkiye’nin bulunduğu konjonktür gereği ve yaşanılan siyasi sorunlardan dolayı bu pozitif havadan nasibine düşeni alamama ihtimali de bulunmaktadır.

Fed Faiz İndirirse Dolar Ne Olur ?

FED‘in faiz indirimine gitmesi küresel piyasalarda doların yönünü negatif olarak değiştirecektir. Bir süredir bunun ihtimalinin artması dahi dolar endeksinde satışa neden olmuştur. Ancak asıl faiz indirimi geldiğinde sert fiyatlamalar görülebilir. Küresel piyasalarda doların değer kaybetmesi TL için de pozitif olacaktır. ‘ Ceteris Paribus ‘ yani diğer şartlar sabitken bu durum Türk Lirasının değer kazanmasını sağlayacak bir gelişmedir. Ancak son dönemde Türkiye’nin Moody’s tarafından düşürülen notu, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından gelen açıklamalar TL’yi ciddi anlamda negatif etkilemektedir. Bunun ana kaynağı ise Abd ile S-400 ve F-35 konusunda yaşanan sorunlardır. Bu sorunlar çözülmez ve Abd ile ikili ilişkiler bozulursa Fed’in faiz indirmesi halinde dahi düşmeyen bir dolar kuru ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu nedenle Fed’in faiz indirimi global piyasalarda doların değerini düşürecek bir gelişmedir ancak Türkiye’de de doların düşmesi için farklı faktörlerinde olumlu seyretmesi gerekmektedir.

Fed’in Faiz İndirmesi Euro Fiyatını Nasıl Etkiler ?

Euro uzun bir süredir cılız yükselişler ardından satış baskısı ile karşılanan bir para birimi konumunda. Bunda hem Abd’de artan faiz oranlarının etkisi hem de Avrupa Ekonomisi için giderek kötüleşen veriler etkili oluyor. Ayrıca bir türlü gerçekleştirilemeyen Brexit’de endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Durum böyle iken ECB faiz artışı yapamıyor. Draghi’nin söylemleri Avrupa tarafında faiz artışını devamlı ötelemeye yönelik oluyor.

Enflasyon üretemeyen Avrupa’nın para birimi Euro bu nedenle güçsüz görülen bir para birimi olmaya devam ediyor. Ancak Fed’in faiz indirimi yapması halinde, dolar değer kaybedeceği için Euro tarafında yükselişlerin etkili olması beklenebilir. Şu sıralarda 1,10 altına iner mi diye konuşulan Eurusd paritesinin Abd’nin faiz indirmesi ile birlikte yükselişe geçmesi beklenebilir.  Ancak bu yükseliş Euro kaynaklı değil de Abd doları kaynaklı olacağı için ülkemizde hem Euro kurunun hem de dolar kurunun düşmesine neden olacaktır. Tabi yine İktisat derslerinde sıklıkla kullanılmakta olan Ceteris Paribus sözünü unutmamız gerektiğini de belirtmemizde fayda olacaktır.

Fed Faiz İndirirse Altın Fiyatı Nasıl Etkilenir ?

Fed’in faiz indirmesi ile alakalı olarak bizlere en çok sorulan soruların içerisinde dolar nasıl etkilenir, euro nasıl etkilenir ve altın nasıl etkilenir soruları yer alıyor. Yukarı da Fed’in faiz hamlesinden dolar ve euroyu nasıl etkileyeceğinden bahsettik. Peki Fed faiz indirirse altın fiyatları ne olur ? Fed faiz indirirse altın yükselir mi ? Fed’in faiz indirmesi altın fiyatlarına nasıl etki eder ? gibi soruların cevapları ne olabilir diye bakacak olduğumuzda karşımıza çıkacak tablonun pozitif olacağını söyleyebilmek için müneccim olmaya gerek olmadığını söyleyebiliriz.  Fed faiz arttırdığında altın fiyatları düşüşe geçmişti. Şimdi Fed’in faiz indirme ihtimalinin oluşması ile birlikte bir süredir pozitif fiyatlama içerisine giren bir ons altın izlemekteyiz.

fed faiz indirirse altın ne olur
Fed faiz oranlarını indirirse altın nasıl etkilenir ? Fed faizleri indirirse altın fiyatları yükselir mi ?

Fed Faiz İndirirse Altın Yükselir mi ?

Fed faiz oranlarının düşürürse dolar küresel piyasalarda değer kaybedecektir. Dolar cinsinden fiyatlanmakta olan altına bu durum pozitif yansıyacaktır. Zaten bir süredir Fed’in faiz arttırım sürecinde olması nedeni ile baskı altında kalan ons altın fiyatı bu baskının kalkması ile birlikte pozitif fiyatlanacaktır.  Yani Fed’in faiz indirmesi altın fiyatlarının yükselmesini sağlayacaktır. Altın fiyatlarının artışına sebep olacak bir diğer sebep ise Abd faizlerinden çıkacak paranın girecek bir alan arayışı olacaktır. Son dönemde güvenli liman talebi de görmeye başlayan altın fiyatı Abd’de faizden çıkacak paradan kendine payına düşeni alması ile birlikte fiziki bir taleple karşılaşacaktır. Bu sayede arz-talep ilişkisi sebebi ile ons altın fiyatında yükseliş yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Fed’in Faiz İndirimi Dolar, Euro ve Altını Nasıl Etkiler ?

Kısaca toparlayacak olur isek; Abd Merkez Bankası Fed’in faiz indirimine gitmesi doların değer kaybetmesine neden olacaktır. Euronun dolara karşı değer kazanmasına neden olacak bu gelişme bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde kur sepeti sebebi ile euro kurununda düşmesine neden olabilir. Ancak eurusd paritesinde yükseliş yaşanma ihtimali çok yüksek olacaktır.

Fed’in faiz indirmesi altın fiyatlarına ise direkt olarak pozitif katkı sağlayacak bir gelişmedir. Yani ABD’de faizlerin düşürülmesi demek altın fiyatlarının pozitif fiyatlanacağı anlamını taşımaktadır.

Fed’in Faiz Kararı ile İlgili Son Açıklamalar

 • Donald Trump, Fed’in faiz indirmesi gerektiğini hatta ekonomiye teşvikler sunması gerektiğini söyledi. 24.10.2019
 • Avrupa Merkez Bankası ECB, faiz oranlarını 10 baz puan düşürdü.  Draghi’nin çnümüzdeki dönemde enflasyon ve büyüme beklentileri de negatif olunca,  euro dolar karşısında 1,0920 li seviyelere kadar geriledi. Yaşanan fiyatlamalar sonrasında Trump yine Fed’e yükledi. Başka merkez bankaları güzel çalışırken bizim Fed yatırıyor diyerek Powell’a öfkesini dile getirdi ve faiz oranlarının sıfıra eşitlenmesini veya eksiye çekilmesini istedi.
 • ABD Başkanı Trump,  Fed’e faiz indirmesi çağrısını yineledi. Bu kez daha da ileri giderek, Fed’in faizleri sıfıra veya daha altına  indirmesi çağrısı yaptı ve hayatta bir kere gelecek fırsatın kaçırılmakta  olduğu uyarısında bulundu. Trump, “Enflasyon Olmasın! Bu sadece Jay Powell’ın saflığı ve Fed bize diğer ülkelerin hali hazırda yapmakta olduklarını yapma imkanı vermiyor. Hayatta bir kere gelecek bir fırsat var ve biz bu fırsatı “Dangalaklar” nedeniyle kaçırıyoruz” şeklinde ifade etti. Fed’in faiz toplantısının yaklaştığı bugünlerde Trump’ın Powell’a karşı olan tutumunda ki sertleşme dikkat çekti. 11 Eylül 2019
 • TRUMP: FED, FAİZLERİ ÇOK ERKEN VE ÇOK FAZLA ARTIRDI, KÜÇÜK FAİZ İNDİRİMİ YETERLİ DEĞİL.
 • TRUMP: FED FAİZLER KONUSUNDA HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR, BÜYÜK İHTİMALLE GELECEKTE ÇOK AZ ŞEY YAPACAK.
 • TRUMP: AB VE ÇİN, FAİZLERİ DAHA DA DÜŞÜRECEK VE SİSTEMLERİNE PARA POMPALAYACAK.
 • ABD Başkanı Donald Trump’ın Fed Yönetim Kurulu’ndaki boş üyeliklerden biri için aday göstermeye hazırlandığı ekonomist Judy Shelton, ”Fed’in faizi 50 baz puan indirmesine destek verirdim” dedi. 23 Temmuz
 • TRUMP: FED’İN ŞİMDİ HAREKETE GEÇMESİ DAHA AZ MASRAFLI, UCUZ OLUR. FED FAİZ İNDİRİMİ FIRSATINI YİNE KAÇIRMAMALI, ŞİMDİ HAREKETE GEÇMELİ 22 Temmuz
 • FED/BULLARD: ÇEYREK PUANLIK FAİZ İNDİRİMİ UYGUN OLUR, YARIM PUANLIK FAİZ İNDİRİMİ TARAFTARI ARGÜMANLARI DA DİNLEYECEĞİZ. DURUMUN DAHA BÜYÜK FAİZ İNDİRİMİ GEREKTİRDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM. 19 Temmuz
 • Fed/Williams: Çok düşük enflasyon ile başa çıkmak için ekonomiye teşvik vermek gerekli 19 Temmuz
 • Fed/Kaplan: Kısa ve uzun vadeli faizler arasındaki farkın darlığı faizleri düşürmek için en iyi argüman 17 Temmuz
 • Fed Başkanı Jerome Powell, Fed üyelerinin birçoğunun son toplantıda ticaret savaşı ve zayıf enflasyon konusunda dile getirdikleri endişelerin ekonomiye biraz daha fazla teşvik sağlanması görüşünü güçlendirdiğini bildirdi. 17 Temmuz
 • JPMorgan ve Citigroup Abd Merkez Bankası Fed’in Temmuz’da 25 baz puanlık faiz indirimi yapmasını beklerken, Morgan Stanley, UBS indirimin 50 baz puan olacağını öngörüyor. 16 Temmuz

Fed Faiz Kararı Açıklanırken Forex Piyasalarında Nelere Dikkat Etmeli ?

Abd Merkez Bankası Fed, faiz kararını açıkladığı anda piyasalarda sert fiyatlamalar oluşabilmektedir. Bu fiyatlamalar karara ilk tepki olarak gelmektedir. Sonrasında ise daha anlamlı fiyatlamalar oluşabilmektedir. Özellikle faiz kararı açıklandığında ve yarım saat sonrasında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları geldiğinde piyasalarda hareketlilik artmaktadır. Bu nedenle forex piyasalarında işlem yapanların faiz açıklamasının yapıldığı saatlerde dikkatli hareket etmelerini tavsiye ediyoruz. Bu tür zamanlarda marjin seviyelerine dikkat etmeli ve kaldıraç kullanımını da sınırlı tutmanızı tavsiye ederiz.

Fed faiz kararı açıklandı. Fed faiz oranlarını 25 baz puan indirdi. Fed’in faiz kararı ve sonrasında piyasalarda yaşananlarla ilgili makalemize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

The first time you play a slot machine, the casino might reward your loyalty with casino welcome bonus https://casinocasino1.com/casino-welcome-bonus/ coins. These can be redeemed at any point. And these can give gamers an opportunity to win more money without having invested too much in game credits or real cash. This is especially helpful when starting out!

 

Fed Faiz İndirirse Altın Ne Olur ?

Fed’in faiz indirimi doların faizinin inmesi anlamına gelir. Dolayısı ile küresel piyasalarda doların zayıflaması beklenir. Zayıflayan dolar neticesinde emtia ürünlerinde ve altında yükseliş beklenir. Dolayısı ile Fed’in faiz indiriminin ons altın fiyatına pozitif etki etmesi beklenir.

Fed Faiz İndirdiğinde Dolar Ne Olur ?

Dolar fiyatlamalarını en çok etkileyen faktörlerden biri Fed’dir. Abd Merkez Bankası Fed tarafından uygulanacak para ve faiz politikaları dolar kuru üzerinde değişimlere neden olmaktadır. Fed’in faiz indirdiği dönemlerde dolar kurunun da gerilemesi beklenmektedir.

Fed Faiz İndirmezse Ne Olur ?

Eğer piyasalar Fed’den faiz indirimi bekliyor ve Fed faiz indirmiyor ise bir dolarizasyon yaşanabilir. Bu durumda dolar kuru ve dolar endeksinde yükseliş altın ve emtia ürünlerinde düşüşler beklenecektir. Hem yurtiçi hem de yurtdışı piyasalarda bozulmalara neden olabilecek bir gelişme olduğu söylenebilir.

Comments (2)

 • selimsays:

  Temmuz 29, 2019 at 9:34 pm

  bugün yine Trump Fed’e giydiriyordu. Bou boşuna faizleri arttırdılar şimdi küçük bir faiz indirimi yeterli olmaz diyor. Yani 25 baz ouan değil 50 baz puan indirin faizleri diyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir