Press ESC to close

Libra’nın Bitcoin’e Etkisi Ne Olacak?

Geçtiğimiz günlerde ABD finans çevrelerinin ve Başkan Trump’ın desteklemesi ile Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg öncülüğünde oluşturulan Libra’dan sonra, Libra’nın Bitcoin’e etkisi ne olacak sorusu, gündemi meşgul etmeye başladı. Bu sorunun cevabı aslında iki yönlü değerlendirilebilir. Güçlü bir kripto para piyasası için elbette karşılıklı bir win-win pozisyonu olacağı kesin ama bir diğer kesin olan şey; Bitcoin’in prestiji sarsılmak üzere!

 

Libra’nın Bitcoin’e Etkisi Ne Olacak? Bitcoin’i Neler Bekliyor?

Bitcoin, bildiğiniz gibi, sanal para dünyasının %50’sinden fazlasına tek başına hükmediyor. Bu da, onun çok güçlü bir aktör ve piyasaya yön verecek önemli bir güç olmasını sağlıyor. Pozitif veya negatif ayrışan çok nadir durumlar olsa da; genellikle Bitcoin’deki değişimler, diğer üyeleri önemli oranda etkiliyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde Hong Kong’lu bir yatırımcının elindeki 70 milyon dolar değerindeki Bitcoin’in çalınması, bir anda Bitcoin’i %5 etkilerken; bu durumda Altcoin’de %6 ve Etherium da %8’lik bir düşüşe neden olmuştu. Güney Amerikalı yatırımcıların Ripple’yi pozitif ayrıştırdığı bilinse de, sonraki günlerde Ripple’de bundan etkilenmişti.

Libra, güçlü bir finans sistemini arkasına alarak ilerliyor. Bu da Asya Pasifik destekli olduğu iddia edilen Bitcoin üzerinde prestij anlamında baskılayıcı olabilir. Zira, farklı ülkelerdeki spekülatif açıklamalara da bakıldığında, Bitcoin “balonunun” patlaması an meselesi. Çünkü Libra çok güçlü bir şekilde geliyor ve bu da Bitcoin’in prestijini alt üst edecek. Bundan sonra Bitcoin, sadece bir kripto para olarak yoluna devam edecek ve güç temsilini çok büyük oranda Libra’ya bırakmak zorunda kalacak.

 

İsviçre Devlet Fonu’ndan Libra Açıklaması

Dünya’nın 1 trilyon dolar fona sahip olan ilk ülke olma özeliği taşıyan İsviçre, şimdiden Libra’ya ABD’den sonra en fazla yatırım yapan ülke konumuna gelmesi de, Libra yatırımcıları için heyecan verici bir durumu meydana getirdi. Bu yatırım miktarının 500 milyon dolar olacağı söyleniyor. Bu miktarın tek bir ülkeden gelmesi ve doğrudan yatırım olarak verilecek olması, Libra için sürpriz değil. Daha önce de İngiltere ve ABD’den güçlü destekler gelmişti.

Tabii ki bu durum Bitcoin için prestij kaybı anlamına gelse de, kripto para piyasası için win-win anlamına gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir