Press ESC to close

Altın Fiyatı Ne Olur ? Altın Fiyatları Yorumları ve Tahminleri

Altın fiyatları hem ülkemizde hem de dünyanın bir çok ülkesinde ekonomi gündeminin en önemli başlıkları arasında yer almaktadır. Ülkemizde altın denildiğinde akla ilk etapta gram altın gelmektedir. Ancak yurtdışında altın dendiğinde akla gelen ilk şey ons altın olmaktadır. Forex piyasalarında ons altın #xauusd sembolü ile gösterilirken gram altın #gautry şeklinde gösterilmektedir. Sizler için altın fiyatları ne olur ? Altın yükselir mi ? Altın düşer mi, ne zaman düşer ? gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir yazı dizisi hazırladık. Bu makale içerisinde altın fiyatları yorumları ile beraber tüm aklınıza takılan sorulara cevap bulabileceksiniz.

Altın Fiyatları Ne Olur ?

Altın fiyatları ne olur, altın fiyatları ne olacak gibi sorular özellikle altın almayı düşünen yatırımcılar tarafından sorulmaktadır. Bizde tecrübeli yatırımcılar ve teknik analist ekibi olarak altın fiyatlarını anlık olarak takip ediyor ve yaşanabilecek fiyat hareketliliğini sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz.

Altın fiyatlarının ne olacağını kestirebilmek için önce altın fiyatlarını hangi faktörlerin etkilediğini bilmek gereklidir. Yani altın fiyatına etki eden faktörleri iyi bilirsek, yaşanabilecek olayların altın fiyatı üzerinde nasıl bir etki oluşturabileceğini de kestirebiliriz.

Ons altın fiyatı ile gram altın fiyatı aynı faktörlerden aynı doğrultuda etkilenmeyebilir. Yani yaşanan bir gelişmeye ons altın yükselerek bir tepki verirken aynı anda gram altın fiyatının düşüşe geçtiğini görebiliriz. Bu nedenle hangi gelişme hangi altın fiyatını nasıl etkiler şeklinde bir giriş yapmak doğru olacaktır diye düşünüyoruz.

Ons Altın Fiyatını Neler, Nasıl Etkiler ?

  • Ons altın fiyatı küresel anlamda belirsizlikleri sever. Yani küresel piyasalarda yaşanan belirsizlikler ons fiyatına pozitif etki eder. Belirsizliklerin azalması ise ons altın fiyatlarında düşüşlerin yaşanmasına neden oalcaktır.
  • Endişe endeksi olarak da tabir edilen vix endeksi yükseldiğinde piyasalarda endişe artacağından ons altın fiyatları da yükseliş gösterecektir. Vix endeksinde yaşanan düşüşler ise ons altın fiyatlarında güvenli liman talebini azaltacağı için aşağı yönlü bir hareket oluşmasını sağlayacaktır.
  • Dünya genelinde yaşanan savaş, terör vb. olaylar ons altın fiyatını olumlu etkilemektedir. Bu tür savaş vb. olayların son bulması ise altın fiyatlarında negatif etki oluşturacaktır.
  • Abd Merkez Bankası Fed’in faiz indirmesi, parasal genişleme yapması veya bu yönde politikalar izlemesi ons altın fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Fed’in faiz arttırması veya parasal sıkılaştırmaya gitmesi ise ons altın fiyatını aşağı yönlü baskılayacak ve bu durumda altın fiyatları düşüş gösterecektir.

Gram Altın Fiyatlarını Neler, Nasıl Etkiler ?

  • Ons altın ve dolar tl paritesi aynı anda artıyor ise gram altın fiyatı yükseliş gösterecektir. Her ikisi de aynı anda düşüyor ise gram altın fiyatında da düşüş görmemiz kaçınılmaz olacaktır.
  • Gram altın fiyatı dolar kurununda yaşanan sert yükselişlerle beraber yükseliş göstermektedir. Dolar tl paritesinde yaşanan sert kayıplarda ise gram altın fiyatlarında düşüşler kaçınılmaz olmaktadır.
  • Ons altın fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişler gram altın fiyatlarını da pozitif etkilemektedir. Ons tarafında yaşanan geri çekilmeler ise gram altın fiyatına da negatif yansımaktadır.

Genel olarak değerlendirdiğimizde ons altın bazı faktörlerden tek başına etkilenmektedir. Ancak gram altın fiyatı dolar tl paritesi ve ons altın fiyatlarındaki hareketlilikten etkilenmektedir. Bu nedenle net bir şekilde şu gelişme yaşanırsa gram altın kesin yükselir veya kesin düşer gibi bir tabirde bulunmak imkansızdır.

2019 Altın Fiyatları Yorumları

2019 yılına altın fiyatları pozitif bir başlangıç yaptı. 2019’un ilk aylarında pozitif seyrini sürdüren ons altın 1,370 dolar üzerini test etse de buradan sert bir düşüş yaşadı. Fed’in faiz arttırmamasına karşın 1,300 dolar altına gerileyen ons altın fiyatı şu sıralarda 1,275 dolar civarından fiyatlanmakta. Gram altın fiyatı ise ons tarafında dyaşanan düşüşlerden çok fazla etkilenmedi. Bunun da sebebi dolar kurunda yaşanan yükseliş oldu. Gram altın fiyatı şu sıralarda 250 TL civarında fiyatlanıyor.

2019 yılının ortalarına yaklaştığımız şu günlerde ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimler dikkat çekiyor. Abd ile Çin arasında yaşanan bu gelişmeler ticaret savaşları ihtimalini dünya genelinde artırıyor. Bu gerilimin artması ve ticaret savaşlarının iyiden iyiye başlaması ons altın fiyatlarında önümüzdeki günlerde yükseliş yaşanmasını sağlayabilir. Bir çok piyasa analisti ons altın fiyatında yükseliş beklentisini devam ettiriyor ve yıl içerisinde 1,500 dolar seviyesine doğru yükseliş beklediklerini belirtiyor. Ancak diğer taraftan yükselen dolar endeksi ons fiyatını da baskılamaya devam ediyor.

Çin’in dev elektronik şirketi Huawei’ye ABD yaptırımlarının gündeme gelmesi Çin ile Abd ikili ilişkilerini ciddi anlamda bozdu. Son olarak Google’ın, Huawei’ye desteği geri çekmesi fitili ateşledi. Çin’in Abd yaptırımlarına ve vergilerine misilleme yoluna gideceği konuşulurken bu şekilde ticaret savaşlarının ilerlemesi ons altın fiyatlarına pozitif olarak yansıyabilir. Bu durum gelişmekte olan ülke para birimlerine de negatif etkisi olacağından hem ons hem de dolar kuru yükseliş yaşayabilir. Bu durumda doğal olarak gram altın fiyatları da yükselecektir.

uzmanların altın yorum ve beklentileri
altın fiyatları yorumları, güncel altın yorum ve analizleri, uzmanlar altın fiyatı tahminleri

Uzmanların Altın Fiyatları Yorumları

Tecrübeli yatırımcılar fon yöneticileri ve önemli kurumların altın için beklentileri genel anlamda yukarı yönde. Ons altın tarafında yükseliş bekleyen uzmanlar aynı şekilde Türkiye’de S-400 krizi, seçim süreci vb. başlıklar dikkate alındığında gram altın fiyatında da yükseliş beklemekteler. Altın fiyatları yorumları genellikle pozitif ancak yine de son günlerde dolar endeksinde yaşanan toparlanma özellikle ons altın yatırımcılarını endişelendirmeye devam ediyor.

Uzmanların altın yorumları içerisinde yer verdiği başlıklar genellikle Çin – ABD arasında yaşanan gerilimler dile getiriliyor. Ancak arka planda Kuzey Kore – Abd ilişkilerinde yaşanan problemlerle beraber, Abd ile İran arasında artan gerilimde ön plana çıkıyor. Yani altın fiyatlarında yaşanacak olası yükselişlerin temel nedeni Abd’nin ve Abd başkanı Donald Trump’ın stratejileri olacak gibi görünüyor.

Altın fiyatlarında aşağı yönlü seyir bekleyen analistlerin sayısı daha az olsa da onların beklentileri de bu restleşmelerin olumlu sonuçlanacağı yönünde birleşiyor. Bu nedenle de altının güvenli liman talebi görmeyeceği ve düşüşe geçeceğini düşünüyorlar. Yani altın fiyatlarında son dönemde daha çok siyasi gelişmeler etkili olabilecekmiş gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir